Wstań, jedz. To nie koniec

refleksja na 19. niedzielę zwykłą rok B

Dodano: 8 sierpień 2015 r.

Za nami niebezpieczeństwo, przed nami przepaść. My w środku, ograniczeni bardzo zredukowanym postrzeganiem swojego tu i teraz. Znużeni i wymęczeni walką. I w tym momencie słyszymy: „Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga”. Bóg daje jasno do zrozumienia: to nie koniec.

Nawet tak wielkiego proroka jak Eliasz może dopaść strach i rezygnacja. Okoliczności są ważne. Eliasz wcześniej wobec proroków Baala pokazał moc jedynego Boga Izraela, a teraz zostaje zastraszony przez Izebel i decyduje się na ucieczkę. Spotykamy go wykończonego po jednym dniu marszu przez pustynię. Właśnie wtedy prorok mówi: dość. Eliasz nie ma już na nic siły. Z tyłu ścigający miecz strasznej królowej, a z przodu żar bezwzględnej pustyni. Pośrodku on – wielki prorok, a jednocześnie słaby człowiek. Eliasz doznaje swojej małości, ograniczoności. Ciąży mu to, że został wybrany na proroka, a z drugiej strony zapewne odczuwa dyskomfort – przestraszył się człowieka. Eliasza dopada ogromny kryzys, który w pewnym momencie zostaje jasno wyartykułowany: dosyć. W Biblii Tysiąclecia to brzmi trochę dziwnie: „Wielki już czas, o Panie!” Szukałem tego fragmentu w innych językach. W nich znalazłem zdecydowane: koniec, wystarczy, dalej nie idę, po którym następuje tłumaczenie: „Odbierz mi życie, bo nie jestem lepszy od moich przodków.” Teraz wszystko jasne. Widzimy skalę rozpaczy, kryzysu, wyczerpania, wypalenia zawodowego proroka. Bóg jednak nie rozpatruje pozytywnie prośby męża Bożego. Przeczekuje cierpliwie bunt wybranego przez siebie człowieka. Wzmacnia go fizycznie i prowadzi przez 40 dni i nocy przez pustynię.

„Wstań, jedz”. Trochę w innym kontekście słyszymy te słowa podczas niedzielnej liturgii. Może siedzimy wygodnie w ławce, stoimy niecierpliwie pod filarem, może nasze myśli gdzieś na chwilę uciekają, może obserwujemy kolejkę do konfesjonału? Może jesteśmy na Eucharystii w stanie ducha zbliżonym do Eliasza? Pierwsze skrzypce grają bunt, kryzys, gniew, złość, rezygnacja. Za nami niebezpieczeństwo, przed nami przepaść. My w środku, ograniczeni bardzo zredukowanym postrzeganiem swojego tu i teraz. Znużeni i wymęczeni walką. I w tym momencie słyszymy: „Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga”. Bóg daje jasno do zrozumienia: to nie koniec. I powoli pomaga w odbudowywaniu tego, co wydawało się już zupełnie nie do odzyskania.

Pierwsze czytanie przygotowuje nas do wysłuchania Jezusa z ewangelii: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” Oczywiście wiemy, o jakim pokarmie mówi Jezus. W czasie przeistoczenia słowa dzisiejszych czytań ze szczególną zachętą skierują nasze oczy na prosty kawałek białego chleba. Przypomnimy sobie zmagającego się ze sobą Eliasza, ale przede wszystkim Boga, który podtrzymuje w nim życie.

Czytam obecnie książkę Franciszkanin z SS. Historia nieprawdopodobna i jednocześnie prawdziwa. Pozwala poznać to, co działo się po niemieckiej stronie frontu w czasie II wojny światowej. Gereon Goldmann jako młody franciszkanin został wcielony do niemieckiej armii, w której służył jako sanitariusz. Kiedy mógł, zawsze przyjmował Komunię św. We Francji szedł do francuskich księży, we Włoszech – do włoskich. Jeden z biskupów na Sycylii pozwolił mu mieć przy sobie Najświętszy Sakrament. Od tamtej pory udzielał go nie tylko niemieckim żołnierzom, ale – przynajmniej raz i to w okolicznościach naprawdę po ludzku niewytłumaczalnych – także alianckim. W niewoli został wyświęcony na księdza przez francuskiego biskupa. Całej historii nie da się streścić w kilku zdaniach. Ileż wiary trzeba mieć, żeby w mundurze agresora wchodzić do kościoła i prosić o Komunię świętą, pokarm od miłującego wszystkich Boga. Gereon bardzo przeżywał, że wojna postawiła przeciwko sobie braci w wierze.

Zacząłem od buntu proroka i jego kryzysu. Taka sytuacja zawsze niesie ze sobą napięcie. Na przeciwnym biegunie jest zachęta św. Pawła z Listu do Efezjan: „Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie – wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.”

Jezus daje nam siebie, ale jednocześnie chce, abyśmy stworzyli dobre warunki dla rozwoju miłości. Gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważenie zagłuszają miłość, dobroć i miłosierdzie i w sposób bezwzględny brutalizują życie. Czasami czujemy się, jakbyśmy byli na froncie? Eucharystia potrafi wyciszyć serce człowieka. Nie tylko serce, także emocje, uczucia, myśli.

„Wstań, jedz!”

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł