Wielkanoc

Dodano: 7 kwiecień 2012 r.

Jesteśmy dziećmi Światłości, dlatego ciemności nie są naturalnym środowiskiem naszego życia. W ciemnościach nie widać horyzontu, nie widać celu, do którego zmierzamy. W każdą Wielkanoc odnawiamy naszą miłość do Światła, do łaski, do życia wiecznego.

W uroczystość Zmartwychwstania zrzucamy z siebie w sposób zdecydowany szaty ciemności, aby przyodziać się w uroczyste szaty, które oznaczają zerwanie z grzechem, a więc ze smutkiem życia w ciemności. Jakże chętnie przyłączamy się dzisiaj do Jana i Piotra, którzy biegną z Marią Magdaleną, aby zobaczyć pusty grób Jezusa. Biegniemy chętnie, bo wiemy, co ten pusty grób oznacza. Apostołowie biegli w niepewności, wiedzieli tylko, że w grobie nie ma ciała ich Mistrza, bo tak powiedziała Maria. Są już jednak znowu razem, a jeszcze kilkanaście godzin temu byli rozproszeni. Tylko Jan dotarł na Kalwarię, Piotra zostawiliśmy gdzieś na dziedzińcu najwyższego kapłana w rozpaczy słuchającego piania koguta. Teraz wchodzą do grobu. I w tym momencie wszystko staje się jasne, także Pisma, których do tej pory nie rozumieli. Teraz zaczynają wszystko rozumieć, chociaż potrzebują jeszcze na pewno potwierdzenia. Zaraz jednak Zmartwychwstały zacznie się objawiać. Zobaczy go Maria Magdalena, zobaczą go uczniowie idący do Emaus. Jezus objawi się także apostołom, a nawet zasiądzie wraz z nimi do wspólnego śniadania.

Apostołowie otrzymują nowe życie, właściwie powinno się powiedzieć: w apostołów wstępuje nowe życie, nowa motywacja, odświeżone pragnienia. Nowe chęci. Od tej chwili cały czas będą biegać jako posłańcy zmartwychwstałego Mistrza. Będą biegać w Jego imieniu, z Nim na ustach, z Nim w sercu i zawsze w Jego towarzystwie. Zawsze będą Go mieli obok siebie, na wyciągnięcie ręki, na pragnienie serca, na potrzebę duszy.

Oni także w tym momencie w pewnym sensie zmartwychwstali. Śmierć Chrystusa przeszyła ich serca i umysły. Dodatkowych przeżyć dostarczyła im niepewność, a także gorzki ból – zostawili przecież Mistrza na pastwę nieprzyjaciół. Uciekli prawie wszyscy. Najważniejsze jednak jest to, że wrócili i są razem zgromadzeni wokół Piotra.

Nasz sposób życia także nie jest idealny. Chowamy się w różnych naszych przyzwyczajeniach i nie zawsze chcemy z nich zrezygnować, nawet w imię spotkania z Bogiem. Raz to trwa krócej, raz dłużej. Czasami pojawia się pragnienie szczególnego doświadczenia Boga. Mówimy wtedy: „Gdyby Bóg mi dał łaskę, wtedy wszystko byłoby łatwiejsze”. Nie ruszamy się jednak z warowni, którą dla siebie zbudowaliśmy, nie biegniemy do pustego grobu Jezusa, chociaż co jakiś czas przybiega do nas jakaś Maria Magdalena, która chce nas zabrać do tego przedziwnego miejsca nawrócenia apostołów.

Wielkanoc to czas rzeczywistej radości, której nie przeżyjemy, jeśli nie zajrzymy do grobu, jeśli nie spojrzymy na płótna i chustę, które zostawił Jezus.

Apostołowie po zmartwychwstaniu Chrystusa otrzymali nowe życie. Także po ludzku przekonali się, że te trzy lata wędrówki za Mistrzem, jego słowa, przepowiednie, przypowieści miały sens. Teraz wiedzą znacznie więcej, ale jeszcze nie wszystko.
Najważniejsze teraz jest jednak to, że bez wiary w Zmartwychwstałego nie będą mogli żyć. Nie mają już wątpliwości, że muszą być posłuszni Jego słowom. To posłuszeństwo będzie bardzo wymagające – wszyscy z wyjątkiem Jana oddadzą życie za wiarę w Boga, który tak ukochał człowieka, że oddał za niego swoje życie, a potem pokonał śmierć i zmartwychwstał.

Chrystus nas przekonuje po raz kolejny, że śmierć ziemska nie jest końcem naszego życia. Ono trwa w wieczności. Tym samym przekonuje nas do życia zgodnego z Jego ewangelią. Chrystus przecież nie tylko przyszedł na ziemię, ale przyszedł na ziemię i przyniósł Dobrą Nowinę. Czasami zdarza się nam rozłączać Chrystusa od Jego nauki. Lubimy Chrystusa, ale nie słuchamy Jego słów, jego nauki. Potrafimy świętować, ale nie chcemy pozwolić Zmartwychwstałemu, aby zrobił porządek w naszym życiu, które czasami tak bardzo wymaga zdecydowanej ręki Miłosiernego Boga.

Niech to potężne światło wyciągnie nas dzisiaj z ciemności naszych słabości, naszych grzechów, naszej wiary, naszej letniości. Nie bójmy się Światła, nie bójmy się Jezusa, nie bójmy się Jego słów. Przypomnijmy pierwsze słowa, które wypowiedział Jezus, kiedy po raz pierwszy objawił się Apostołom. Oni na pewno byli przygnębieni, bo przecież nie zdali egzaminu z wierności. On zaś przywitał ich pozdrowieniem: „Pokój wam”.

Niech dodatkową zachętą do życia zgodnego z Ewangelią będą słowa apostoła Pawła: „Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale.”

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł