R. S.

Ślady Boga

Dodano: 9 lipiec 2019 r.

Podczas wyjazdów nawet będąc samemu, można nie czuć się samotnym dzięki obecności Boga nie tylko w cudzie Eucharystii i w modlitwie, ale widocznej także w pięknie przyrody i ludzkich sercach.

„Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza...”
(Ps 63,2)

Patrzę na góry, w których zieleń lasu miesza się z rozbieloną szarością zanurzających się w rzece skał, z jej szmerem i nurtem płynącym gdzieś w dal, w którym zatopić można swoje myśli. Kiedy jestem już na szczycie, cały świat mam u swoich stóp, a jednocześnie widzę jego bezmiar, którego wzrokiem nie ogarnę, dostrzegam swoją kruchość… Kiedy słyszę śpiew ptaków o czwartej nad ranem w promieniach wschodzącego słońca, widzę kształty chmur, dotykam deszczu, wiatru i promieni słońca – zauważam, jakże piękne jest dzieło stworzenia. Jak niezwykłe jest to, że nasze postrzeganie ma zdolność do odbierania tych wrażeń jako pięknych. Czy to przypadek? Dziwny byłby to przypadek, bo czemu by służył? Przez piękno, którego mogę doświadczyć, wyczuwam istnienie Boga-Stwórcy i pytam: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego? (zob. Ps 8)

Ślady Boga można dostrzec nie tylko w przyrodzie, ale i w ludzkich sercach. W dbałości o warunki do odpoczynku na kwaterze, w której się mieszka i w dobrych słowach gospodarzy. W trosce o jakość podawanych posiłków, uśmiechu właścicielki i pracownicy punktu gastronomicznego. W radośnie witającym spojrzeniu pani sprzedającej desery lodowe i kawę, dzięki czemu dostaje się coś, co pozostaje w sercu. Ślady Boga dostrzec można także w opowieściach o tym, jak piękne są góry, które opowiadający przemierzał. W udzielanych radach, jak radzić sobie z upałem i co koniecznie trzeba zobaczyć, bo takie niezwykłe. W trudzie dbania o stan rowerów, by ci, którzy je wypożyczą, mogli cieszyć się rowerową wycieczką. W homiliach – zamyśleniach nad słowem Bożym. W podzieleniu się odkryciem znalezionego w pniu drzewa gniazdka małego ptaszka karmionego przez ptasią mamę. W radości przedszkolaków, które mogły wystąpić w przedstawieniu na scenie, choć tydzień wcześniej, kiedy miały mieć występ, ich marzenia rozwiała burza, która przetoczyła się przez góry, uniemożliwiając odbycie się festynu. Jak to w życiu. Nieraz przetacza się burza, która rujnuje nasze plany. Ale jak mówił bł. Edmund Bojanowski, nie ma takiej życiowej burzy, po której nie wyszłoby słońce.

Takim szczególnym śladem Boga, którym chciałabym się podzielić, było spotkanie sióstr Służebniczek Dębickich w Krościenku nad Dunajcem. Śladem wyrażonym przez ich gościnność, radość, życzliwość. Niby zwyczajne rzeczy... Cudnie było zobaczyć ich młodość niezależną od daty urodzenia, pasję życia, dostrzeganie piękna w drugim człowieku. Pięknie było móc porozmawiać o Bożych i ludzkich drogach. Jak to wszystko umacnia własną wiarę i nadzieję, zostawiając ciepły ślad w sercu. W lipcu i sierpniu u sióstr dla dziewcząt odbywają się rekolekcje, podczas których w ciszy modlitewnej i górskich wędrówkach rekolektantki szukają odpowiedzi na pytania swoich serc (zob. wakacje ze służebniczkami). To także ślady Boga.

Ślad Boga można też zobaczyć w twarzy poranionego człowieka, bo z nim jakże mocno utożsamia się Chrystus. Człowieka zagubionego, który, choć wydawałoby się, że posiada wszelkie środki do tego, by żyć w pełni, a jednak noszącego ból w sercu, który go paraliżuje. Jak nieraz potrafimy go odrzucać. A potrzeba mu miłości, może niekiedy twardej, ale miłości i uwagi. I potrzeba Ewangelii, z której płynie nadzieja. A nadzieja zawieść nie może... (zob. Rz 5,5).

Jakże pięknym śladem Boga jest Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem założone przez ks. Franciszka Blachnickiego, którego życie było przecież naznaczone ogromnym cierpieniem. Ale poszedł za Bogiem i rozpoczął dzieło, które ogarnęło świat i prowadzi ludzi do Boga. Dotknięcie ciszy w Kaplicy Chrystusa Sługi w Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce jest jednocześnie dotknięciem niezliczonych modlitw zanoszonych w tym miejscu. Zaś niedaleko jest wieczernik z drogą krzyżową, na której można modlitewnie kontemplować miłość i bliskość Boga.

Ślady Boga… Jakże ważne jest, by nieustannie oczyszczać swoje spojrzenie, tak aby było ono zdolne te ślady dostrzegać i jak ważna jest wdzięczność za wszystko, co otrzymujemy. Bo co masz, czego byś nie otrzymał? Cierpliwość, życzliwość, uprzejmość, łagodność, ale też zwykłą dobroć względem innych i siebie samych. Ważne, żeby wierzyć w to, że możemy żyć pięknie i że jest w nas piękno, bo jesteśmy Dziećmi Bożymi. Maryjo, Matko Pięknej Miłości, módl się za nami, abyśmy każdego naszego „dziś” dostrzegali, jak bardzo jesteśmy obdarowani. I abyśmy tą radością zarażali innych. Amen.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł