nr 17/2006
ks. Zbigniew Kapłański

Wokół szkoły

Dodano: 11 wrzesień 2006 r.

"Wokół szkoły" - bardzo się ten tytuł niektórym spodobał, bo chętnie by szkołę obeszli, nawet kilka razy, byle tylko do niej nie wchodzić. Ale rodzice, prawo państwowe, a nawet zdrowy rozsądek każą do tej szkoły wejść... W wakacyjnych rozmowach, oprócz niezliczonych anegdotek na temat szkoły, poruszaliśmy ważniejsze, zupełnie poważne tematy: Czy szkołę można lubić? Czy istnieją dobre szkoły i od czego to zależy? Czy można jakoś szkołę ominąć i być dobrym człowiekiem bez większego wykształcenia? Jak korzystać z wiedzy, nawet gdy nauczyciele nie potrafią zmobilizować? Poniżej prezentuję część wypowiedzi, które tylko trochę uporządkowałem.

Refleksje absolwentów

Tegoroczni maturzyści mówią już z pewnego dystansu i są bogatsi o doświadczenia zmagań o indeksy. Oto niektóre ich opinie i przemyślenia.

Marek: Nigdy nie lubiłem szkoły, aż do chwili, kiedy zacząłem się uczyć. Stało się to dopiero w klasie maturalnej i strasznie żałuję, że tak późno. Mój Anioł Stróż musiał chyba sporo kombinować, bo dostałem się na politechnikę. A bratu już od pół roku marudzę, aby się zaczął uczyć wcześniej niż ja, ma jeszcze rok gimnazjum i całe liceum, aby polubić szkołę.

Klara: Tylko raz moje świadectwo nie miało biało-czerwonego paska. Ale to tylko mówiło o średniej, nie o wartości mojej wiedzy. Wartość wiedzy zależy od pasji, z jaką ktoś czyta, szuka, porządkuje wiadomości na ulubione tematy. Dostałam się na medycynę, bo czytałam znacznie więcej, niż proponowały podręczniki. Myślę, że bez rozszerzania wiedzy ma się małe szanse na dobre studia.

Monika: Nie chcę mówić, którą szkołę skończyłam, bo myślę, że jej niewiele zawdzięczam. Gdy moja babcia, emerytowana nauczycielka, zadała mi pytanie, ilu nauczycieli było w liceum takich, że chciałabym, aby ci sami uczyli moje dzieci, to ze smutkiem powiedziałam, że dwoje. Większość opowiadała treść podręczników i wymagała uczenia się na pamięć. Wiem, że moje koleżanki w innych szkołach miały nauczycieli, którzy wymagali uczenia się, ale pokazywali, do czego wiedza może służyć. Tacy byli mój matematyk i moja nauczycielka geografii, jednocześnie zapalona propagatorka turystyki. Matematyk zawsze pamiętał, aby pokazać, do czego służy logarytm czy sinus, a na geografii prezentowano nam często reportaże z miejsc, o których potem więcej mówiliśmy. Najwięcej zawdzięczam moim rodzicom i wspomnianej babci. Ich życie pokazywało mi zawsze, że lepiej, ciekawiej i godniej żyje człowiek, który jak najwięcej wie o sobie i świecie. Myślę, że więcej nauczyłam się z biblioteki mojego taty niż w szkole.

Ilona: Mam zamiar być nauczycielką, zresztą już jestem na uniwersytecie, który da mi do tego uprawnienia. Chciałabym też spełnić dla wielu moich przyszłych uczniów taką rolę, jaką dla mnie odegrało wielu moich nauczycieli. Przypuszczam, że miałam w życiu sporo szczęścia, bo koledzy i koleżanki raczej na swoje szkoły narzekali. Ja - owszem - czasem miałam lenia, ale ostatecznie tam spotkałam wspaniałych ludzi, którzy wywarli ogromny wpływ na moje życie. Nie brakowało mi miłości i zrozumienia w domu, mam nadzieję cieszyć się kochającymi rodzicami przez długie lata, ale przyjaźń, jakiej doznałam od co najmniej kilkunastu nauczycieli, znacznie rozszerzyła moje horyzonty życiowe - nie myślę tu jedynie o wiedzy. To prawdopodobnie sprawia, że jakaś szkoła jest dobra, bo chyba nie chodzi tylko o to, by była perfekcyjna. Gdyby tylko zmuszała do pracy i egzekwowała wiedzę, to można by ją znienawidzić. A jak spotyka się tam ludzi przez duże "L", to pojawia się niespotykane zjawisko: nieraz uczyłam się więcej, aby któremuś z nauczycieli nie sprawić przykrości, bo widziałam, z jakim zaangażowaniem przykłada się do swojej pracy, która jednocześnie była jego pasją. Nie tylko będę im wdzięczna, bo przyjaźń przekracza granicę zdanych egzaminów. Nawet marzę, by co najmniej z niektórymi usiąść w tym samym pokoju nauczycielskim.

Rafał: Mogę z dumą powiedzieć, że skończyłem w tym roku dobrą szkołę. Nie tylko dlatego tak mówię, że teraz mam potwierdzenie przyjęcia mnie na trzy uczelnie i mogę sobie wybrać. Dlatego, że nie myślę o niej ze wstrętem czy niesmakiem, będę tam często wpadać, a to wszystko sprawili ludzie, a szczególnie jeden człowiek - dyrektor. To człowiek, który nie tylko jest świetnym nauczycielem, ale i nieprzeciętną osobą. Potrafi rozmawiać z każdym, jak potrzeba, to zawsze znajdzie czas dla ucznia i umie tłumaczyć także rodzicom. Chyba więcej dyrektor wychowywał moich rodziców, niż oni mnie. Nie ich wina, że jestem jedynakiem, nie ich wina, że są sporo starsi ode mnie, ale dzięki dyrektorowi jesteśmy w rodzinie przyjaciółmi. Wolałbym nie opowiadać szczegółów, to zbyt osobiste sprawy, ale fakty są widoczne, tak przynajmniej mówią dziadkowie.

Olga: Nie dostałam się na studia, ale to nie jest wina szkoły, nie mam za wiele możliwości intelektualnych. Chyba nawet nie bardzo chciałam się dostać, w sumie nie lubię się uczyć, bo czy można lubić coś, co nie bardzo się udaje? Ale szkoła dużo mi dała. Najważniejsze, co zyskałam podczas lat szkoły, to kilkanaście dobrych koleżanek, trzy z nich mogę chyba nazwać przyjaciółkami. Mam nawet pewność, że to ważniejsze niż wiedza. A przyjaciółki są sprawdzone, wiele razy podczas moich licznych chorób dały dowody, że im na mnie zależy, tego nie da się udawać.
Chyba wiem, co będę robiła - mama jest fryzjerką, ma swój zakład i mnie serdecznie zaprasza do współpracy. Mam nawet przekonanie, że będę to lubiła.

Tagi: szkoła
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł