W poszukiwaniu sprawiedliwych

refleksja na 17. niedzielę zwykłą rok C

Dodano: 28 lipiec 2007 r.

Panie, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?.. (Rdz 10, 18-32)

Jakże piękna, ale i taktowna jest rozmowa Abrahama z Bogiem, no i sporo w niej matematyki. Abraham targ o ocalenie Sodomy i Gomory rozpoczyna od 50 sprawiedliwych, bo sądzi zapewne, że tylu w obu miastach znajdzie. W trakcie rozmowy jego wiara w taką liczbę prawych mieszkańców ulega modyfikacji: potem otrzymuje zapewnienie od Boga, że i ze względu na 45 ocali sprzeniewierzone miasta. Następnie Bóg zgadza się i na 30, i na 20, i na 10. Jak wiemy, nawet tylu się nie znalazło.

Abraham kocha ludzi, dlatego wstawia się za nimi u Boga i modli się o ich ocalenie. Odwołuje się się do sprawiedliwych, bo w nich jedyna nadzieja, ale ich... nie ma. I to jest wielki dramat Sodomy i Gomory - miast bez ludzi, którzy są wierni Bogu i Jego zasadom. W ten sposób te skupiska ludzi stają się modelem solidarności w złu. Cała społeczność zdecydowała, że Bóg nie będzie miał dostępu do ich serc; że sami sobie poradzą. I radzą doskonale z tym, co jest przeciwne Stwórcy. Budują relacje, które w swojej istocie są kolejną próbą „jazdy ma maksa” także w życiu moralnym.

Historia tych dwóch jakże symbolicznych miast wydaje mi się szczególnie ważna w kontekście rozmowy-modlitwy Abrahama oraz w kontekście lekcji modlitwy, jaką daje Jezus w Ewangelii. Oczywiście może trzeba się szczególnie skupić na pozytywnym aspekcie przesłania czytań zaproponowanych na 17. niedzielę zwykłą roku C. Jednak intencja Abrahama jest bardzo konkretna. Wie, że mieszkańcy Sodomy i Gomory czynią zło, a jednak za nimi się wstawia. Pewnie można powiedzieć, że wstawia się szczególnie za tymi sprawiedliwymi. Może.... Jakże wszak często przecież my sami dajemy kolejną szansę tym, którym - gdybyśmy mieli kierować się tylko sprawiedliwością - takiej szansy dawać już się nie powinno. Ileż razy samym sobie dajemy kolejne szansy nawrócenia, chociaż straciliśmy - czasami na moment - nadzieję na własne gruntowne i skuteczne nawrócenie.

Pokochali zło... To ich największa wina. Zbratali się z nim, a ono ich pogrążyło. Ów kusiciel z Raju zajął całe ich życie, ale ich życie nie stało się rajem. Dał skosztować zakazanego owocu, a po czasie ten owoc stał się trucizną, która zaczęła ich trawić. Przerysowuję?

Jak w takim kontekście ze szczególną uwagą nie spojrzeć na dwie prośby z modlitwy „Ojcze nasz”: „Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo” i „nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”. Oczywiście moglibyśmy dodać: „i przebacz nam nasze grzechy”. Jednak dwie pierwsze zdają się poprzedzać prośbę o przebaczenie grzechów, bo są prośbą o sposób życia daleki od grzechu. W tym miejscu dochodzi do zderzenia Sodomy i Gomory z Ewangelią. To dwa światy, dwie propozycje życia diametralnie odmiennego. Nie oznacza to wcale, że człowiek Ewangelii jest w pełni odporny na pokusy Sodomy i Gomory. Nie jest! Ale nigdy nie godzi się na fundamentalne opowiedzenie się po stronie zła, a ono nie staje się jego powiernikiem, spowiednikiem i bogiem. Z jaką więc mocą powinniśmy wypowiadać słowa Modlitwy Pańskiej. I modląc się jej słowami, powinniśmy pamiętać nie tylko o chorej osobie, o problemach osobistych, o szczęśliwej podróży i wielu innych jakże ważnych rzeczach. Czasami ta modlitwa niech przybierze globalne rozmiary, a prośba o świat budowany w oparciu o Boga do takich należy. I zanosząc do Ojca również te intencje, powinniśmy być uparci, naprzykrzać się, kołatać, bo to - jeśli wierzymy - będzie nam dane. On chce, a wręcz zachęca, abyśmy byli - wybaczcie to słowo - upierdliwi.

Ireneusz Iredyński, nieżyjący już polski pisarz, w swoich dramatach tworzył przerażające modele społeczeństw. Ich finał jest zawsze taki sam - śmierć, jeśli nie fizyczna, to duchowa i moralna. Jakże blisko tym wykreowanym społeczeństwom do Sodomy i Gomory. Budowali je ludzie, którzy przypisywali sobie prawo do wszelkiej prawdy, chociaż mówili o Bogu, tzn. wypowiadali jego imię. Swoje światy budowali już jednak tylko i wyłącznie wg własnych zasad. Iredyński zdaje się stawiać diagnozę, ale i przestrzegać.

Tak, to my „zwijamy” świat. Nie, nie posłużę się żadnym konkretnym przykładem... Nie przywołam partii, nie przywołam konkretnych ludzi, rozporządzeń prawnych, kraju... Każdy niech to zrobi sam. Może najlepiej zacząć od siebie i od modlitwy „Ojcze nasz”, bo ona otwiera nas na dobro, na Ewangelię. Sodomę i Gomorę zostawmy za naszymi plecami.

Niech ta lekcja wystarczy: „Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo. Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień, i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczymy każdemu, kto nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł