Maria i Mario

Życie nauczyło nas cierpliwie czekać

Dodano: 21 czerwiec 2016 r.

Tak naprawdę dopiero po ślubie przeżyliśmy prawdziwą „młodzieńczą miłość”, wszystko stało się proste i oczywiste, i zniknęły kłótnie. Zrezygnowaliśmy z prowokowania konfliktów i używania słów „Ty nigdy”, „Ty zawsze”.

fot. Drew Coffman CC/Unsplash.com

Poznaliśmy się z mężem dwanaście lat temu podczas wakacji w Hiszpanii. Moje wcześniejsze wyjazdy zawsze kończyły się we Włoszech, dlatego tamtym razem podjęłam decyzję wraz z koleżanką, by zobaczyć inną część Europy. Moja ucieczka od Włoch skończyła się tym, że w Hiszpanii poznałam męża Włocha! On akurat wybierał się z przyjaciółmi do Portugalii i Hiszpania miała być dla niego jedynie miejscem „przejazdowym”. Przeznaczenie chciało, abyśmy spotkali się w Barcelonie. Zdecydowanie nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, raczej przeciwnie, z czego śmiejemy się do dziś... Jednak z każdym kolejnym dniem, który spędzaliśmy razem, rodziła się między nami wspaniała przyjaźń.

W końcu, po dwóch latach, udało się nam ponownie spotkać i oboje zrozumieliśmy, że musimy być razem. Związek był wystawiony na dużą próbę – widywaliśmy się maksymalnie 3-4 razy do roku. To było bardzo trudne, tym bardziej że byliśmy bardzo młodzi; i zamiast tak jak inne pary: wychodzić do kina, organizować wspólne wyjazdy ze znajomymi, chodzić na imprezy, my spędzaliśmy godziny na Gadu-Gadu czy Skype’e. Takie życie trwało aż sześć lat!

Po dwóch latach bycia razem podjęliśmy temat wspólnej przyszłości i zaczęły się pierwsze problemy. Co dalej? Gdzie zamierzamy mieszkać? Polska czy Włochy? Ja czułam, że nie dam rady wyjechać z Polski na stałe, a on nie chciał wyprowadzać się z Włoch. Sytuacja patowa. Pierwsze nieprzespane noce, łzy i ból w naszej historii, która do tej pory wydawała się magiczna. Nie było tak jak w filmie, że on kocha i bez chwili zawahania zostawia dla niej wszystko... Życie to nie film! Mimo że nie podjęliśmy żadnej wiążącej decyzji, to nie potrafiliśmy się rozstać. Było nam bardzo ciężko, bo widząc nasz ból, zarówno rodzice, jak przyjaciele sugerowali nam, żeby zakończyć ten związek, zanim będzie za późno i wejdziemy w wiek, w którym trudno nam będzie zacząć coś nowego. Mimo bólu nie poddaliśmy się i obiecaliśmy sobie, że udowodnimy wszystkim, że się da i że nic i nikt nas nie rozdzieli. To chyba tak jest, że jak ma się wspólnego wroga, to się walczy dwa razy mocniej. Gdyby nie głęboka wiara i wszystkie wyrzeczenia w tamtych latach, nie dalibyśmy rady. Dziś jesteśmy pewni, że Bóg miał swój plan w tym, żebyśmy byli razem. Ostatecznie mój mąż podjął decyzję, że to on przeprowadzi się do Polski.

W 2012 roku Mario dostał pracę w Łodzi i kupił bilet w jedną stronę, by raz na zawsze być już blisko mnie. I miało być już super, ale... pojawiły się nowe problemy. Zderzenie z polską rzeczywistością było dla niego bardzo trudne. To nie to samo przyjechać tu na wakacje, co przeprowadzić się na stałe. Rozstanie z rodziną, brak kontaktu z włoskim w pracy, inny klimat zrobiły swoje. Mąż bardzo trudno to znosił i wszelkie niezadowolenie rozładowywał na mnie. Nie mieszkaliśmy razem i kiedy do niego przyjeżdżałam, to zamiast nadrobić stracone lata – wyjść sobie do kina, spotykać się ze znajomymi lub po prostu cieszyć się nami – to ciągle się kłóciliśmy. On był zdemotywowany, smutny, a ja każdy negatywy komentarz odbierałam jako atak na mnie i Polskę. Nie potrafiłam sobie z tym poradzić. Miało być idealnie, a było tragicznie. Nie było etapu entuzjazmu, tylko od razu kłótnie o podział obowiązków, zakupy, porządki itp. Kompletnie nie byliśmy na to przygotowani. Wiara, która trzymała nas razem w latach, gdy byliśmy na odległość, znikła... A nie ma nic gorszego niż brak wiary... Dzięki Bogu trafiliśmy „przypadkiem” do Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł” na msze w języku angielskim i poznaliśmy ks. Wojtka i ks. Mariana, którzy pomogli nam się „pozbierać”. Zaczęliśmy więcej się modlić, chodzić do spowiedzi i Komunii. To było tak, jakbyśmy się znaleźli na rozdrożu i w ostatniej chwili skręcili w tę dobrą stronę. Ja przestałam krytykować męża. Nauczyłam się doceniać go za najmniejsze rzeczy, tak aby czuł się ważny, a nie robić mu awantury o „pierdoły”. Uświadomiłam sobie, że kocham go za całą masę jego zalet (za to, że jest dobry, że dla mnie we Włoszech zostawił wszystko, że mnie kocha, że nigdy mnie nie zdradził, że po ośmiu latach nadal daje mi dużo ciepła i miłości, że nigdy nie pozwoliłby mnie skrzywdzić), a wady (naprawdę śmieszne), które wyolbrzymiałam, nagle znikły. Prawda jest taka, że to kobieta ma zajmować się domem i oczekiwanie, że mąż wykona za nią pewne czynności, jest nawet wbrew naturze. Facet jest od tego, żeby pracować, zapewnić byt rodzinie, zająć się samochodem i wnosić ciężkie zakupy do domu.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł