nr 29/2006
Jadwiga Knie-Górna

Popękane serca

Dodano: 26 lipiec 2006 r.

Miłość małżeńska i związana z nią wierność we współczesnym świecie, w którym wielką rolę odgrywają media, wystawiona jest na wiele trudnych prób. Na szklanym ekranie i w kolorowych czasopismach bywa ośmieszana i ukazywana jako przejaw zacofania.

Fot. D. Witkowska

Zapewne gdyby większość małżeństw w swoim życiu kierowała się słowami św. Pawła i pamiętała, że "miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma" (1 Kor,13,4-7) - byłoby mniej dramatycznych kryzysów, zdrad i ostatecznych rozstań.

Skąd zdrada?

Zdaniem ojca dr. Ksawerego Knotza OFM, opiekuna grupy apostolskiej "Komunia Małżeństw", współczesne epatowanie erotyzmem niewątpliwie ma wpływ na wierność małżeńską, ponieważ wzorce kulturowe propagowane przez media wpływają na zachowania ludzi.

- Mało kto jest tak silny, żeby był wolny od wpływu otoczenia. Ostatnio czytałem książkę Patryka Carnes, wieloletniego terapeuty erotomanów, który wprost twierdzi, że medialne wzorce prowadzą do erotomanii, do niepanowania nad seksualnością, a tym samym, siłą rzeczy, do wzrostu liczby zdrad małżeńskich - stwierdza ojciec Ksawery. Pośród wielu przyczyn zdrad małżeńskich zwraca uwagę na popularne wyjazdy za granicę w celach zarobkowych. W rozłączonych małżeństwach rozluźnia się więź, narastają problemy, nie każdy umie sobie poradzić z samotnością i choć małżonkowie za sobą tęsknią i wydaje im się, że się jeszcze kochają, to tak naprawdę stają się sobie obcy i są od siebie oddaleni.

- Realny brak drugiej osoby po jakimś czasie zapełniają obecnością innej - przestrzega ojciec Knotz. Jego zdaniem nie można uogólniać przyczyn zdrady małżeńskiej. - Może to być ludzka niedojrzałość, uwikłanie się w przejściowy romans, dłuższy kryzys małżeński, który doprowadził do otwarcia się na inną osobę, może to być brak współżycia seksualnego w wyniku nierozwiązanych konfliktów - zauważa ojciec Knotz. Dodaje też, że młodzi ludzie nie są wychowywani do seksualnej wstrzemięźliwości, co ma duży wpływ na późniejsze wzajemne zaufanie. W jego pracy z małżeństwami niejednokrotnie spotykał się z sytuacjami, kiedy jedno ze współmałżonków, najczęściej dotyczyło to kobiet, żyło w ustawicznym lęku przed zdradą. Lęk ten rodzi się ze świadomości, że przed ślubem współmałżonek miał wiele kochanek. Okazuje się zatem, że byłe miłosne historie zakłócają po jakimś czasie relacje małżeńskie.

Wspieraj, kochaj i rozmawiaj

Z doświadczenia ojca Ksawerego Knotza wynika, że wiarołomności małżeńskiej można przeciwdziałać poprzez wzajemne wspieranie się w szarym, codziennym, małżeńskim życiu. Jeśli małżonkowie wzajemnie sobie pomagają, rozmawiają ze sobą, a także wspólnie się modlą, to w takim małżeństwie panuje dobry klimat do rozwiązywania wszelkich, nawet najtrudniejszych problemów. Ludzie głęboko wierzący o wiele bardziej troszczą się o wierność, natomiast osoby, które są pragmatycznie i konsumpcyjnie nastawione do życia, mogą nie przejść trudnej próby dochowania wierności.

- Jestem też bardzo daleki od stwierdzenia, że dziś niewierność małżeńska jest większym problemem niż w latach ubiegłych. Nie popadajmy w jakąś nieprawdziwą histerię, formułując tezę o gwałtownym wzrastaniu problemu zdrad małżeńskich - konstatuje ojciec Ksawery.

Podobną opinię wyraża Jerzy Grzybowski, krajowy opiekun Stowarzyszenia Spotkań Małżeńskich, który uważa, że media nagłaśniają ten problem, stąd jest on bardziej widoczny. Jego zdaniem cudzołóstwo jest najczęściej rezultatem narastającego kryzysu, braku dogadania się, rozczarowań już w pierwszych latach małżeństwa, na które nakłada się problem niedojrzałości emocjonalnej.

Gdy brakuje komunii

Epatowanie seksem w środkach masowego przekazu, rozpowszechnianie pornografii, łatwy dostęp do Internetu niewątpliwie mają wpływ na rozpad małżeństwa, ponieważ pobudzają sferę zmysłową w oderwaniu od własnego małżeństwa. Życie w tych warunkach wymaga od nas coraz większej dojrzałości emocjonalnej i coraz pełniejszego, głębszego zrozumienia, że miłość to nie jest tylko samo uczucie, ale postawa, decyzja, zobowiązanie.

Brak głębokiej "komunii osób" w małżeństwie może jednak spowodować, że na przykład koleżanka z pracy, która ma podobne problemy we własnym małżeństwie, rozumie swojego kolegę lepiej niż jego własna żona. Staje się lepszym kompanem do rozmów i towarzystwa, wydaje się bardziej atrakcyjna erotycznie… Zaczyna się tzw. amok. Zachowania i decyzje stają się potem całkowicie irracjonalne.

- Niedojrzałość emocjonalna sprawia, że osoby mające za sobą kilka, kilkanaście lat małżeństwa nagle odkrywają "prawdziwą miłość swojego życia" i rozwodzą się ze współmałżonkiem, z którym czasem już prawie zjedli całą beczkę soli. Zdarza się to także w okresie tzw. drugiej młodości. Z chrześcijańskiego punktu widzenia jest to choroba duszy - uważa Jerzy Grzybowski.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł