Ola Wróbel

"We wspólnocie idzie się może wolniej, ale pewniej"

Dodano: 23 sierpień 2010 r.

Z Mariuszem Jaskotem, człowiekiem po przejściach, rozmawia Aleksandra Wróbel. Mariusz na tegorocznym Campo Bosco złożył świadectwo.

Trzy rady z Twojego doświadczenia, które mógłbyś zostawić młodym ludziom...

Trudno jest radzić. Kiedy mój tata raz na jakiś czas do mnie przyjeżdżał, chociaż rodzice byli rozwiedzeni, to usprawiedliwiał w szkole wszystkie moje nieobecności, których było bardzo dużo. Wręcz oszukiwał, żeby wszystko było w porządku. Potem przychodził do mnie i mówił mi: „Mariusz, jesteś zagrożony z kilku przedmiotów i na moje oko w tym roku nie zdasz, powinieneś się zacząć uczyć”. Ja wtedy myślałem: „Dobra, mów sobie jeszcze, ale ja sam i tak podejmę decyzję.” Podważałem jego autorytet. Uważamy, że autorytet nie powinien popełniać błędów, że rodzic nie powinien się zachowywać w określony sposób, i często mamy rację. Jednak nie jesteśmy rodzicami i nie wiemy, jak my byśmy się w tej sytuacji zachowali.

Trzy rady...

 

W rodzinie... Starać się naprawdę za wszelką cenę być w dobrej relacji z rodzicami. Tylko nieliczni rodzice życzą swoim dzieciom źle. Takie sytuacje są bardzo ekstremalne.

W Kościele... Ciężko mi radzić w kwestii Kościoła, bo znam wiele osób poranionych przez ludzi, którzy służą w Kościele, ale ja wiem, że teraz staram się być jak najbliżej Kościoła, słuchać papieża. On jest dla mnie centrum i on mi wyznacza drogę, a tutaj w Polsce to jest moja parafia i moja wspólnota. Radzę, żeby znaleźć sobie wspólnotę, ludzi, którzy próbują iść tą sama drogą, szukają, choć nie wiedzą co, jak, gdzie i kiedy. Mają wiele pytań i też nie potrafią na nie odpowiedzieć, ale są formowani. Wiemy, że o wiele łatwiej jest zniszczyć jedną zapałkę, niż gdyby było ich dziesięć czy piętnaście. Ważne, żeby to była wspólnota, która kieruje się zasadami, bo byłem też we wspólnocie przestępczej, mieliśmy cel – pieniądz i znaczenie. Ale to, czego radzę szukać, to wspólnota szukająca Boga. Doświadczam tego, że demon chce, żebym reagował siłą, żebym przekonywał w sposób siłowy, narzucał swoje zdanie innym. Ale to tak naprawdę nie działa.

W życiu... Nie bać się relacji z drugą osobą, patrzeć ludziom w oczy, nie bać się zranienia. Nie wchodziłem z ludźmi w relacje, bo bałem się, że ktoś mnie zrani, osądzi, a przecież mnie nie zna. Boimy się otworzyć i powiedzieć: „taki jestem”. Doświadczam tego coraz bardziej, że jestem piękny jako człowiek i to pozwala mi szanować innych ludzi, chociaż mają odmienne zdanie, może są na innym etapie życia. Patrzę na nich z innego punktu, widzę ludzi nie z góry, tylko z boku. Mogę się modlić za nich.

Jakie jest twoje doświadczenie wspólnoty?

Wiem, że bez wspólnoty bym nie przeżył. Możliwe, że wiódłbym życie nie wiadomo jakie, ale we wspólnocie mogę się spotykać z drugim człowiekiem. Moja wspólnota macierzysta jest dla mnie takim miernikiem, który wskazuje, czy idę dobra drogą, czy nie zbłądziłem. Czy czasem to, co uważam za prawdę, to już może nią nie jest, a staje się jedynie moją projekcją. Bo ci ludzie mnie znają, są dla mnie lustrem. Idę z nimi tą drogą już kilka lat i widzieli też moje dobre okresy i te gorsze. Znają też moją relację do Boga, bo o tym również rozmawiamy, to jest częścią mojej formacji, dzielimy się słowem, tym, jak Bóg do nas przychodzi. Ludzie ze wspólnoty bardzo szybko weryfikują moją autentyczność, zwłaszcza ci bracia, którzy są dla mnie trudni, którzy mnie nie akceptują, z różnych powodów, najczęściej zranień. To im jestem najbardziej wdzięczny, że mogę widzieć. Wspólnota wielokrotnie mnie niesie, kiedy nie mam sił. Często jest tak, że dzieląc się swoim świadectwem, coś daję, pokazuję światło i inni mogą dzięki temu zobaczyć coś, co jest bardzo ważne, a czasami jest też tak, że jak ja jestem słaby, to oni mnie niosą. Doświadczam tej pokusy, żeby być samemu, bo idzie się szybciej, ale o wiele łatwiej jest wypaść, zboczyć, zgubić się. We wspólnocie idzie się może wolniej, ale pewniej. Jasno widzę, że bez wspólnoty nie ma rozwoju, a obraz Boga może być bardzo szybko inny od tego, który Bóg chce nam objawiać.

Jaki obraz Boga nosisz w sercu?

Ojca. Teraz szczególnie tego doświadczam. Bóg jest dla mnie ojcem i matką, On się o mnie troszczy, kocha mnie takim, jakim jestem, bardzo się mną opiekuje. On już wszystko przygotował, ja mam się niczym nie martwić, tylko szukać Jego woli, prostu iść za Nim i odpowiadać na Jego sygnały, osoby, które mi zsyła. Ciągle się tego uczę, że w moim świadectwie jest coraz mniej mnie, a coraz więcej Jego. Opowiadam o czymś prozaicznym, a komuś to pomaga, mówię o swoim życiu, swoich słabościach i tyle. Wierzę, że to jest w stanie odmienić serce, wiem, że dzieląc się swoim świadectwem, pomagam komuś.

Czy czegoś się boisz?

Chyba najbardziej zranień. Tego, że nie będę zaakceptowany, zupełnie jak małe dziecko. To jest chyba to, ale z tego też Pan mnie wyprowadza, mówi: „Mariusz, ja cię kocham”. I wtedy dostaję siłę, żeby przyjąć brata, który mnie odrzuca, który z różnych powodów ma problem z akceptacją tego, jaki jestem. Boję się też zboczenia z drogi, stracenia jedności z Bogiem, relacji z Nim. Modlę się o to, żeby Ojciec nie przestawał do mnie mówić. Wiem, że On jest dla mnie życiem, wiem, że dzięki temu mogę iść dalej, do przodu.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

książka

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł