Gosia

Zakochanie, czystość i wspólne nie-mieszkanie...

Dodano: 25 luty 2010 r.

Seks nie jest dobrym sposobem na poznanie osoby. Aby poznać drugą osobę, muszę wiedzieć, jakie są jej wartości i więzi z innymi ludźmi, co sprawia jej radość i co ją męczy, jakie są jej marzenia i pasje, jacy ludzie są dla niej ważni.

Dlaczego nie mieszkasz ze swoim chłopakiem?

- W sprawach najważniejszych, czyli wartości i więzi, poznaje się w inny sposób niż mieszkając ze sobą. Potrzeba ze sobą być, wspierać się i rozumieć, ale jednocześnie pozostać kimś wolnym. Wspólne mieszkanie bez ślubu pozbawia tajemniczości i sprawia, że niewiele do odkrycia zostaje po ślubie. Mniej jest także tęsknoty, skoro przebywa się ze sobą codziennie. Wspólne mieszkanie bez ślubu mocno ogranicza wolność decyzji. Nie chciałabym decydować się na małżeństwo dlatego, że zamieszkałabym z chłopakiem i być może byłoby to dla mnie wygodne. Gdy mieszka się ze sobą, trudniej jest upewnić się, czy więź, jaka łączy dziewczynę i chłopaka, to miłość, a nie ledwie przyzwyczajenie lub wygoda... Co więcej, nie chciałabym, aby mój chłopak, zanim mnie poznał, mieszkał z jakąś dziewczyną. W tej dziedzinie staram się także kierować mentalnością zwycięzcy: największe wymagania, najpiękniejsza więź, a w rezultacie największa miłość i radość.

Czy oboje zdecydowaliście się nie współżyć?

- Nie podejmowaliśmy wspólnej decyzji o tym, że nie współżyjemy ani się nad tym nie zastanawialiśmy. To, że oboje zachowujemy czystość, wynika z wartości, w jakie oboje mocno wierzyliśmy jeszcze zanim się poznaliśmy.

Co to daje?

- Zachowanie czystości daje dużo wolności. Mamy pewność, że jeśli zdecydujemy się na małżeństwo, to nie dlatego, że już współżyliśmy i czujemy się przez to związani z drugą osobą. Być może, współżyjąc prościej jest zatrzymać drugą osobę przy sobie, ale zarówno ja, jak i mój chłopak, mamy mentalność zwycięzców i interesuje nas prawdziwy sukces. Gdy ktoś wykorzystuje współżycie, by mieć pewność, że druga osoba go nie opuści, nigdy nie będzie wiedział, czy związał się z daną osobą ze względu na miłość czy ze względu na seks. Jeśli ktoś współżyje, ponieważ kieruje się popędem seksualnym, to jest to znak, że raczej ciężko będzie mu zachować wierność w małżeństwie.

Prawdziwy sukces to szczęśliwe małżeństwo ze szczęśliwą osobą, która tego chciała i zdecydowała się pokochać mnie wiernie i na całe życie. Jako dziewczyna chcę współżyć tylko z kimś, kto publicznie przyrzeknie mi prawdziwą miłość. Jestem pewna tego, że tylko współżycie w małżeństwie daje radość wolną od lęku, niepokoju czy chwilowości. Przyjemność jest chwilowa i może towarzyszyć radości, ale bez niej nie ma sensu. Co więcej, najsilniejsze znaki chcemy stosować do najsilniejszej więzi. Najbardziej intymny i najpiękniejszy znak miłości to właśnie współżycie w małżeństwie, więc chcemy zostawić ten znak dla więzi z żoną/mężem. Zachowanie czystości daje też perspektywę pięknej nocy poślubnej: )

Jak można się poznawać bez seksu?

- Seks nie jest dobrym sposobem na poznanie osoby. Aby poznać drugą osobę, muszę wiedzieć, jakie są jej wartości i więzi z innymi ludźmi, co sprawia jej radość i co ją męczy, jakie są jej marzenia i pasje, jacy ludzie są dla niej ważni. Okazywanie miłości w małżeństwie przez seks to jakby powiedzenie: "jesteś dla mnie najważniejszy/a na świecie, a więc ważne jest dla mnie wszystko, co robisz, o czym myślisz i marzysz. Chcę, żebyś był/a jeszcze szczęśliwszy/a!". Piękny seks to nie jest sposób poznania, lecz okazanie miłości osobie, którą już świetnie się zna i której przyrzekło się wierność.

Jak - w takim razie - powinno się siebie odkrywać?

- Odkrywamy się ciągle, czyli na co dzień, w zwyczajnych sytuacjach, gdy jesteśmy zmęczeni lub pełni sił, a także podczas specjalnych spotkań, randek czy innych szczególnych okazji. Dobrą szansą na poznanie się są wspólne pasje takie jak sport, taniec, wspólne książki czy praca w jakiejś organizacji oraz... rozmowy. Wielu moich znajomych nie rozmawia z chłopakiem czy dziewczyną na temat wartości i sposobu życia. Warto to robić, bo to szansa na sprawdzenie, czym się różnimy. Ważne jest, byśmy odkrywali siebie także będąc wśród innych ludzi, np. wśród znajomych.

Jak radzicie sobie z pożądaniem i z pokusami cielesnymi?

- Pewnie "powinnam" powiedzieć, że bardzo walczymy i mamy z tym wielkie problemy, bo - odnoszę wrażenie - taka postawa jest w środowisku katolickim uważana za poprawną. Gratuluję osobom, które - mimo problemów - nie poddają się. Jeśli chcę być szczera, to muszę przyznać, że ani ja, ani mój chłopak, nie mamy problemu ze sferą seksualną i nie musimy walczyć z pożądaniem, czy - jak to określasz - "pokusami cielesnymi". Naprawdę, bardzo mocno wierzymy w sens wartości takich jak czystość przedmałżeńska, odpowiedzialność za drugą osobę oraz troska o nią i o największej miłości marzymy. Gdy druga osoba staje się centrum mojego świata, to ważne jest dla mnie wszystko, co się z tą osobą dzieje i to, co mogę dla niej zrobić, by czuła, że jest dla mnie ważna, że marzę o spełnianiu jej marzeń. Miłość nie jest ledwie wynikiem zwycięstwa nad pokusami (dla osób, które mają problemy z pożądaniem, zwycięstwo nad pożądaniem jest koniecznym, ale nie wystarczającym kryterium dorastania do miłości!).

Na koniec powiedz, co to znaczy dla Ciebie być kobietą?

- Jako kobieta mam inne spojrzenie na świat niż mężczyzna. Mocniej przeżywam każdą sytuację i bardziej wyrażam emocje. Jako kobieta widzę też wiele szczegółów, których większość mężczyzn nie zauważa. Kobiety bardziej dbają o to, żeby było w nich nie tylko piękno wewnętrzne. Jako kobieta chcę też, aby mężczyźni, którzy są mi bliscy, czyli przede wszystkim mój chłopak, rozumieli mnie, moje przeżycia i potrzeby, aby regularnie i w twórczy sposób potwierdzali, jak jestem dla nich ważna. Być kobietą to także pomagać swojemu chłopakowi czy mężowi, by stawał się najszczęśliwszym mężczyzną na świecie i by najbardziej cieszyło go to, że to ja jestem mu najbliższa. Być szczęśliwą kobietą to każdego dnia stawiać sobie mądre i twarde wymagania, czyli lepiej radzić sobie z obowiązkami, zmęczeniem i trudniejszymi przeżyciami, a także dzień i noc myśleć o tym, co mogę zrobić, by bliski mi mężczyzna przeżywał więcej radości. Kobieta z mocą to skarb dla męskiego mężczyzny;)

Rozmawiała Gosia

Tagi: ona-on
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł