Basia Czukiewska

Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie

Dodano: 13 listopad 2016 r.

Czy masz odwagę powiedzieć, że jesteś chrześcijaninem? Że wierzysz? Że kochasz Boga? Że On stanowi dla Ciebie największą wartość? A może wstydzisz się przeżegnać, gdy przechodzisz obok Kościoła, albo wybierasz okrężne drogi, żeby tylko koledzy czy koleżanki nie widzieli, że idziesz na Mszę Świętą? Jaka jest Twoja wiara?

fot. E. Krall CC/Flickr.com

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz „nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”. (Łk 21, 5-19)

Naszym podstawowym zadaniem na ziemi powinna być troska o nasze zbawienie. A nikt nie może być zbawiony inaczej, jak tylko przez Chrystusa i w Chrystusie. Dlatego nasze życie, tak jak życie Jezusa, musi być darem z siebie, służbą, życiem w zapomnieniu o sobie. Tylko w ten sposób człowiek będzie kropla po kropli upodabniał się do Boga – Miłości Miłosiernej. Bogactwa, przyjemności, zaszczyty – to wszystko nic nie będzie znaczyć, gdy przyjdą wojny, ucisk czy prześladowania. Bo marnością jest gromadzić przemijające bogactwa, zabiegać o zaszczyty i pragnąć dla siebie pierwszego miejsca. Marnością jest przywiązywać się do tego, co tak szybko przemija, a nie śpieszyć ku radości bez końca. Marnością jest pragnąć jedynie długiego życia, bez troski o to, by było dobre. Trzeba dążyć do tego, by zdobyć skarb, co nie niszczeje, bo to nie jałowe pragnienia zbawiają człowieka, ale dzieła, których żąda od nas Bóg. Współpracując z Bogiem na co dzień, łatwiej będzie nam przyznać się do Niego w chwilach trudnych i nie będziemy mieć oporów, czy wybrać prawdę, wartości nieprzemijające i miłość, czy też iść za tym, co złudne i przemijające.

Dlatego nie przejmuj sie, że jesteś inny wśród znajomych, że inni wytykają Cię palcami, że nie pasujesz do schematów ludzi, z którymi pracujesz, że masz odmienne wartości. Nieważne, że inni uważają Cię za dziwaka, bo nosisz krzyżyk na szyi, jeździsz na rekolekcje, chodzisz do kościoła, modlisz się przed posiłkiem, pomagasz biednym, uczciwie zarabiasz i nie robisz przekrętów. To właśnie jest największe bogactwo, które posiadasz i którego nigdy nie będziesz pozbawiony, bo życie w prawdzie podparte wiarą to wartość, która czyni człowieka szczęśliwym, nawet jak jest źle, pojawiają się problemy czy wszyscy wokół odsuwają się od Ciebie. Nie trzeba się tym martwić. Gdy człowiek jest wytrwały, Pan Bóg zsyła pomoc, bo On zawsze gotów jest pomagać, tym, którzy opierają się wrogowi i pokładają ufność w Jego łasce. Jeśli myślisz, że jesteś słaby i nieporadny, nie potrafisz bronić swojej wiary, Kościoła czy Chrystusa – nic się nie martw. Korzystaj ze sposobności składania świadectwa, a Bóg da Ci siłę, męstwo oraz wymowę i mądrość, której żaden z prześladowców nie będzie w stanie się oprzeć ani sprzeciwić. Nie musisz planować, co i jak mówić. Wystarczy, że utwierdzisz się w Bogu, oddasz wszystko Jemu i pozwolisz Mu działać przez siebie. A trwając w Nim, doznasz doskonałego bezpieczeństwa i pokoju, bo to może zapewnić tylko Bóg. Co więcej nie panikuj, gdy przyjdą trudności, lub gdy coś wyda Ci się zbyt wielkie na Twoje siły. Bóg czasem sam daje okazję do zmagań, by nas obdarzyć zwycięstwem, dlatego trzeba ćwiczyć się w pokorze i co najważniejsze WYTRWAĆ. Nawet jeśli wszyscy wokół będą Cię nienawidzić, mówić złe rzeczy o Tobie, to dziękuj za to, bo cierpienia są szczególną łaską, ćwiczą nas w cnocie i dają okazję do zdobywania zasług oraz upodabniają nas do Syna Bożego. Cokolwiek będzie się działo, nie poddawaj się, ale zachowaj wierność, a Jezus zatroszczy się o Ciebie zgodnie z tym, co mówi w dzisiejszej Ewangelii, że żaden włos z głowy nam nie zginie i co więcej, dodaje jeszcze: „przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł