Fundacja Javani

Monia z 2c

Dodano: 31 marzec 2020 r.

Monia z 2c jest w ciąży. I co z tego? Czy to na pewno nie twoja sprawa?

Nic się tak szybko nie rozchodzi jak ploteczki o innych. Oj, znacie to dobrze. Oto szkołę obiega wieść, że „Monia z 2c wpadła”. Najpierw koniecznie trzeba ustalić – z kim. Jeśli sprawa jest oczywista, bo Monia to dziewczyna największego ciacha w szkole, to dyskusje korytarzowe koncentrują się na wiedzy obojga na temat „uważania” i „zabezpieczania”. Mniej życzliwi, częściej niestety: „życzliwe” Moni, zaczną używać mocnych słów, często nienadających się do druku. Nie no, oczywiście, że nie na forum, no nie tak, żeby Monia słyszała. Nie, dla Moni to uśmiech w twarz, a gdy zniknie za zakrętem korytarza, to…

A gdyby tak… Najzwyczajniej w świecie nie brać udziału w tym plotkowaniu? Uważasz, że zrobiła głupio, że za wcześnie, że zabrakło wiedzy. No dobrze, i co z tego? Zastosuj do siebie te zasady. Do tych, z którymi się przyjaźnisz. Stosuj po prostu profilaktykę. A w przypadku Moni stało się – jest ciąża. I to jest poważna sprawa. Jeśli nie znasz dobrze Moni, nie jesteś w jej klasie, to po prostu nie plotkuj, nie komentuj. 

Jeśli Monia jest koleżanką z trzeciej ławki pod oknem, nie udawaj, że jej nie znasz. Podejdź, zagadaj. Gdy widzisz, że jest bledziutka, zapytaj, jak się czuje. Nie narzucaj się, ale okaż zainteresowanie. Zależnie od sytuacji z jej przychodzeniem do szkoły, bo tu rozwiązań jest kilka, zaproponuj pomoc. Pożycz lekturę, żeby nie musiała ganiać po bibliotekach. Jeśli jesteś mocarz z chemii, to zaoferuj wspólną naukę. W sumie wiadomo, o co chodzi.

Wydawałoby się, że jeżeli z Monią łączy cię przyjaźń, to sytuacja jest najoczywistsza z oczywistych. Tymczasem tu sprawa może się trochę skomplikować i to niezupełnie z czyjejś winy. Dlatego warto być uważnym. Pierwsza i oczywista rzecz: w każdej sytuacji kryzysowej, a taką na pewno jest ciąża u nastolatki, weryfikuje się prawdziwa przyjaźń i obnaża to, co było tylko pozorem, zwykłym kumpelstwem na imprezy. Niektóre osoby z otoczenia Moni znikną. Nie oceniajmy, to życie! Zostajesz na placu boju ty. Przed tobą parę zadań. Najważniejsza jest twoja obecność i towarzyszenie.

Przyjaciołom Monia może powiedzieć o ciąży wcześniej niż rodzicom. Tak to bywa w wieku nastu lat. Ważne jednak, żeby dodawać jej odwagi w tym, żeby powiedziała rodzicom. Ona, nie kto inny! Więcej na ten temat znajdziesz tutaj „Nastolatka w ciąży – pierwsza pomoc”. Gdy rodzice już wiedzą, sprawy szkoły i zdrowotne są pod kontrolą, nie zostawiaj Moni samej. Jasne, to może okazać się trudne dla ciebie, bo Monia nie będzie biegała na wszystkie imprezy, może nie będzie miała na nie ochoty, może będzie się gorzej czuła, potem pojawi się maluch. Jeżeli to jest przyjaźń, dasz radę to pogodzić. Nie masz się dla przyjaciółki poświęcać, rezygnować z nastolatkowych przyjemności, ale pokazywać jej, że jest dla ciebie ważna. Miłe smsy, rozmowy, taka zwykła troska w czasie ciąży, to jest to. Zwłaszcza, gdy dziewczyna czuje się jakoś napiętnowana w środowisku albo jej sytuacja osobista jest szczególnie trudna. Niczego nie musisz doradzać, skąd masz się na tym znać? Po prostu bądź! 

Póki dziewczyna jest w ciąży i czuje się dobrze, spokojnie może prowadzić życie towarzyskie, z rozsądkiem oczywiście. Sytuacja zmienia się po narodzinach dziecka. Pierwszy miesiąc to czas, w którym najlepiej zapomnij o odwiedzinach, wspieraj młodą mamę smsem, pogratuluj koniecznie. A potem? No właśnie, teraz dużo się zmienia, Monia już nie może dowolnie dysponować swoim czasem. Wieczorne wypady żegnajcie, a w ciągu dnia zapomnij o niektórych miejscach – za głośno dla dzidziusia. I to jest ten moment, gdy nastoletnie mamy zostają same. Pielęgnuj waszą przyjaźń, idźcie razem na spacer. A może ty zaopiekujesz się przez chwilę maluszkiem, a Monia się zdrzemnie? A może pomożesz przy prasowaniu i wtedy sobie pogadacie? Pozwól jej się wygadać: czasem pozachwycać nad każdym drobiazgiem związanym z dzieckiem, a czasem ponarzekać, wypłakać nawet, podzielić obawami i zmęczeniem. Nie wyśmiewaj, nie banalizuj. Nie musisz nic doradzać. Słuchaj! Dla niej dziś mały Staś czy Julka są tym, czym dla większości nastolatek krzywe spojrzenie ukochanego chłopaka lub ta flądra z 1c, która nie odpuszcza Bartkowi, na którym ci zależy. I jedne, i drugie sprawy są ważne. Moni świat trochę przyspieszył, ale to nie znaczy, że wasze drogi mają się rozejść. No chyba, że to nie jest przyjaźń, to całkiem inna sprawa. Tak, to normalne, że grono znajomych nastoletniej mamy zmienia się. Obecność, towarzyszenie lub ich brak pokazują, czy słowo przyjaźń w waszej relacji nie było na wyrost.

***

Strona Fundacji: http://javani.archpoznan.pl 

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł