nr 17/2006
Dariusz Hybel

Wejdź do klasztoru bez ścian

Dodano: 27 kwiecień 2006 r.

Niejeden katolik, słysząc po raz pierwszy o Światowej Wspólnocie Medytacji Chrześcijańskiej, wyraża autentyczne zdziwienie. "To coś takiego istnieje?" - pyta i chce dowiedzieć się czegoś więcej o medytacji chrześcijańskiej. Tymczasem w Poznaniu, w pierwszych dniach maja, przebywać będzie benedyktyn o. Laurence Freeman, który kieruje Światową Wspólnotą Medytacji Chrześcijańskiej.

Ojciec Laurence Freeman podczas wizyty w Krakowie

Ten blisko 55-letni brytyjski mnich praktycznie cały rok jest w drodze. Jest niczym pielgrzym, który zwiastuje potrzebę zwrócenia się ku wnętrzu duszy. Odwiedza różne wspólnoty, ośrodki i centra religijne rozsiane po całym świecie, w których chrześcijanie pragną pogłębić relację z Bogiem. Regularnie zapraszany był np. przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty do prowadzenia rekolekcji poświęconych modlitwie medytacyjnej dla jej sióstr. Nauczając, sięga do najpiękniejszych tradycji duchowych Kościoła - Ojców Pustyni, Jana Kasjana, św. Benedykta, św. Teresy z Ávila czy św. Jana od Krzyża.

Zanim wstąpił do benedyktynów, studiował na Oksfordzie literaturę, a później pracował w strukturach ONZ, a także jako dziennikarz i bankowiec. Ostatecznie wybrał służbę Bogu. O. Freeman kontynuuje dzieło swego współbrata o. Johna Maina, pod kierunkiem którego odbywał nowicjat w klasztorze Benedyktynów opactwa Ealing. To od Maina uczył się życia duchowego i wraz z nim założył w Londynie w 1975 r. Centrum Medytacji Chrześcijańskiej. Dwa lata później, na zaproszenie arcybiskupa Montrealu, fundowali razem klasztor w Kanadzie, który zainspirował wielu chrześcijan do wewnętrznej przemiany i podjęcia poważnej praktyki religijnej. Od tamtego czasu powstało w Kościele na całym świecie ponad tysiąc grup medytacyjnych.

Przyjdź Panie Jezu

Medytacja, którą o. John Main zaproponował chrześcijanom, charakteryzuje się radykalną prostotą. Jej korzenie sięgają początków monastycyzmu chrześcijańskiego i praktyki Modlitwy Jezusowej: wybierz spokojne miejsce, usiądź nieruchomo na ziemi, na krześle lub w ławce, znajdź swój oddech i skojarz z nim słowo modlitwy, powtarzaj je po cichu nieustannie, niech modlitwa osadzi się w twoim sercu i tak przebywaj w miłosnej, adoracyjnej obecności wobec Boga. Św. Jan Klimak, nauczyciel duchowy z VII w. i autor słynnej "Drabiny do nieba", przypominał bowiem: "Niech pamięć o Jezusie złączy się z twym oddechem, a wtedy poznasz pożytek wewnętrznego wyciszenia". Z kolei pierwszy pustelnik św. Antoni mówił: "Zawsze powinniście oddychać Jezusem".

W tradycji benedyktyńskiej mówi się o lectio, meditatio i contemplatio. Medytacja jest więc pogłębieniem lectio divina i przygotowuje nas do kontemplacji. Zaczyna się wtedy, gdy swoją uwagę zatrzymujemy na jednym wersecie Pisma Świętego czy słowie - nie tyle, aby je zrozumieć, ale aby z nim być. Bo jak podkreślał o. John Main: "Medytacja to nie tyle wyobrażanie sobie Boga czy myślenie o Bogu, ale bycie z Bogiem". O. Laurence Freeman nazywa medytację adoracją Jezusa w naszym sercu i swoim imieniu.

W tradycji Modlitwy Jezusowej powtarza się różne wersje podstawowej formuły "Panie Jezu, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem". Biblia uczy, że Bóg obecny jest w swoim imieniu, że jest ono tożsame z osobą. Kluczowe jest zatem imię Zbawiciela wypowiadane podczas modlitwy. Może być to samo słowo "Jezu" - jak zalecał św. Ignacy Loyola - albo wezwanie "Jezu Chryste". O. Main proponował swoim duchowym uczniom, by powtarzali podczas medytacji aramejskie wyrażenie "Maranatha" ("Przyjdź Panie", "Przyjdź Panie Jezu"), które występuje w Piśmie Świętym i jest jedną z najstarszych modlitw chrześcijańskich. Wezwanie Jezusa winno być wypowiadane z wiarą, w pokorze, łagodnie, ale jednocześnie wytrwale. W ten sposób, przekraczając rozproszenia, myśli i wyobrażenia, porzucając to, co w naszym życiu płytkie i przelotne, zmierzać będziemy na spotkanie z Panem.

Jan Paweł II mówił o medytacji zwanej "modlitwą serca" podczas spotkania z wiernymi 3 listopada 1996 r. przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Papież przypomniał, że poprzez powtarzanie inwokacji: "Panie Jezu Chryste, Synu Boży, bądź miłościw mnie grzesznemu!" modlitwa staje się jakby "oddechem duszy". A także: "Wypowiadana w głębokości serca posiada tajemnicze odniesienie wspólnotowe. «Mała modlitwa» - jak ją nazywali Ojcowie - jest wielkim skarbem i jednoczy w obliczu Chrystusa wszystkich modlących się". Papież podkreślił również, że modlitwa ta - nazywana "Modlitwą Jezusową" - rozpowszechniona została na Zachodzie dzięki "Opowieściom pielgrzyma".

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł