nr 12/2007
ks. Zbigniew Kapłański

Prezent piękny i kłopotliwy

Dodano: 26 lipiec 2007 r.

"Może się to wydać śmieszne, ale najwięcej na mojej drodze do czystości pomogły mi rekolekcje, podczas których usłyszałam, że seksualność jest darem ofiarowanym każdemu człowiekowi przez Pana Boga. Rekolekcjonista porównał ten dar do zwykłego prezentu otrzymanego od kogoś z bliskich. Jeśli na przykład dziadkowie kupiliby mi komputer, to ten prezent sprawi najwięcej radości zarówno im, jak i mnie, jeśli nauczę się nim posługiwać i wykorzystywać dla dobra swojego i dla innych. Podobnie z seksualnością: wyniknie z niej dobro, gdy nauczę się nią posługiwać tak, aby przynosiła dobro i piękno zaplanowane przez Pana Boga".

W dzisiejszym naszym spotkaniu będziemy mówić o czystości jako darze, który każdy z nas otrzymuje, aby życie było piękniejsze. Nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, by zauważyć, że czasem seksualność, nazywana także erotyzmem, jest źródłem cierpienia, bywa wykorzystywana do poniżenia godności ludzkiej, pokazywana jest w sposób wyuzdany, a czasem nawet wulgarny. Niech nasza refleksja pomoże odkrywać piękno, pracować nad nim, przybliżać je innym.

Posłużę się prawie wyłącznie cytatami - będą to konkretne, prawdziwe wypowiedzi ludzi, których spotykałem przez lata. Zauważyłem kiedyś, że rozmowy z takich spotkań można generalnie podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to spotkania bardzo osobiste, wtedy - nawet, gdy to nie jest wyraźnie powiedziane - nie wolno nic z tej rozmowy ujawniać, bo złamanie tajemnicy graniczyłoby z naruszeniem godności człowieka. Druga grupa to coś dokładnie przeciwnego, takie rozmowy zaczynają się prawie zawsze od zdania "Niech ksiądz wszystkim opowiada, że?". W tej grupie są zarówno WEZWANIA DO NADZIEI i OSTRZEŻENIA. Inaczej mówiąc, jedni chcą się podzielić jakimś ważnym odkryciem, które pomaga żyć, pomaga zauważać i przeżywać piękno, a inni pragną uprzedzić koleżanki i kolegów, że pewnych decyzji nie warto podejmować, pragną, aby z ich osobistych błędów i cierpień ktoś wyciągnął pożyteczne dla siebie wnioski.

Ze względów chyba zrozumiałych nie chciałbym ujawniać danych osobowych autorów tych wypowiedzi, a zatem uprzedzam, że imiona są zmienione, a wymyślałem je tylko dlatego, by pokazać, które z wypowiedzi pochodzą od dziewcząt, a które od chłopców.

Jest nadzieja

"W nieczystość wszedłem zupełnie nieświadomie, ale za to z pełnym rozpędem. Jak zrozumiałem, że to szambo, to szybko zauważyłem, że nie da się z tego wyjść. Moja dziewczyna pokazała mi drogę do siły pochodzącej od Pana Boga. Wiem, że każdy nałóg to zniewolenie. Ale wiem, że przez Niego nigdy nie będę przekreślony, i jak tylko będę pilnował, aby się podnosić, to nauczę się kiedyś chodzić z wyprostowanym kręgosłupem i podniesionym czołem. Już z Anetą nie jesteśmy parą, ale będę jej wdzięczny do końca życia, bo teraz wiem, że jest nadzieja. Jak tylko spotykam Anetę na ulicy, kłaniam się jej nisko. Jest to ukłon w jej stronę, ale także w stronę Bożej czystości".

Rafał

"Zawsze, jak widzę, że ktoś nie myśli, to się strasznie złoszczę. Dotyczy to zarówno mojej rodziny, jak i władz różnych państw. Ale okazało się, że i ja nie myślę. Rok temu, kiedy dostałam na 16 urodziny komputer od razu podłączony do Internetu - zaczęłam go wykorzystywać do poznawania świata. Co w tym złego? Nic, poza tym, że dopiero teraz widzę, co się ze mną stało. Poznawałam i rzeczy dobre, i rzeczy złe: myślałam sobie, że jak tylko czytam i oglądam, to mi się nic złego nie stanie. Zaczęłam oglądać pornografię i nawet śmiałam się z ludzi, którym się to podoba. Ale po kilku miesiącach, a przecież nie wchodziłam na te "stronki" codziennie, zauważyłam, że już inaczej patrzę na świat. Moje spojrzenie jest chyba trochę jak spojrzenie erotomana: patrząc na chłopaka, wcale nie z własnej chęci w wyobraźni widzę go np. nago. JA WCALE TEGO NIE CHCIAŁAM!!! Teraz już wiem, że człowiek staje się taki, jak to, na co patrzy!!!! Nie mam jeszcze pomysłu na to, jak to zrobię, ale chciałabym, aby w przyszłości moje dzieci jak najpóźniej spotkały się ze złymi obrazami. To trwale psuje mózg!

Na szczęście nie jest to zupełnie nieodwracalne. Mam "cool" katechetkę. Jak o tym porozmawiałyśmy, to wcale nie nabrała do mnie odrazy. Pokazała, że przez regularną spowiedź u mądrego kapłana i przez kontakt z Eucharystią mogę odbudować czystość własnej duszy, własnego patrzenia. Początkowo miałam kłopoty z wysiedzeniem na adoracji. Pewnie dlatego, że byłam "nadpsuta". Teraz jest mi łatwiej i zaczynam widzieć ludzi jak ludzi, a nie jak obiekty do seksrozrywek".

Sylwia

Tagi: ona-on
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł