Przemoc, alkohol, narkotyki

- lista lęków wcale się nie zmniejsza

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Czy dostrzegamy jakieś zagrożenia dla siebie w swoim środowisku, wśród kolegów i koleżanek, w swojej szkole. Dlaczego młody człowiek dopuszcza się złych zachowań godzących w dobro drugiego człowieka. Wypowiedzi gimnazjalistów z Gimnazjum nr 2 w Lęborku:

- Najbardziej przeraża mnie brak perspektyw na lepsze życie, bezrobocie, bieda i brak sposobności na zdobycie dobrze płatnego stanowiska pracy. Zaczynam zauważać, że 3/4 ludności Polski żyje w biedzie i wcale nie zapowiada się, że będzie lepiej. Młodzi ludzie czują się zagrożeni ze strony innych. Jest to dla nich potencjalna konkurencja w przyszłym, dorosłym życiu. Przeważnie jednak akty agresji to tylko bezmyślność i bezduszność, i głupota. Brak zainteresowań, brak perspektyw załamuje młodzież i choć pozornie udają silnych, w głębi duszy boją się o jutro. Czarno widzą i siebie w przyszłości, i całą Polskę, która staje się coraz bardziej uboga.

- Wielkim zagrożeniem według mnie są choroby, a przede wszystkim AIDS, a także nałogi, takie jak nikotynizm, alkoholizm i złe towarzystwo typu: metalowcy, anarchiści, zwolennicy szatana, brak tolerancji ze strony innych uczniów. Młody człowiek dopuszcza się agresji wobec innych, gdyż chce pokazać, jaki jest zły, popisać się przed kolegami, chce namówić ich do różnych złych rzeczy, typu przemoc i uzależnienia.

- Ja osobiście dostrzegam zagrożenia, które mnie i wielu innych ludzi niepokoją. Między innymi widać coraz większą brutalność, niektórzy ludzie nie mają szacunku do życia, toteż dopuszczają się zabijania. Dostrzegam brak tolerancji wobec innych członków społeczeństwa. Przez złe działania człowieka możemy też dostrzec ocieplenie klimatu, które z biegiem czasu doprowadzi nas do nieuchronnej zagłady. Młody człowiek dopuszcza się złych zachowań pod wpływem rówieśników, dla zabawy. Wyśmiewa w szkole i ubliża osobom uboższym od siebie, zaniedbanym, tym, których nie stać na modne ubrania. Na takie zachowania młodzieży mają wpływ mass-media, m.in. telewizja (brutalne filmy), pokazywane tam są duże oznaki agresji i nietolerancji. Sytuacje z tych filmów można zaobserwować później na ulicy, w życiu codziennym, w społeczeństwie, które nas otacza.

- Moim zdaniem do ważnych zagrożeń współczesnego świata należy niepohamowana agresja wobec drugiego człowieka lub pewnych środowisk wynikająca z poczucia mniejszej wartości, z pobudek religijnych bądź politycznych. Ogromnym nieszczęściem człowieka jest przemoc, którą można zaobserwować właściwie na całym ziemskim globie, oraz brak wrażliwości na ból i cierpienie drugiego człowieka. Agresywne zachowania mogą być uwarunkowane - moim zdaniem - wieloma czynnikami. Jedną z przyczyn może być środowisko, w jakim wychował się ten człowiek lub też zwykła chęć zadawania bólu drugiemu człowiekowi i czerpania z tego satysfakcji. Sądzę, że dla takiego zachowania nie ma żadnego usprawiedliwienia, bez względu na motywy i argumenty wysuwane przez winną osobę.

- Młody człowiek dopuszcza się złych czynów dlatego, że sądzi, iż jest to dobra zabawa. Są jeszcze inne powody: np. może to wynieść z domu, w którym się wychowuje, lub z otoczenia. Takie zachowanie może też powodować złe wychowanie, które otrzymał od rodziców. Nie potrafili oni dobrze i rzetelnie zająć się tym, by dziecko wyprowadzić, jak to się mówi "na ludzi".

- Młody człowiek dopuszcza się złych zachowań dlatego, że niektórzy rodzice nie przejmują się losem swoich dzieci. Wychowują się one najczęściej w złym towarzystwie. Od najmłodszych lat zaczynają palić i "ćpać". Namawiają do tego innych, mówiąc, że tak wszyscy robią. Gdy dorosną, będą kradli, a nawet zabijali. Dla kilku złotych zrobią wszystko.

- Ja we współczesnym świecie nie dostrzegam żadnych zagrożeń dla siebie, ponieważ wiem, jak ich unikać. Dzięki uprawianiu sportu nie mam czasu na nałogi oraz sekty czy fałszywe ideologie. Natomiast człowiek, który się nudzi, szuka dla siebie zajęcia, które nie zawsze jest odpowiednie. Także może sprzyjać temu chęć popisania się przed kolegami.

- Wielkim zagrożeniem jest uzależnienie od narkotyków, alkoholu, od komputera czy telewizji. Ja najbardziej boję się przemocy, teraz nie można się czuć bezpiecznie w żadnym miejscu. Czasami jest tak, że ktoś chciałby wejść do jakiegoś towarzystwa i oni mu "każą" coś zrobić, np. kogoś pobić, czy okraść. Inaczej go nie przyjmą.

- Najczęściej młody człowiek dopuszcza się złego zachowania, ponieważ żyje tak na co dzień w rodzinie. Czasami rodzice piją alkohol lub biorą narkotyki, wtedy dziecko robi to samo, bo myśli, że to jest dobre. Czasami rodzice biją swoje dzieci, a one, jak dorosną, wyładowują swą złość na innych ludziach. Też telewizja zachęca do palenia, picia alkoholu. Czasami presja otoczenia, awantury w domu, pełne przemocy gry komputerowe.

 

Pytania postawiła Genowefa Zielińska. Serdecznie dziękujemy

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł