In vitro, czyli szklana pułapka

Dodano: 8 maj 2015 r.

Czemu metody wspomaganego rozrodu (m.in. procedura in vitro) są niedopuszczalne w świetle nauki Kościoła? Skąd ten sprzeciw? Czyżby Kościół był przeciw życiu?! 

fot. cimmyt CC/ Flickr.com

Nowe czasy rodzą nowe możliwości. Rozwój medycyny, który niewątpliwie dał się odczuć szczególnie w ciągu ostatnich pięciu, sześciu dekad, odkrył masę problemów etycznych, nieistniejących nigdy przedtem. Rozliczne definicje śmierci, pojęcie uporczywości terapeutycznej, zasadność formuły DNAR w świetle powszechnego obowiązku udzielenia pierwszej pomocy – to tylko nieliczne, wybrane zagadnienia. Rysują one jednak ogólne pojęcie o skoku cywilizacyjnym, jakiego jesteśmy świadkami. Świadomość możliwości, jakie otworzyły się – i nadal otwierają – przed nami, sprawia że zasadnym jest postawienie sobie pytania: Czy jesteśmy obecnie świadkami dezaktualizacji doktryn religijnych? Wydaje się oczywistym, że w momencie uzyskania nowych danych – stare prawdy tracą swoją pozycję, by w ostateczności odejść do lamusa i stać się historyczną ciekawostką. Czy katolicyzm wraz ze swoją konserwatywnością i radykalizmem są zagrożone?

Coraz częściej – szczególnie w mediach głównego nurtu – pojawiają się osoby, które pragną liberalizacji niektórych stanowisk Kościoła katolickiego. Skoncentruję się teraz na jednym pytaniu, będącym stale na ustach wielu krytyków, ostatnio zaś – obecnym w większym wymiarze: Czemu metody wspomaganego rozrodu (m.in. procedura in vitro) są niedopuszczalne w świetle nauki Kościoła? Dodam jeszcze jedno: Czemu abp Henryk Hoser – dość ostro w mniemaniu niektórych – powiedział, że propagatorzy i piewcy IVF (ang. in vitro fertilization) sami wykluczają się z Komunii kościelnej?

Na samym początku warto jest zaznajomić się ze stanowiskiem zwolenników poluzowania doktryny. Argumentują oni, że częstokroć owa metoda jest jedyną skuteczną w leczeniu niepłodności, dzięki niej można w końcu cieszyć się upragnionym dzieckiem. Nie może być zła, skoro jej celem jest wzbudzenie nowego życia. Skąd więc ten sprzeciw? Czyżby Kościół był przeciw życiu?!

Znana jest zapewne wszystkim zasada, że nie można dojść do dobra poprzez zło. Być może bacząc na to, św. Paweł napisał w Pierwszym Liście do Tesaloniczan: „Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła” (1 Tes 5, 22). Kościół w swej nauce korzysta z Mądrości Bożej, objawionej nam przez świętych mistyków, a więc apostołów, Doktorów Kościoła... Nauka ta jest w istocie głosem samego Boga! Jeśli więc mamy unikać nawet pozorów zła, to musimy reagować nawet na najmniejsze wątpliwości, drgnienia sumień! To wydaje się podstawowym wytłumaczeniem niezachwianego stanowiska. Rozwińmy myśl. Gdzie znaleźć można owe „pozory zła”?

Zacznijmy od faktu niepodważalnego: in vitro nie leczy. Pojawia się nowy człowiek, ale problem z płodnością pozostaje. Procedura IVF daleka jest od fizjologii – Bożego zamierzenia. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że zapłodnienie odbywa się w warunkach laboratoryjnych, w tzw. szkle. Gamety podlegają preselekcji pod względem ich cech morfologicznych i czynnościowych. Brzmi ładnie, prawda? Wszystko jednak zależy tu od oka i przeczucia laboranta, a nie od naturalnych, pozbawionych przypadkowości, barier. Zatrzymajmy się nad metodami pozyskiwania gamet. Od mężczyzny pobiera się plemniki poprzez masturbację, która jest grzechem. Kobietę „zmusza się” zaś do jednoczasowego „wyhodowania” kilku komórek jajowych. Stosowane w tym celu środki hormonalne nie są obojętne dla zdrowia. Sam termin „hiperstymulacja jajników” uświadamia nam, że dawki analogów ludzkich hormonów wielokrotnie przekraczają fizjologiczne ramy. Te działania są złe moralnie – występują przeciw 5. przykazaniu – narażają kobietę (i gdzie tu larum feministek?) na szwank tylko przez chęć posiadania dziecka. Dalej, środowisko w którym następuje zapłodnienie pozaustrojowe, naraża DNA na uszkodzenie wskutek działania promieniowania świetlnego, nadfioletowego i podczerwonego. To jest szkodliwe już dla nowo powołanego do życia człowieka! Czy nie jest złem moralnym zaakceptowanie zwiększenia ryzyka chorób dziecka, byleby stać się rodzicem?

Reklama
Portret użytkownika zośka
zośka (anonimowy), 11 maj 2015 r.

Pomocny artykuł od strony medycznej!
O wymiarze społecznym, relacji, poplątań można poczytać sobie również w tym artykule - otwiera "okno" na szereg aspektów związanych z in vitro, o których się nie mówi: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,17417400,Dzieci_urodzone_z_pragnien____In_vitro_to_byla_jedyna.html

Portret użytkownika kingaa
kingaa (anonimowy), 9 maj 2015 r.

Trudno jest oceniać tych ludzi. Na pewno jednak nikt w Kościele nie potępia dzieci urodzonych tą metodą. Najtrudniej jednak wytłumaczyć ludziom (nawet tym, którzy uważają się za wierzących), że ta metoda jest niebezpieczna z wielu powodów. Wszystko dlatego, że ludzie bazują na emocjach, którymi można silnie manipulować, a przez nieuporządkowane pragnienia (którym może się także stać pragnienie potomstwa!), ktoś jest w stanie prawie wszystko.

Portret użytkownika si
si (anonimowy), 9 maj 2015 r.

Dziękuję za ten artykuł! Bardzo rzetelnie wyjaśnia problem od strony naukowej. Ale to przecież tylko początek problemu, bo sztuczne zapłodnienie rodzi mnóstwo innych problemów – medycznych i etycznych. Może się okazać (i się to dzieje), że anonimowy dawca spermy ma w Europie kilkadziesiąt swoich dzieci, które niby nie mają możliwości poznania ojca, ale to tylko kwestia ustaw prawnych. Dzieje się też tak, że np. skoro mąż jest bezpłodny, to kobieta pobiera plemniki od... teścia, albo córka rodzi matce kolejne dziecko. Dzieje się wiele innych, zakrawających o kazirodztwo sytuacji, tylko dlatego, że ktoś postanowił mieć materialny produkt, czyli dziecko i żeby go dostać, zrobi (prawie) wszystko.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł