Agnieszka Milczarczyk, Albania

Wszechobecna wendeta

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

We wszystkich tych miejscach odbija się echem i kładzie cieniem istniejące wciąż prawo wendety. Prawo nieliczące się ze zdrowym rozsądkiem, mocno wplecione w życie, dające ujście emocjom, przynoszące smutek i rozpacz na długie lata

Bilaj 11.01.2005

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Jest to już rok 2005, powitany hukiem wystrzałów. Eksplodują petardy, sztuczne ognie, słychać nawet serie pistoletów maszynowych. Dla Albańczyków to szczególny dzień, którego ważność uwydatniają długimi przygotowaniami, w skali ważności ceniony przez wielu bardziej niż Boże Narodzenie. Wyróżniony całodobową dostawą prądu, spotkaniami rodzin, z obowiązkowym indykiem na stole.

Mój przyjazd wyprzedził nieco święta, a tym samym był związany z wizytami duszpasterskimi ks. Dariusza. Wspólnie odwiedzaliśmy chorych w domach, więźniów, dzieci pozostające pod opieką Fundacji Betania. We wszystkich tych miejscach odbija się echem i kładzie cieniem istniejące wciąż prawo wendety. Prawo nieliczące się ze zdrowym rozsądkiem, mocno wplecione w życie, dające ujście emocjom, przynoszące smutek i rozpacz na długie lata. Prawo akceptowane przez władze państwowe, organy bezpieczeństwa, znajdujące swoje usprawiedliwienie w świadomości ludzi uchodzące za czyn społecznie pożądany i potrzebny. Posłużę się przykładem: rodzeństwo, siedmioro dzieci przebywa obecnie w ośrodku Fundacji Betania, czyli w miejscu, gdzie otacza się opieką dzieci od wczesnych dni życia, umożliwiając im w miarę godne życie. Rodzeństwo to znalazło się w nim z powodu rodzinnej sprzeczki. Ojciec chciał zabić swoje dzieci za pomocą broni palnej, w ich obronie stanęła matka, śmiertelnie raniąc swojego męża. Po wyjściu z więzienia nie mogła zaopiekować się swoimi dziećmi, ponieważ była zmuszona żyć jako osoba podporządkowana woli brata byłego męża. Gdyby chciała powrócić do swojej rodziny, ściąga na siebie skutki prawa zemsty.

Inny przykład dotyczy zaistnienia sprawy, której powód wydaje się być błahym. Dwaj bracia pokłócili się o kurę tak zapalczywie, że jeden został zabity przez drugiego. Zabójca trafił do więzienia. Tutejsze prawo dopuszcza zwolnienia z kary w przypadku przebaczenia winy. Bratowa wybaczyła, choć mieszka z dwójka dzieci, a pozostałych dwoje z powodu trudnej sytuacji przebywa w Betanii. Owa kobieta wciąż pyta sama siebie, czy jej synowie nie pomszczą ojca w którymś pokoleniu. Dostępność broni, łatwość jej użycia i społeczne przyzwolenie na jej użycie jest przekleństwem dla ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego obciążenia. Podczas jednej wizyty w pewnym domu spostrzegłam na ścianie w barwie akwamaryny wiszące obok siebie krzyż, wypleciony szydełkiem z czarno-białej włóczki, broń palną i szable. Na razie jest dla mnie zagadką interpretacja tego spostrzeżenia. Rodzinne więzi są bardzo silne, a rodziny wielopokoleniowe.

Sens mojego pobytu w Albanii to przede wszystkim obecność. Współpracuję z lekarzem internistą i samodzielnie wykonuję prace typowo pielęgniarskie w ambulatorium i w prywatnych domach. Z racji problemów językowych komunikacja z ludźmi odbywa się ze słownikiem i muszę wyrazić swoją wdzięczność i uznanie za święta cierpliwość, którą mi okazują. Reumatyzm i choroby płuc to główne bolączki tutejszych mieszkańców.

Próbuję zrozumieć dlaczego? Stwierdzam, że to brak odpowiedniej izolacji w sztuce budowania domu oraz fakt, że betonowa szlichta zastępuje podłogę. Prawdopodobnie latem świetnie chłodzi, lecz zimą wyziębia. Brak ogrzewania staje się przyczyną choroby stawów. Pragnę jeszcze wspomnieć o zdarzeniu, które dotknęło mnie szczególnie, ponieważ wielorakie zaniedbania i brak opieki nad kobietą ciężarną są jedynie przykre i bolesne. Jest mi bardzo przykro z powodu śmierci dziecka, które mogłoby żyć, gdyby otoczono kobietę w ósmym miesiącu ciąży odpowiednią opieką i uświadomiono sobie, że choroba nadciśnieniowa jest bardzo częstym zjawiskiem w ostatnim trymestrze ciąży. Właśnie ten mogła spędzić w szpitalu pod kontrolą. Niestety, szpitale tym się nie zajmują. Zaistniało zagrożenie życia matki, więc najprostszym rozwiązaniem wydawała się szybka ewakuacja dziecka. Brak odpowiedniego sprzętu chroniącego w tych pierwszych chwilach życia noworodka sprawił, że dziecko zmarło.

W przyszłości może uda się doprowadzić do systematycznej współpracy z lekarzem ginekologiem w celu prowadzenia kontrolnych badań dla kobiet, lecz obecnie można jedynie liczyć na gościnny przyjazd lekarzy z Włoch. Wstępne ustalenia dają nadzieję, że nastąpi to za dwa miesiące.

Spotkania z dziećmi są urocze, jest tak dzięki ich naturalnej ciekawości, życzliwości, otwartości i chęci zabawy. Obecnie próbuję rozpoznać charaktery i problemy wynoszone przez nich z domu, które wpływają na ich zachowania. Proponuję wspólne zabawy, głównie ruchowe, trochę eksperymentalne. Ponieważ jesteśmy jeszcze w czasie świątecznym, to przygotowujemy się do przedstawień jasełkowych.

Kilka zdań o moim środowisku. Z mojego okna widzę małą winnicę, kilka domów i pastwiska dla świń, krów, owiec, indyków. Zaznaczają radość swojego istnienia wszystkimi możliwymi głosami. Identyfikując się z moją okolicą, postanowiłam mieć swój udział w zagospodarowaniu ziemi należącej do parafii. Pierwsze posadzone drzewka to cytrusy, ale czekają już drzewko mandarynkowe, brzoskwinia i deandry. Jestem pod wrażeniem drzewek oliwnych i granatowca, jego pięknych owoców.

Kończąc moje sprawozdanie symbolem granatu, życzę Wszystkim w Nowym Roku wielu łask, uskrzydlających spotkań, mądrych decyzji, Radości Życia.

Szczęść Boże

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł