Zakazana spowiedź

Dodano: 24 marzec 2015 r.

Kościół w Polsce żyje obecnie problemem spowiedzi, która ponoć otwiera „furtki”. Dziś kilka słów poświęcę tzw. „spowiedzi furtkowej”.

fot. Andy Fitzsimon CC/ Flickr.com

Obserwując żywe zainteresowanie hierarchii kościelnej i dość szybkie decyzje ws. owej procedury (no bo czystej postaci spowiedzią to już nie jest), można powiedzieć: grubo. Tak, to gruba sprawa, bo łączy się tu sakrament pokuty i modlitwę o uwolnienie – czyli tzw. egzorcyzm mniejszy (prywatny). „Co to ma być?” – chce się zapytać. Ulepszanie czegoś, co działa doskonale i się nigdy nie zepsuje? Jakby sakrament nie działał tego, co oznacza! Czyżbyśmy mieli do czynienia z zaprzeczeniem definicji? No cóż, teologiem nie jestem.

Przyjrzyjmy się wszyscy, co o spowiedzi mówi książka, którą – nota bene – powinna mieć w domu KAŻDA katolicka rodzina – Katechizm Kościoła katolickiego.

Artykuły, które obejmują sakramenty uzdrowienia, są dość obszerne – na szczęście, są w KKK części, zwane „W skrócie”. A zatem – w skrócie. KKK 1485 – 1498.

1485 „Wieczorem owego pierwszego dnia… przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł (do Apostołów): Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20, 19. 22-23).

1486 Przebaczenie grzechów popełnionych po chrzcie jest udzielane przez osobny sakrament nazywany sakramentem nawrócenia, spowiedzi, pokuty lub pojednania.

1487 Ten, kto grzeszy, rani cześć i miłość Boga, a także własną godność człowieka powołanego do synostwa Bożego oraz narusza duchowe dobro Kościoła, którego każdy chrześcijanin powinien być żywym kamieniem.

1488 W świetle wiary nie ma większego zła niż grzech i nic innego nie powoduje gorszych skutków dla samych grzeszników, dla Kościoła i dla całego świata.

1489 Powrót do komunii z Bogiem, która została utracona przez grzech, rodzi się z łaski Boga pełnego miłosierdzia i troszczącego się o zbawienie ludzi. Trzeba prosić o ten cenny dar dla siebie i dla innych.

1490 Droga powrotu do Boga, nazywana nawróceniem i żalem, zakłada ból i odwrócenie się od popełnionych grzechów oraz mocne postanowienie niegrzeszenia w przyszłości. Nawrócenie dotyczy więc przeszłości i przyszłości. Źródłem nawrócenia jest nadzieja na miłosierdzie Boże.

1491 Sakrament pokuty składa się z trzech aktów penitenta oraz z rozgrzeszenia kapłana. Aktami penitenta są: żal za grzechy, spowiedź lub ujawnienie grzechów przed kapłanem oraz postanowienie wypełnienia zadośćuczynienia i czynów pokutnych.

1492 Żal za grzechy (nazywany także skruchą) powinien wypływać z motywów wynikających z wiary. Jeśli jego źródłem jest miłość do Boga, nazywamy go „doskonałym”; jeśli opiera się na innych motywach, nazywamy go „niedoskonałym”.

1493 Kto chce dostąpić pojednania z Bogiem i z Kościołem, musi wyznać przed kapłanem wszystkie grzechy ciężkie, których jeszcze nie wyznawał, a które przypomniał sobie po starannym zbadaniu swego sumienia. Wyznawanie grzechów powszednich nie jest samo w sobie konieczne, niemniej jest przez Kościół żywo zalecane.

1494 Spowiednik zadaje penitentowi wypełnienie pewnych czynów „zadośćuczynienia” lub „pokuty”, by wynagrodził szkody spowodowane przez grzech i postępował w sposób godny ucznia Chrystusa.

1495 Tylko kapłani, którzy zostali upoważnieni przez władzę kościelną do spowiadania, mogą przebaczać grzechy w imieniu Chrystusa.

1496 Skutki duchowe sakramentu pokuty są następujące:
– pojednanie z Bogiem, przez które penitent odzyskuje łaskę;
– pojednanie z Kościołem;
– darowanie kary wiecznej spowodowanej przez grzechy śmiertelne;
– darowanie, przynajmniej częściowe, kar doczesnych, będących skutkiem grzechu;
– pokój i pogoda sumienia oraz pociecha duchowa;
– wzrost sił duchowych do walki, jaką musi prowadzić chrześcijanin.

1497 Indywidualna i integralna spowiedź z grzechów ciężkich oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób pojednania się z Bogiem i Kościołem.

1498 Przez odpusty wierni mogą otrzymać dla siebie, a także dla dusz w czyśćcu, darowanie kar doczesnych, będących skutkiem grzechów.

Myślę, że komentarza nie potrzeba.

Wrócę jednak do samej idei „ulepszania” spowiedzi. Jak wiadomo, Kościół w Polsce zakazał praktyki „spowiedzi furtkowej”. Zastanawia mnie fakt sprzeciwu części wiernych, skierowanego ku wiążącej decyzji Kościoła. Przedstawiane są rozliczne argumenty na skuteczność tych obrzędów, liczne świadectwa: „bo ja to”, „bo ja tamto”, et caetera, et caetera. Dobrze, jest skuteczna, ale czemu? Chrystus wielokrotnie mówił: „według twojej wiary niech ci się stanie”! Czy nie jest tak, że nie wierzymy czasami w uzdrawiającą moc spowiedzi i musimy się uciekać do „duchowych fajerwerków”, by odczuć działanie Boga? Wydaje mi się, że tak właśnie jest. Należy się więc namyślić nad postawą w wierze. Czy kierują mną emocje? Na początku rozwoju wiary to jest ważne doświadczenie. A co, jeśli emocje opadną? Śmiem twierdzić, że dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa jazda – wiara na pełnych obrotach. A my – wciąż szukamy fajerwerków…

Drodzy Oburzeni zamachem na „podrasowaną” spowiedź: Kościół to nie demokracja. Na szczęście nie zanosi się, by miało się to zmienić. W sprawach wiary – musicie się podporządkować zasądzeniom Episkopatu, bo to biskupi – na czele z papieżem – mają upoważnienie Chrystusa do wiązania i rozwiązywania tego, co jest zarówno w Niebie, jak i na ziemi.

A na osłodę: Komisja Teologiczna zna się na obrzędach i potrafi przewidzieć wszelkie potencjalne zagrożenia. Zaufajcie jej wyrokowi.

>>TUTAJ<< zaś znajdziecie wywiad z o. Piotrem Jordanem Śliwińskim OFCap, założycielem szkoły spowiedników. Materiał sprzed „afery”. Zachęcam.

Reklama
Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 31 marzec 2015 r.

Wielce Szanowna Redakcjo, czyżbyście nie znali treści swojego serwisu? Proszę tu zajrzeć http://www.bosko.pl/mpw/Furtka.html, co o tym myśleć? A teraz z jakim przekonaniem ganicie tę pogańską praktykę, powołujecie się na KKK i w ogóle. Byłoby to nawet przekonywujące, gdyby nie ten drobiazg...

Portret użytkownika Redakcja
Redakcja, 1 kwiecień 2015 r.

Tekst "Furtka" oczywiście znamy. Przyznaję, że jest on po stronie tzw. spowiedzi "furtek". Dział Mój punkt widzenia, w którym znajduje się "Furtka", jest zbiorem subiektywnych tekstów, stąd też trzeba na niego spojrzeć właśnie w takim kontekście. Do tego trzeba dodać, że ów tekst powstał cztery lata temu. Tych kilka powodów, jak sądzę, usprawiedliwia istnienie obu tekstów w obrębie jednego serwisu. I dla jasności. Uważam, że każda dyskusja jest potrzebna, byle była prowadzona w duchu otwartości i spokojnego dochodzenia do prawdy. Oczywiście, że sakrament spowiedzi jest jeden, a tzw. spowiedź furtek nie jest żadnym jego wariantem. Już kilka lat temu ktoś o taką formę spowiedzi mnie poprosił i wtedy to samo powiedziałem, a sakrament nie miał nic z nadzwyczajności. Myślę jednocześnie, że niektórzy potrzebują szczególnego potraktowania w sakramencie pokuty i wydaje im się, że może istnieć jakaś extra forma spowiedzi. Do spowiednika wówczas należy ustawienie właściwie spraw. Są przecież sytuacje, w których bezradność i rozpacz biorą górę nad wszystkim. Co wtedy niektórzy robią? Szukają cudowności, ponieważ nie wiedzą, co mają robić. Spowiedź z całą pewnością przywraca spokój. Każda spowiedź, bo przecież nie ma lepszego i gorszego sakramentu pokuty. Ostatnie dokumenty i opinie wszystko właściwie wyjaśniają, co nie znaczy, że złamani na duchu nie będą poszukiwać wyjątkowych form uzdrowienia. Oby spotkali spowiedników, którzy właściwie ich przez to przeprowadzą.

Portret użytkownika Biały Lis
Biały Lis (anonimowy), 25 marzec 2015 r.

Właśnie przeczytałam artykuł na temat "spowiedzi furtkowej" i nie wiem nawet, czym ta spowiedź jest.

Portret użytkownika Pytanie - odpowiedź
Pytanie - odpowiedź (anonimowy), 28 marzec 2015 r.

Spowiedź furtkowa to kontrowersyjna praktyka religijna łącząca sakrament, sakramentalium i psychoterapię. Została ona rozpropagowana przez księży egzorcystów uformowanych głównie przez Odnowę w Duchy Świętym, którzy to kapłani byli niestety słabo przygotowani teologicznie, z dużymi brakami chociażby w podstawach sakramentologii i często nieznający nawet Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wszystko to sprawiło, że nieświadomie przesiąknęli doktryną protestancką silnie obecną w ruchach odnowy charyzmatycznej, która to odnowa ma przecież wyraźnie zielonoświatkowe korzenie, a co za tym idzie pentekostalne inklinacje. Wszystko to skumulowało się w Rybnie w diecezji łowickiej w grupce pobożnych panien nazywających siebie siostrami.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł