nr 26/2012
Bogna Białecka

O czym marzą młode kobiety?

Dodano: 10 sierpień 2012 r.

Każdy rodzic chce wychować córkę na osobę szczęśliwą, a więc – jak to się współcześnie kojarzy – silną, niezależną kobietę, która odnosi sukcesy zawodowe i potrafi czerpać radość z życia, nie jest uwiązana do garów i dzieci. O czym jednak marzą same dziewczęta?

fot. WK/Bosko.pl

Interesujący obraz pragnień młodych ludzi wyłania się z trzech badań prowadzonych niedawno w Polsce. Pierwsze z nich to badanie zlecone przez Fundację Mamy i Taty. Aż 33 proc. młodych Polaków w wieku od 15 do19 lat uważa, że posiadanie dzieci wymaga zbyt dużych wyrzeczeń i poświęceń. Jednocześnie zaledwie 29 proc. młodzieży jest przekonanej, że małżeństwo to związek nierozerwalny – na całe życie. Prawdopodobnie wynika to z obserwacji wzrastającej liczby rozwodów i coraz większych trudności piętrzących się przed rodzinami.

Drugie badanie przeprowadzono w ramach konkursu „Mama w pracy”. Okazało się, że w 40 proc. przypadków pracodawcy nie oferują żadnych udogodnień pracującym kobietom w ciąży i matkom, nawet tak symbolicznych, jak organizowanie pikników rodzinnych, a tylko 10 proc. kobiet ocenia, że atmosfera w pracy sprzyja podejmowaniu decyzji o urodzeniu dziecka.

Trzecie badanie, zlecone przez pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania, obejmowało wyobrażenia na temat podziału ról w rodzinie. Aż 47 proc. kobiet marzy o tradycyjnej rodzinie, gdzie mężczyzna zarabia pieniądze, a kobieta – nieobciążona koniecznością pracy zarobkowej – może spokojnie zajmować się dziećmi. Jeszcze więcej kobiet, czyli 64 proc., jest przekonanych, że nie powinno się zmuszać do pracy zawodowej matek z małymi dziećmi (do trzeciego roku życia).

Żyjemy zatem w państwie postrzeganym przez młodych ludzi jako wybitnie antyrodzinne. Z drugiej strony da się zauważyć wśród nas pragnienie posiadania rodziny i dzieci. Jest to poważne wyzwanie dla polityków, a jednocześnie daje nam jako rodzicom podpowiedź, co możemy zrobić dla swych dzieci.

Czy nie wtłaczamy córek w krzywdzące stereotypy?

Feministki są zdania, że w Polsce jest zbyt mało wyemancypowanych kobiet i zbyt silny jest kod kulturowy wtłaczający kobietę w rolę kury domowej. Wielu rodziców też przeżywa obawy, jak wychować córki, by ich nie skrzywdzić. Na pewnych urodzinach impreza z lekka załamała się, gdy siedmioletnia solenizantka odmówiła wyjścia z basenu, by obejrzeć prezenty i zjeść tort. Rodzice wywabiali ją dobrych dziesięć minut. Mama stwierdziła: „Moja córka ma tak silny charakter. Boję się, że naciskając na nią, złamiemy ją i wtłoczymy w rolę słabej, bezradnej, podporządkowanej kobietki”. Jak widać, lęk przed wyrządzeniem dziecku krzywdy może nas popchnąć do zachowań nieracjonalnych. Dlatego warto się zastanowić, czy ucząc dziewczęta dobrych manier, wykonywania prac domowych, zajmowania się dziećmi, rzeczywiście wtłaczamy je w szkodliwe stereotypy.

Naturalne etapy życia kobiety

Warto uświadomić sobie, że zainteresowanie dziewczynek określonymi sprawami jest uwarunkowane biologicznie, niezależne od nacisków społecznych. Na przykład dziewczynki wolą zabawy „w mamę”, opiekowanie się misiami, lalkami nie dlatego, że są do tego przymuszane. Świadczą o tym choćby obserwacje młodych małp. Samiczki wybierają do zabawy misie, a samczyki samochody-zabawki. W przypadku małp trudno mówić o „kulturowych stereotypach”. Pewne skłonności leżą w naszej biologicznej naturze. A zatem konkretne zainteresowania podpowiada dziewczynkom sama biologia. Pytanie – czy chcemy to wspierać, czy z tym walczyć?

Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 12 sierpień 2012 r.

Ogólnie rzecz biorąc, zgadzam się z autorem artykułu. Trzeba jednak trochę tzw. "doświadczenia życiowego" nabyć, żeby zrozumieć, że ciężko się tak naprawdę żyje bez rodziny. Problem polega na tym, że większość młodych ludzi kładzie nacisk na karierę, nie rozumiejąc, że nie samą pracą człowiek żyje. Prawda jest taka, że nawet najfajniejsza praca, która daje spełnienie i satysfakcję (pomijam już nawet aspekty finansowe, załóżmy, że ktoś pracuje w zawodzie, który go pasjonuje) po paru latach przestaje nas napędzać. Przychodzi wypalenie zawodowe, my zauważamy, że przyjaciele (zajęci swoją pracą i obowiązkami) nie mają dla nas tyle czasu co X lat temu i w końcu człowiek zostaje sam z tym wszystkim. Związki partnerskie? W porządku, jeśli są stałe i długoletnie, to nawet bez dzieci jest to jakiś ekwiwalent rodziny, punkt zaczepienia (znam takich ludzi i dobrze im się żyje).

Z czym się nie zgodzę? Ano, z tym zdaniem: "Czas na pełen rozwój zawodowy nadejdzie, gdy dzieci dorosną." - to jest właśnie problem w naszym pięknym Kraju nad Wisłą. Wystarczy trochę poczytać w Internecie żeby zobaczyć, że jednak nie jest tak cudownie z tą pracą dla dojrzałych osób. Załóżmy, że czterdziestoletnia kobieta z jakimś minimalnym doświadczeniem zawodowym szuka pracy; może się najwyżej zatrudnić jako sekretarka za 1000zł i być szczęśliwa, że ją przyjęli. Argument, że odchowała dzieci? Na jej miejsce jest z dziesięć 25-latek, zainteresowanych "rozwojem kariery", które deklarują, że w ciągu najbliższych 20 lat to one w ogóle rodziny nie założą. U większości pracodawców doświadczenie w "zarządzaniu domem" wywołałoby uśmiech politowania na ustach, taka prawda. Trzeba pracować niestety cały czas i jakoś to godzić z obowiązkami rodziców.

Portret użytkownika Jarek
Jarek (anonimowy), 13 sierpień 2012 r.

dawno nie przeczytałem tutaj tak pełnego i mądrego komentarza i się oczywiście z nim zgadzam. Dodam od siebie, że niestety, ale kobieta ma trudniej i łatwiej zarazem jeżeli chodzi o ścieżkę zawodową, zależy jak na to patrzeć

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł