Katarzyna Sojka

Robotnicy

refleksja na 25. niedzielę zwykłą, rok A

Dodano: 20 wrzesień 2014 r.

W niejednej przypowieści Chrystus pragnie nam ukazać, jakie jest Jego Królestwo. W przypowieści o perle pokazuje jego wartość, w dzisiejszej zaś Ewangelii jego niezwykły porządek, który tak bardzo różni się od ustalonego przez ludzi.

sb/Bosko.pl

Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie? Odpowiedzieli mu: Bo nas nikt nie najął. Rzekł im: Idźcie i wy do winnicy! A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych! Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze. Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty. Na to odrzekł jednemu z nich: Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry? Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi. (Mt 20,1-16a)

W niejednej przypowieści Chrystus pragnie nam ukazać, jakie jest Jego Królestwo. W przypowieści o perle pokazuje jego wartość, w dzisiejszej zaś Ewangelii jego niezwykły porządek, który tak bardzo różni się od ustalonego przez ludzi.

Już na początku mówi nam o gospodarzu, który nie czeka na robotników w swojej winnicy, ale sam wczesnym rankiem wychodzi, by ich szukać. Daje nam do zrozumienia, że takie jest królestwo niebieskie, że taki jest sam Bóg, który szuka nas od samego początku pierwszy, żeby zaprosić nas do pomocy w swojej winnicy. Okazuje się jednak, że nie szuka tylko rano, chodzi po mieście cały dzień, zbierając robotników gdziekolwiek ich znajdzie, aż do wieczora. Można nawet pomyśleć, że wie dobrze, że ci ostatni nim przyjdą, nie zdążą wiele pomóc ze swojej strony, ale pyta ich mimo wszystko, czemu stoją bezczynnie i oferuje im pracę, bo widzi, że jej potrzebują.

Gospodarz zaprasza wszystkich, których spotka, obiecując tyle samo i w efekcie dając tyle samo. Chrystus jakby pokazuje nam różnicę między Bożym i ludzkim myśleniem. Można nie dziwić się wcale robotnikom pracującym od świtu do nocy, którzy czują się niedocenieni, pokrzywdzeni, po ludzku potraktowani rzeczywiście niesprawiedliwie, można zrozumieć i nawet podzielić ich oburzenie. Można jednak wyobrazić sobie pośród nich św. Franciszka. Co by pomyślał, jak patrzył. Być może widząc pracowników dochodzących jeszcze w wieczornych godzinach, powiedziałby: „Ci biedacy cały dzień czekali na pracę! My mamy szczęście pracować od rana i zarobić denara, a oni choć przyszli do nas, pewnie wrócą do domu z pustymi rękami, bo cóż dostaną za tę godzinę...”. Jaka radość musiałaby go opanować, gdyby zobaczył, że i ci robotnicy dostali jak on po denarze i wrócą do domu z tym samym. Zapewne ta radość byłaby dla niego najlepszą zapłatą za cały dzień pracy.

Podobnie patrzył gospodarz, który był przecież dobry. Bóg jest sprawiedliwy – nigdy nie da mniej niż obiecuje, ale inaczej niż u ludzi, pokazuje jak ważna jest dla Niego miłość. Cała Ewangelia pokazuje, jak miłość Jezusa Chrystusa stoi ponad wszelkimi ustanowionymi regułami, ludzkim porządkiem rzeczy, który wydaje się nam tak słuszny.

Bóg pokazuje: jest prawo, ale jest też miłość; jest sprawiedliwość, ale istnieje też miłość. Miłość, która zawsze daje, nawet gdy nie prosimy, nie spodziewamy się, nie zasługujemy. Kto podąża za Bogiem, poznaje tę logikę miłości, która chciałaby dawać w nieskończoność. Św. Faustyna mówiła: „Kiedy się waham, pytam się Miłości, a ona zawsze znajduje odpowiedź”.

Chrystus mówiąc swoją przypowieść, jakby chciał nam pokazać, że w Jego królestwie, patrzy się właśnie przez ten pryzmat miłości. Miłości, na którą nie trzeba zasłużyć, bo jak pisała św. Teresa: „kochając, niczego się nie odmierza”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł