nr 15/2012
Barbara Andrijanić

Zakonnica w przebraniu - prequel

Dodano: 14 maj 2012 r.

Pamiętacie graną przez Whoopie Goldberg siostrę Deloris Van Cartier z filmu „Zakonnica w przebraniu”? Ona istnieje naprawdę. Tyle że nazywa się Teresa Zukić i jest Chorwatką, która o mały włos nie zrobiła kariery gimnastycznej.

archiwum GN
Siostra Teresa Zukić ur. w 1964 r. w Slavonskim Brodzie w Chorwacji, od 1971 r. mieszka w Niemczech. Do 1984 r. zawodowa gimnastyczka, zdobywczyni wielu medali w kategorii juniorek. Od 1985 do 1994 r. siostra w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia w Fuldzie. Od 1994 r. siostra w założonej przez siebie Małej Wspólnocie Braci i Sióstr Jezusa w Pegnitz.

Dziś nie ma szans, żeby wykonała gwiazdę, ale chętnie zaśpiewa, skomponuje musical, upiecze przepiórki z farszem z kuskusu i gęsich wątróbek albo pokona tysiące kilometrów, żeby opowiedzieć 3 tysiącom menedżerów, dlaczego mają tracić czas dla najbliższych. Siostra Teresa nie jest normalną siostrą – to jej własne słowa. – Jestem grubą, szczęśliwą i zadowoloną z siebie kobietą – dodaje, a słuchający jej nie mają absolutnie żadnego powodu, żeby w to nie wierzyć. Wystarczy przez chwilę jej posłuchać. Przed nimi stoi naprawdę tęga kobieta, która nie stroni od piwa pszenicznego i bezdomnych, zresztą żaden potrzebujący nie zostanie przez nią niezauważony. Jeśli pojawia się problem, ona się z niego cieszy i mówi: „Hura! Dzięki Ci, Boże! Ciekawa jestem jak sobie z nim poradzisz”.No i właśnie o tym, jak nie dawać się problemom i dlaczego w pierwszej kolejności powinniśmy pokochać siebie, opowiadała niedawno w Zagrzebiu.

Mam talent

Jest sobotni poranek. W restauracji Palfi w centrum miasta panie (i tylko one, nie licząc dzieci i męskiej obsługi lokalu) zbierają się na pierwsze w tym roku spotkanie. Tylko 4 godziny trwa „Śniadanie dla kobiet”, a dla wielu z nich to jedna z dwóch okazji w roku, kiedy ktoś inny zastawia dla nich stół i nie każe im po wszystkim sprzątać. Projekt jest międzywyznaniowy, przygotowują go i katoliczki, i ewangeliczki. Już od 5 lat z wielkim powodzeniem zdobywa on serca chorwackich kobiet. Zarówno wierzących, jak i niewierzących, bo spotkanie jest otwarte. Niektóre znają się od lat, inne przyszły tu po raz pierwszy. Dla siostry nie jest problemem mówić do 30 czy 13 tysięcy ludzi. Kalendarz jej spotkań jest zapełniony do października i tylko latem ma krótką przerwę, bo nikt tak dobrze jak ona nie wie, że aby dobrze pracować, trzeba umieć dobrze odpoczywać. Nie za długo, bo ona kocha ludzi i ma do kogo wracać. W jej parafii czeka ponad 300 dzieci, dla których od 11 lat co tydzień organizuje spotkania w kościele. Jest i jej Mała Wspólnota Braci i Sióstr Jezusa, którą założyła w 1994 roku, są i dziennikarze, którzy już od lat nie dają jej spokoju, bo jak tu nie zaprosić siostry, z którą można pograć w kosza albo której można zadać najbardziej intymne pytanie. – Moje życie to moje hobby – mówi siostra Teresa. – Jestem szczęśliwa i spełniona. Nie czuła się tak nawet wtedy, kiedy zdobywała kolejne medale jako młoda gimnastyczka ani gdy zdecydowała się podjąć sportowe studia. Wszystko było już zaplanowane i takie oczywiste. No bo co innego można robić, kiedy ma się ojca piłkarza, który w 1971 roku dla kariery opuścił spokojny Slavonski Brod w Chorwacji i razem z żoną, synem i małą Teresą zdecydował się przeprowadzić do nowej ojczyzny: Niemiec.

Nawrócenie

– To był wieczór przed ważnym meczem, a ja nie mogłam zasnąć – opowiada zakonnica. Dzień wcześniej koleżanka oddała mi swoje książki, żebym sobie poczytała, jeśli będę się nudzić. Sięgnęłam po pierwszą z brzegu, Biblię, otworzyłam na chybił trafił i przeczytałam fragment o błogosławieniu swoich nieprzyjaciół i o tym, że kiedy ktoś cię uderzy w jeden policzek, ty masz mu nadstawić drugi – wspomina s. Teresa. – Nie wiem, kiedy zrobiło się jasno, bo nad Biblią spędziłam całą noc. Podczas meczu mogłam na własnej skórze doświadczyć tego, o czym czytałam w swoim pokoju w internacie szkoły sportowej, która miała ze mnie zrobić gwiazdę gimnastyki. Normalnie oddałabym przeciwniczkom za nawet przypadkowy faul, ale ja się tylko do nich uśmiechałam. Do dziś pamiętam, jak dziwnie wtedy na mnie patrzyły. A ja już wiedziałam, że zawodowa droga sportowa jest dla mnie zamknięta. Po tym wydarzeniu wszystko zaczęło toczyć się już szybko, ale Teresa postanowiła zrobić sobie jeszcze rok przerwy na wolontariat, żeby utwierdzić się w tym, co już wybrała w sercu. Miała 20 lat, właśnie została chrześcijanką i planowała wstąpienie do zakonu. Tylko jak o tym powiedzieć rodzicom? – zastanawiała się, siedząc w pociągu jadącym do domu.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł