Samarytanin

refleksja na 15. niedzielę zwykłą rok C

Dodano: 14 lipiec 2007 r.

Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem... (Łk 10, 33-34)

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, jaką opowiada Jezus uczonemu w Prawie, pobudza moją pamięć. Kiedy zastanawiam się nad jej sensem, jakaś niedefiniowana siła wyłuskuje z mojego życia te zdarzenia, w których zachowałem się jak ów kapłan i lewita: zobaczyłem i minąłem. I chyba nie usprawiedliwia tej "postawy mijania" przekonanie, że dzisiaj ci leżący przy drodze, na chodnikach czy trawnikach w większości są raczej poturbowani przez nadmierne spożycie niż przez zbójców. Alkohol to też zbój, który poniewiera, zadaje rany i niszczy - to zdanie muszę wypowiedzieć, a czasami nawet wykrzyczeć, aby podnieść w sobie poziom wrażliwości na każdy rodzaj ludzkiej krzywdy i biedy - także tej, która denerwuje i odrzuca. To zdanie muszę wypowiedzieć, a czasami nawet wykrzyczeć, aby nie dać się rozgościć we mnie znieczulicy i łatwemu usprawiedliwianiu lenistwa i wygody.

Poturbowany w Ewangelii był jednak trzeźwy. Uwzięło się na niego zło i... ludzka słabość. Zło zbójców oraz słabość kapłana i lewity. Dwaj ostatni zbiegli z miejsca wypadku, nie udzielili ofierze pierwszej pomocy. Odchodzą, bo nikt tego nie widzi.

Jest jednak - jak zawsze - jeden niewygodny świadek - Bóg. Ten Bóg, który opowiada przypowieść - Chrystus Jezus, obraz Boga niewidzialnego, Pierworodny wobec każdego stworzenia; On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. On jest Głową Ciała, to jest Kościoła. On jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych - jak to teologicznie charakteryzuje Chrystusa św. Paweł w Liście do Kolosan.

Chrystus nie chce nas jednak dzisiaj prowadzić po drogach ludzkiej słabości, ludzkiego sprzeniewierzenia, zła i niewierności, chociaż tak bardzo nasza uwaga może się skupiać przede wszystkim na postawie tych niechlubnych uczestników wydarzeń z przypowieści. Rozmawiający z uczonym w Prawie Mesjasz na czym innym koncentruje światło swojego nauczania, bo przecież na temat sposobu osiągnięcia życia wiecznego rozprawiają. Uczony zna zasady: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego". Ma jednak kłopoty z definicją bliźniego, dlatego Jezus w tej jakże syntetycznej katechezie o bliźnim, miłości i miłosierdziu sięga po przypowieść. Zbójcy "są potrzebni" Chrystusowi, aby wywołać ludzkie reakcje, postawy wobec potrzebującego pomocy. Potem już się nimi nie zajmuje: nie ściga, nie wymierza kary, nie prowadzi śledztwa, nie wyznacza nagrody za ich schwytanie. Postaciami centralnymi pozostaje obolały i "niemy" poturbowany oraz jakże aktywny i dobry Samarytanin - dobry jak chleb, że posłużę się słowami Brata Alberta.

Chrystus wkłada w nasze głowy bardzo ważną zasadę, którą dzisiaj koniecznie trzeba przywołać. Spróbujmy ją przypomnieć. Ileż każdego dnia doniesień o pokrzywdzonych, o rozbojach, wypadkach, niesprawiedliwościach, napadach i innych przejawach zła, jakiego dopuszcza się człowiek. To zdanie - niczym przez kalkę - pojawia się już pewnie w co drugim bądź w co trzecim kazaniu, więc istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że nie robi już na nas żadnego wrażenia. My coraz częściej we wspomnianych sytuacjach - takie czasami odnoszę wrażenie - skupiamy się przede wszystkim na tych, którzy dopuszczają się wspomnianych czynów, a nie na ofiarach. Postawa Samarytanina zaś, którą Chrystus z taką ostrością eksponuje, przenosi naszą uwagę z dopuszczającego się złego czynu człowieka na ofiarę. I to ofiara jest najważniejsza: bo ona potrzebuje pomocy, bo jej rany trzeba opatrzyć, bo jej trzeba pomóc w powrocie do zdrowia, tak fizycznego, jak i - może dzisiaj to szczególnie powinniśmy podkreślić - psychicznego.

Przypominam wiersz Tadeusza Różewicza Widziałem Go. Tak bardzo nawiązuje do dobrego Samarytanina. Jednak ów mówiący w wierszu, czyli podmiot liryczny, żeby się trzymać fachowej terminologii, nie jest uczniem Samarytanina. Widzi człowieka na ławce w parku, nędznie ubranego, z plastykową butelką pod głową, cuchnącego, odrażającego i widzi w nim... Syna Człowieczego. Potem ucieka z tego miejsca i w domu umywa ręce. Niczym Piłat - dodajmy. Bezwzględny jest poeta, wrażliwy tropiciel człowieka. Widzi tę naszą ludzką stagnację. Niby wiemy, że w bliźnim jest On, Chrystus, ale to przekonanie już nas nie motywuje, nie jest wystarczającym bodźcem. Czy rzeczywiście jesteśmy aż tak słabi duchowo, tak leniwi?

Chrystus wyrywa nas z uplecionego przez nas samych gniazda przyzwyczajeń, stereotypów i wygody. Prowadzi po ścieżkach Samarytanina... Bierze nasze ręce i chce nimi dotknąć obolałych miejsc i ran naszych bliźnich. A my czasami boimy się, że nam się przybrudzą, że ich potem nie odmyjemy, że to jakieś wstydliwe, nieodpowiednie. Albo liczymy, że i po nas przyjdzie jakiś Samarytanin i nas wyręczy, i zdejmie z nas ciężar odpowiedzialności za zaniechanie. Nasze ręce natomiast nadal będą czyste, nieskalane... wysiłkiem śpieszenia pomocą braciom.

A Chrystus - jak zwykle - kończy zobowiązującym: "Idź, i ty czyń podobnie". Niech ten imperatyw nami wstrząśnie, obudzi i... uświadomi, że nie jest jeszcze z nami tak źle. Że jesteśmy w stanie przebić się także przez fetor i strupy, i zepsuty oddech... I dojrzeć istotę - człowieka, bliźniego, który potrzebuje naszej pomocy.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł