nr 16/2008

Sukienki Maryi

Dodano: 14 sierpień 2008 r.

Każdy z nas widział w swoim życiu niezliczoną pewnie ilość obrazów Matki Bożej. W każdym kościele, w każdej kapliczce i w prawie każdym polskim domu czy mieszkaniu wisi jakieś Jej wyobrażenie. Jest jedna ikona szczególnie znana, otoczona wyjątkowym kultem - obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten obraz rozpoznają ludzie na całym świecie. 26 sierpnia obchodzimy liturgiczne święto Czarnej Madonny z Częstochowy, do której pielgrzymują co roku tłumy pielgrzymów, za wstawiennictwem której pewnie my sami często się modlimy.

Legenda i nauka

Według legendy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę. Jako materiał miały mu posłużyć deski ze stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina. Badania, podpierające się współczesną nauką, nie pozwalają uznać tej legendy za wiarygodną. Nie ustalono dotychczas dokładnej daty powstania Obrazu. Najbardziej prawdopodobne jest trzynasto-, czternastowieczne pochodzenie obecnego malowidła. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej nosi cechy ikony bizantyjskiej i czczony jest w Polsce w tak powszechny sposób, że stał się jednym z głównych symbolów religijności naszego kraju. Podobnie jak historia Polski, tak i on zawiera w sobie tajemnicę współistnienia i współżycia elementów chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu. Częstochowska Madonna ma cechy ikony, chociaż w ścisłym tego słowa znaczeniu ikoną nie jest. Twarz Matki Bożej jest koloru brązu (miodu), co jest związane ze sposobem malowania ikon. Twarz jest ciemna również dlatego, że ma dużo warstw werniksu, który z czasem ciemnieje.

Królewskie szaty

Ciemna twarz Madonny Częstochowskiej kontrastuje ze złotymi koronami i przepięknymi, mieniącymi się klejnotami sukienkami. Wszystkie sukienki są wyrazem czci do Maryi i rozszerzania się Jej kultu.

Aktualnie jest osiem sukienek na oryginał Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej:

1. Sukienka brylantowa, zwana też diamentową, pochodzi z XVII wieku.
Wykonana została przez brata zakonnego Klemensa Tomaszewskiego, a poprawiona przez brata Makarego Sztyftowskiego. Była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń. Na zmianę z sukienką rubinową była używana do sierpnia 2005 roku do ozdabiania Cudownego Obrazu.

2. Sukienka wierności, zwana też rubinową, powstała również w XVII wieku i jest dziełem tych samych braci, którzy wykonali suknię brylantową. Była przeznaczona na okres Adwentu i Wielkiego Postu. Wśród klejnotów, którymi jest ozdobiona, dominują zdecydowanie rubiny, których czerwony kolor symbolizuję Mękę Pańską. Na tej sukience znajduje się pewien szczególny i rzadki klejnot. Jest nim buteleczka na wonności wykonana z olbrzymiej perły, a właściwie z dwóch zrośniętych ze sobą pereł. Wykonana została prawdopodobnie we Włoszech w XVII wieku.
Obok klejnotów starej rubinowej biżuterii na aksamitnym podłożu współcześnie naszyto ponad 214 ślubnych obrączek, stąd też druga nazwa sukni - wierności. Wykonana była ku upamiętnieniu Wielkiej Nowenny - Rok Wierności (1957).

3. Sukienka koralowa z 1910 roku, dar kobiet ziemi kieleckiej, miała być wynagrodzeniem dla Maryi po smutnym wydarzeniu kradzieży sukienki i koron w 1909 r. Ufundowana została z okazji drugiej koronacji Obrazu Matki Bożej w 1910 r. Ma jedwabne tło, wyszywana jest głównie koralami, a także nicią złotą, galonami i cekinami, o motywach wici roślinnej z drobnymi kwiatkami na sukience Dzieciątka, z krzyżykiem koralowym z XIX w. przy szyi Marii.

4. Sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, wykonana została z okazji Millenium - Tysiąclecia Chrztu Polski (966-1966) przez Siostry Westiarki z Warszawy, ukończono ją w lutym 1965 r. Inicjatorem powstania był ówczesny przeor Jasnej Góry o. Teofil Krauze.
Podłoże srebrnej blachy, wykonanej przez złotnika Czyżewskiego zostało obciągnięte niebieskim haftem z motywem lilii, z naszytymi brylantami na sukni Maryi, a na sukni Dzieciątka widnieje haft purpurowy z motywami orientalnymi rozetek, również ze świecącymi brylancikami. Projekt zatwierdził i patronował mu Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

5. Sukienka koralowa z 1969 r. (zwana też koralowo-perłowo-biżuteryjną) jest także dziełem Sióstr Westiarek z Warszawy. Na srebrne podłoże został nałożony aksamit niebieski i czerwony, na którym umocowano perły, korale, emaliowane brosze, krzyżyki i łańcuszki.

6. Sukienka sześćsetlecia, zwana też koralowo-perłową - powstała w związku z obchodami jubileuszu 600-lecia obecności Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Na zamówienie ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Józefa Płatka wykonała ją s. Genowefa Rawa, karmelitanka z Truskolas w 1981 r. Wśród kamieni szlachetnych dominują tutaj korale w kształcie rombów, rozet, natomiast suknia Maryi jest pokryta perłami i figurką św. Barbary.

7. Sukienka sześćsetlecia, zwana też złotą - dar wdzięczności za 600-lecie została wykonana rok później przez tę samą zakonnicę. Wyszywana jest złotą nitką, z elementami złotej biżuterii. Płaszcz Maryi i Dzieciątka pokrywa haft wici roślinnej z licznymi szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami. Na tej sukni są umieszczone największe półszlachetne kamienie, są m.in. kolczyki, sygnety, spinki, brosze, wisiorki, na których to wyrobach złotniczych widzieć można brylanty, perły, rubiny, turkusy, szmaragdy, granaty, opale i topazy, często zestawione w rozety. Dzieciątko trzyma w ręku książkę, na której grzbiecie jest wygrawerowany napis: "W 600-lecie obecności obrazu Bogarodzicy na Jasnej Górze ufundowano staraniem OO. Paulinów za generała Józefa Płatka i przeora Konstancjusza Kunza".

8. Sukienka bursztynowo-brylantowa, zwana też sukienką zawierzenia Totus Tubus, powstała w 2005 roku. Jest wotum z okazji 350. rocznicy Obrony Jasnej Góry przed Szwedami (1655 r.), wotum dziękczynnym za życie i pontyfikat Jana Pawła II oraz za 25-lecie powstania "Solidarności". Inspiracją do powstania sukienki były również korony papieskie, które Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla jasnogórskiego wizerunku 1 kwietnia 2005 r. Wykonawcą bursztynowej sukienki jest Mariusz Drapikowski, złotnik i bursztynnik gdański, a fundatorami Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Do wykonania sukienki użyto 9 kg bursztynu i ok. 1000 brylantów. Część bursztynu pochodzi z Polski, ale wykorzystano także surowiec z Sambii (obwód kaliningradzki) i Ukrainy. Całość jest wykonana na konstrukcji srebrnej, wyłożonej bursztynem, jak również jest okuta złotem. Jako motywu zdobniczego użyto wyobrażenia lilii andegaweńskich, przyozdobionych brylantami, których malarskie wyobrażenie znajduje się również na Obrazie Jasnogórskim. Szaty Madonny i Jezusa mają lamówki z patynowanego srebra. Na wysokości szyi umieszczony został napis "Totus Tuus". W dłoni Maryja trzyma bursztynową różę.

oprac. mj
na podstawie www.jasnagora.pl

W początkowych wiekach istnienia wizerunku, jego przyozdabianie miało formę odmienną od dzisiejszej. Jeszcze w XV wieku był zwyczaj zawieszania bezpośrednio na desce obrazu kosztownych wotów. Właściwe "sukienki obrazu", w ich dzisiejszej lub zbliżonej formie, pojawiają się dopiero od II poł. wieku XVII. Pierwsze cztery, opisane szczegółowo w inwentarzu skarbca z 1685, od najbardziej charakterystycznych ozdób nazywane były sukienkami: Imienia Jezus, Pelikana, Ducha Św. oraz Imienia Marii. Później powstawały kolejne sukienki. Ich losy były różne. Klejnoty z niektórych zachowały się do dnia dzisiejszego, słynna sukienka perłowa została skradziona, sukienka "łańcuszkowa" została przekazana na potrzeby Powstania Listopadowego.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł