ks. Marek Dziewiecki

Tylko miłość chroni życie

Dodano: 25 marzec 2009 r.

Bóg jest źródłem i obrońcą życia, gdyż stworzył nas z miłości.

Otoczyć troską życie to pomagać współczesnym ludziom w dorastaniu do bezinteresownej i wiernej, czyli do prawdziwej miłości, zwłaszcza w małżeństwie i rodzinie. Tylko ci małżonkowie, którzy są pewni, że nieodwołalnie kochają i że są nieodwołalnie kochani, odważą się z radością przekazywać życie dzieciom i chronić je w każdej fazie rozwoju. Podobnie tylko ci rodzice, którzy mądrze kochają dzieci, potrafią wychować takich synów i córki, którzy też nauczą się kochać, którzy nigdy nie skrzywdzą własnych rodziców i którzy w przyszłości sami staną się szczęśliwymi rodzicami kolejnego pokolenia szczęśliwych dzieci. Troska o życie to zawsze troska o rodzinę.

Otoczyć troską życie to pomagać współczesnym ludziom w nawiązaniu serdecznej przyjaźni z Bogiem, który jest źródłem miłości, a przez to źródłem życia. Tylko On może nauczyć nas tak kochać, że nikt z nas nie będzie chciał szkodzić własnemu życiu, ani nie stanie się agresorem wobec bliźnich. Tylko Bóg może nauczyć nas takiej miłości, dzięki której jesteśmy w stanie chronić życie każdego człowieka w każdej sytuacji, od poczęcia do naturalnej śmierci. "Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał? Jakby się zachowało, czego byś nie wezwał? Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia!" (Mdr 11, 24-26). Życie człowieka jest święte, gdyż pochodzi od Boga. Stwórca aż tak bardzo chroni nasze życie doczesne i wieczne, że posyła nas swojego Syna, który w obronie naszego życia oddaje własne życie!

Otoczyć troską życie to pomagać współczesnemu człowiekowi w naśladowaniu Chrystusa, który wie o zewnętrznych zagrożeniach oraz o naszych własnych słabościach i dlatego pomaga nam wybierać drogę błogosławieństwa i życia. Swoją prawdą o człowieku i swoją miłością do człowieka chroni nas przed wchodzeniem na drogę przekleństwa i śmierci. Chronić życie to wybierać drogę świętości i radości, gdyż tylko na tej drodze człowiek radzi sobie z twardą rzeczywistością w taki sposób, że życie staje się świętem, a nie nieznośnym ciężarem. Tylko Chrystus uczy takiego sposobu postępowania, dzięki któremu możemy żyć długo i doświadczać Bożego błogosławieństwa oraz cieszyć się pomyślnością. Dla człowieka żyć w pełni, to znaczy poznawać i kochać Boga (por. KKK,1). Człowiek tym pełniej żyje i tym bardziej chroni życie własne oraz innych ludzi, im bardziej w swoim sposobie istnienia i postępowania staje się podobny do Boga, gdyż Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. Europa wymiera. Na naszym kontynencie rodzi się coraz mniej dzieci. Dzieje się nie dlatego, że jesteśmy biedni materialnie, ale dlatego, że coraz mniej Europejczyków potrafi kochać. Kto ucieka od Chrystusa, ten ucieka od życia. Otoczyć troską życie to powracać do Chrystusa. To od Niego uczyć się miłości wiernej i nieodwołalnej. Tylko ten, kto kocha w taki właśnie sposób, może stać się przyjacielem i obrońcą ludzkiego życia.

Otoczyć troską życie to pomagać współczesnemu człowiekowi w harmonijnym rozwoju po to, by z radością i wdzięcznością przyjął zdumiewający dar istnienia na sposób osoby ludzkiej oraz by dorastał do bogatego człowieczeństwa. Człowiek, który zawęża troskę o siebie jedynie do sfery cielesnej czy emocjonalnej kosztem sfery moralnej, duchowej, religijnej czy społecznej, szybko rozczarowuje się swoją filozofią życia i przestaje cieszyć się własnym istnieniem. Właśnie dlatego skuteczną ochroną życia jest szlachetne wychowanie, które polega na tym, by myśleć, decydować i kochać jak Chrystus. Człowiek mądrze i wszechstronnie uformowany, cieszy się życiem i spotkaniami z Bogiem oraz z ludźmi. Ktoś taki nikogo nie krzywdzi, a jednocześnie potrafi skutecznie bronić się przed tymi, którzy usiłują wyrządzić mu krzywdę czy proponują mu wejście na drogę przekleństwa i śmierci.

Otoczyć troską życie to tworzyć takie prawa, instytucje i środowiska społeczne, które będą faktycznie i skutecznie wspierać osoby najsłabsze i najbardziej zagrożone: dzieci, ludzi chorych, kalekich, zaawansowanych wiekiem. Chronić życie to promować prawo do życia i rozwoju w kochającej się i trwałej rodzinie. To budować przedszkola, szkoły, ośrodki sportowe, szpitale. To wspierać rodziny wielodzietne a także tych, którzy ratują życie - rodziny adopcyjne, domy dziecka, hospicja. To promować w społeczeństwie cywilizację miłości i życia, w której człowiek jest nieskończenie ważniejszy niż rzeczy, w której być ma pierwszeństwo przed mieć, a wychowanie ma pierwszeństwo przed wykształceniem.

Otoczyć troską życie to nie tylko budować cywilizację miłości i życia. To również demaskować cywilizację egoizmu i śmierci. To demaskować mechanizmy tejże cywilizacji zła, począwszy od egoistycznego indywidualizmu i rozwiązłości, a skończywszy na demaskowaniu okrutnego prawa, które w Unii Europejskiej chroni bardziej morderców niż niewinne dzieci w okresie prenatalnym. To przypominać, że synonimem życia ludzkiego jest miłość i prawda, a największym zagrożeniem dla życia jest egoizm i kłamstwo.

Tagi: podwórko
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł