nr 26/2012
ks. Marek Dziewiecki

Czystość i płodność małżonków

Dodano: 10 sierpień 2012 r.

W rozmowach z katolickimi małżonkami przekonuję się o tym, że wielu z nich błędnie rozumie istotę czystości małżeńskiej. Równie często małżonkowie nie widzą istotnej różnicy między naturalnym planowaniem rodziny a stosowaniem antykoncepcji.

Typowe pytania

Często w rozmowach w cztery oczy, a także w ramach rozmów telefonicznych czy próśb o poradę, jakie otrzymuję za pomocą e-maili, jestem pytany przez narzeczonych, a także przez małżonków – czasem również tych z wieloletnim stażem małżeńskim – o znaczenie czystości w małżeństwie, a także o to, czy rzeczywiście istnieje różnica między naturalnym planowaniem poczęć a antykoncepcją. Oto jedno z typowych pytań w tej kwestii, które skierowała do mnie czterdziestodwuletnia żona i matka kilkorga dzieci: „Mam dwa pytania, dotyczące współżycia seksualnego w małżeństwie. Chcę się upewnić, czy czystość małżeńska jest tym samym, co czasowe powstrzymywanie się przez małżonków od współżycia? Moje drugie pytanie dotyczy naturalnych metod planowania poczęć. Czy to nie jest tak, że chodzi tu w rzeczywistości o zamaskowaną formę antykoncepcji?”.

Czystość a wstrzemięźliwość

Odpowiadając na powyższe pytania, należy najpierw wyjaśnić różnicę między czasową abstynencją seksualną małżonków a czystością małżeńską. Regularnie spotykam się z błędnym przekonaniem, że czystość małżeńska polega na tym samym, co czystość przedmałżeńska, czyli na powstrzymywaniu się od współżycia seksualnego. W rzeczywistości zawarcie małżeństwa zmienia w tym względzie sytuację, gdyż małżonkowie ślubują sobie nie tylko aż tak wielką wzajemną miłość, że staną się jednym ciałem (por. Mt 19, 5), lecz także to, że z miłością przyjmą i po katolicku wychowają potomstwo, którym Bóg ich obdarzy. W konsekwencji współżycie seksualne w małżeństwie jest czyste i święte za każdym razem, gdy wyraża wzajemną miłość między małżonkami i gdy wyklucza antykoncepcję.

Trzeba pamiętać o tym, że abstynencja seksualna nie gwarantuje automatycznie trwania w czystości. Może być tak, że ktoś z jakichś powodów powstrzymuje się od współżycia w małżeństwie, a mimo to jest nieczysty, gdyż na przykład ulega pożądliwości, masturbuje się czy ogląda pornografię. Ktoś inny z małżonków może często współżyć i jednocześnie żyć w czystości. Dzieje się tak wtedy, gdy współżycie jest każdorazowo wyrazem wzajemnej miłości małżonków, a nie efektem podporządkowania się popędom czy odreagowywania życiowych napięć za pomocą przyjemności seksualnej.

Reklama
Portret użytkownika Praktykujący katolik
Praktykujący katolik (anonimowy), 28 sierpień 2012 r.

Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć nienaciąganej odpowiedzi jaka jest MORALNA różnica pomiędzy stosowaniem NPR i prezerwatyw w czasie, w którym MAŁŻONKOWIE odkładają poczęcie z ważnych powodów. Cel jest ten sam, postawa małżonków taka sama, wpływ na organizm ten sam (nieliczne wyjątki uczuleń), a przynajmniej żona zadowolona. Wszystko czego naucza Kościół jest logiczne i praktyczne, ale tej jednej rzeczy nie mogę zrozumieć - może mnie ktoś oświecić ? Tylko za pomocą argumentów i realnych przykładów, a nie subiektywnych stwierdzeń ("bo to jest wolność, a to egoizm, bo tak") ;)

Portret użytkownika Artur
Artur (anonimowy), 26 sierpień 2012 r.

W pełni się zgadzam z treścią tekstu. A jeżeli chodzi o to, że ktoś dokona aborcji na pewno jak stosuje antykoncepcje to nie o to tutaj chodzi. Chodzi pewnie o podążanie w złym kierunku, który może prowadzić do tego. Zacytuję tutaj słowa Jezusa Chrystusa :

Kto jest , jest wierny i w wielkiej, a kto w małej rzeczy jest nieuczciwy, jest nieuczciwy i w wielkiej.

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 23 sierpień 2012 r.

Ja mam wrażenie, że Kościół prowadzi walkę z wiatrakami. Walka z antykoncepcją w naszych czasach wydaje się naprawdę śmieszna. Stosuje ją już taki ogrom ludzi, że oczywistym się wydaje, że Kościół prędzej czy później także będzie się musiał do niej przychylić. To nie jest kwestia przekonywania, czyj "sposób" na organizowanie życia rodzinnego i małżeńskiego jest lepszy. Fakt pozostaje faktem - większość ludzi uznaje i stosuje antykoncepcję, nikogo to nie dziwi. To już nie jest czas, by tę większość przekonać do tego, że antykoncepcja jest czymś gorszącym. Nie w czasach, gdy JUŻ PANUJE powszechne przekonanie, że jest ona czymś dobrym, pożytecznym. Jasne, jeśli ktoś jest wierzący, może gdy ktoś jest bardzo konserwatywny to będzie stosował naprotechnologię. Ale ta metoda planowania rodziny nie ma szans w walce z antykoncepcją.

Aha - "NPR to odpowiedzialne kierowanie własną płodnością". Dokładnie to samo można powiedzieć o antykoncepcji.
NPR to znakomita metoda, gdy para pragnie dziecka i chce znaleźć najlepszy moment na zapłodnienie. Parom, które z różnych względów nie chcą mieć dzieci na danym etapie życia, NPR jest potrzebna jak łysemu grzebień.

Portret użytkownika kobieta
kobieta (anonimowy), 23 sierpień 2012 r.

od razu uderzyło mnie stwierdzenie, ze jak ktoś używa antykoncepcji to jest okropnym egoistą i na pewno jest też gotowy dokonać aborcji. to absolutnie nieprawda. aborcja, jak już tu ktoś zauważył to zupełnie coś innego, to zabicie swojego dziecka, jest niedopuszczalne oczywiście. ale antykoncepcja to jedynie zapobieganie zapłodnieniu. i tu różnica jest "równie radykalna jak między naturalną śmiercią a eutanazją". znam oczywiście mnóstwo osób, które stosują antykoncepcję (nota bene nie znam takich, które stosują npr, nawet wśród wierzących bardzo małżeństw), ale nigdy nie zdecydowałyby się na aborcję.

poza tym w kwestii popędu seksualnego, oczywiście, że u kobiet też występuje, co więcej właśnie on jest powodem, dla którego często kobiety nie chcą stosować npr. mianowicie npr nakazuje powstrzymać się od kontaktów seksualnych wtedy, gdy kobieta ma na to wielką ochotę, natomiast dozwala wówczas, gdy kobieta albo nie chce, albo nie odczuwa potrzeby. tak już jest skonstruowana żeńska fizjologia, że popęd seksualny jest najsilniejszy wtedy, gdy kobieta jest płodna. w innym czasie już nie. u mężczyzn też tak jest oczywiście, ale oni sa płodni cały czas, wic i popęd seksualny mają na wysokim poziomie ciągle. więc czy szanowni panowie, którzy tak bardzo chcą nam wmówić, że jesteśmy córami diabła, mogli by się zastanowić nad tym chwilę i pomyśleć, czy sami by tak chcieli (powstrzymywać się gdy mają wielką ochotę i zmuszać później, gdy nie mają wcale). i czy to jest równość kobiety i mężczyzny i traktowanie jej z szacunkiem?
osobiście uważam, że niechrześcijańskie jest podejście potępiające każdego, nawet za drobnostki, nawet bez próbowania postawienia się w jego sytuacji. i oczywiście to zazwyczaj mężczyźni sa do tego pierwsi, bo nie potrafią zrozumieć problemów kobiet, ani nawet nie chcą ich słuchać.

kończąć, zapewne pojawi się tez ktoś, kto stwierdzi, że zna kobiety, którym odpowiada npr i że gadam bzdury. no cóż, kobiety s a akurat bardzo różnorodne pod tym względem i z pewnością niektórym odpowiada. no i świetnie, niech stosują. nie zmuszajmy tylko tych, którym nie odpowiada. i właśnie tu pojawia mi się też w głowie pytanie, jak dużo tych kobiet stosuje tę metodę, nie dlatego, że rzeczywiście im pasuje, ale dlatego, że nie chcą słuchać ciągle jakie z nich złe grzesznice.

mam szczerą nadzieję, że podejście środowisk konserwatywnych do kobiet się zmieni. bo owszem, wyznaję takie wartości, konserwatywne, katolickie, ale właśnie to podejście mnie bardzo w tym środowisku drażni.

pozdrawiam

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 22 sierpień 2012 r.

Poziom prymitywizmu tego tekstu jest niezwykły. Kościół powinien zacząć szanować ludzi, zamiast pleść głupoty o "gotowości do aborcji" - zacznijcie być gotowi do myślenia zamiast odklepywania wtłoczonych wam kiedyś formułek.

Portret użytkownika Jarek
Jarek (anonimowy), 13 sierpień 2012 r.

Niestety trochę tutaj się nie zgodzę, choć pewnie nie słusznie?

"zakładają, że mają „prawo” dokonać aborcji, " - antykoncepcja, a aborcja to dwie różne rzeczy. Aborcja to zabicie zarodka, a antykoncepcja to (zazwyczaj) niedopuszczenie do zapłodnienia, ajj autorze straszny błąd

"jako narzędzia zaspokajania popędu seksualnego przez mężczyznę." - nie lubię tego, że kobietę traktuje się gorzej w kulturze konserwatywnych chrześcijan od mężczyzn, to trochę nie ładne, kobieta jest na równi z mężczyznami, każdy jest równy. W ramach tej równości wypadało by napisać, że ona też ma popęd seksualny, ponieważ go ma. I również może traktować mężczyzn rzeczowo, żadne odkrycie.

NPR - to nic innego jak zachodzenie w ciąże po ślubie i nie kochanie przed ślubem tylko nazywacie to w taki dziwny sposób.

Ogólnie uważam, że seks przed małżeński nie jest czymś szczególnie dobrym i nie chciałbym, żeby ktoś czytając ten komentarz tak pomyślał. Po prostu artykuł wymaga moim skromnym zdaniem poprawek

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł