Katarzyna Sojka

Prawda o Chrystusie

refleksja na II niedzielę Wielkiego Postu, rok C

Dodano: 21 luty 2016 r.

Apostołowie byli świadkami niezwykłej relacji Jezusa z Ojcem, chociażby w czasie przemienienia na górze Tabor, a z drugiej strony byli jednocześnie obecni przy Jego najbardziej ludzkiej codzienności.

źródło: Wikipedia.org CC
Giovanni Bellini, "Przemienienie Pańskie", 1490.

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy [tamci] weszli w obłok. A z obłoku odezwał się głos: To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie! W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli. (Łk 9,28b-36)

Uczniowie Chrystusa byli świadkami naprawdę niezwykłych rzeczy. Nie słuchali jedynie mądrych i dobrych nauk, nie tylko obserwowali, jak otwarcie kochać innych, nie tylko towarzyszyli Jezusowi, gdy rozmnażał chleb, uzdrawiał. Byli świadkami niezwykłej relacji Jezusa z Ojcem, chociażby w czasie przemienienia na górze Tabor, a z drugiej strony byli jednocześnie obecni przy Jego najbardziej ludzkiej codzienności.

Jezus mówił otwarcie, Kim jest: Synem Ojca, Bogiem–człowiekiem. Dlaczego więc ludziom Mu współczesnym tak trudno było w to uwierzyć? Także apostołom, którzy przecież po ukrzyżowaniu jakby zapomnieli o wszystkim, co Jezus im mówił o Zmartwychwstaniu. Być może orędzie miłości zbytnio ich przerastało: Bóg tak kocha, że jest człowiekiem, jednym z nas... Wydaje się, że gdyby każda sekunda życia Chrystusa była tylko i wyłącznie świadectwem o Jego boskości, pełna samych „niezwykłości” i pozbawiona ludzkich trosk; może Jego słowa o tym, że jest Synem Bożym, nie wzbudziły by żadnego zgorszenia, wręcz przeciwnie – cały ówczesny świat radowałby się z przyjścia Mesjasza. Także odwrotnie: gdyby Chrystus nie czynił i nie mówił nic, co świadczyło o Jego łączności z Ojcem, jedynie po ludzku czynił dobro i nauczał – zapewne byłby uznany za wielkiego mędrca swoich czasów i postawiony na piedestale, a nie ukrzyżowany...

Jezus jednak na przekór temu wszystkiemu ukazuje nam największą prawdę i mówi przez Ewangelię: Jestem Bogiem! Kocham was, stałem się jednym z was, każda wasza troska jest mi bliska. Możecie poznać przeze mnie Ojca, który darzy was nieskończoną miłością. I Ja, i Ojciec pragniemy, byście mieli udział w Naszej Chwale i mieszkali z Nami w Królestwie. Dlatego odpuszczam wam wasze grzechy i ogłaszam Zbawienie, które wraz z Moim przyjściem, staje się waszym udziałem. Jesteście zamknięci i uparci, potraficie się nawzajem krzywdzić i krzyżować, ale choć Mnie to boli, wobec Mojej miłości nie ma to znaczenia, bo przebaczyłem wam wszystko, cokolwiek Mi uczynicie.

Chrystus, którego poznali jako człowieka, objawia się w tylu miejscach Ewangelii w Chwale Ojca. Na górze Tabor apostołowie słyszą „On jest Moim Synem wybranym, Jego słuchajcie”. Bóg mówi tak otwarcie, a tak trudno to przyjąć...

W ciągu ostatnich 2 tysięcy lat przyjęcie orędzia miłości Boga być może wcale nie stało się łatwiejsze. Ostatnio w czasie Mszy świętej w innej parafii słyszałam nieznaną mi pieśń, nie pamiętam jej dokładnych słów, ale lud prosił w niej Boga, by Ten go pokochał...

Jakbyśmy nieustannie przyjmowali objawienie Boga przez palce. Ilekroć Chrystus pokazuje nam, że jest prawdziwym Synem Ojca, tylekroć, dowodzi nam Jego nieskończonej miłości ku nam. W tym Roku Miłosierdzia możemy rozważać tę prawdę i zachwycać się nią bez końca.

Reklama
Portret użytkownika Kasia S.
Kasia S. (anonimowy), 28 luty 2016 r.

Drogi Panie Wiesławie, ciężko czytać Pana wiadomość jako jedno zdanie bez kropek :) dlatego jest możliwość że coś źle zrozumiałam lub przekręciłam. Proszę wtedy dać znać.

Myślę, że wszyscy jesteśmy nieustannie na tej drodze poszukiwania Boga, odkrywania Go i zachwycania się Nim.
Zastanowiło mnie kilka Pana stwierdzeń, np: "JEZUS ZOSTAŁ BOGIEM". Został? Czy może raczej Jest Nim? Czy możliwe jest, by jakiś człowiek urodził się i "został Bogiem"? czy to raczej Sam Bóg, odwieczne Słowo, wciela się i rodzi jako człowiek- Emmanuel, czyli Bóg między nami?

"JEZUS ZOSTAŁ BOGIEM ALE NA PEWNO NIE WSZECHMOGĄCY" Czym oceniamy wszechmoc Chrystusa? Co musiałby uczynić byśmy uznali Jego wszechmoc? Czy mnożenie chleba i uciszanie burzy jest dla nas za małe? Czy wstrząsanie ziemi i albo słońca byłoby dla nas wystarczające? A może patrzymy w złych kategoriach? To być może nasze ludzkie, bardzo skarłowaciałe pojęcie "wszechmocy"... Jaki jest Chrystus w swojej miłości?- płonącej dla każdego na każdej stronie Ewangelii? Czy nie mówi najpełniej o swojej wszechmocy nieskończoną miłością która daje wszystko i wybacza wszystko?

"NIE MOGĘ POJĄĆ POCO SIĘ MODLIĆ DO ŚWIĘTYCH CHOĆ POTRZEBNI ŚWIĘCI TO MODLITWA POWINNA BYĆ BESPOŚREDNIO DO BOGA"
Często słyszę podobną wątpliwość, myślę, że to dobrze, że zastanawiamy się nad podobnymi sprawami. Najłatwiej mi to wyjaśnić na podstawie relacji międzyludzkich: gdy rozmawiamy z kimś bliskim, zwracamy się najlepiej właśnie do niego. Budujemy naszą relację z Bogiem, zwracamy się do Niego, modlimy, ta relacja powinna być coraz bardziej osobista i bezpośrednia. Ale nie jesteśmy jednocześnie sami: jesteśmy Kościołem, wspólnotą kochających się braci, którzy budują relacje też ze sobą wzajemnie. Chrystus daje nam życie wieczne, nasza droga i nasza wspólnota nie zamyka się w chwili śmierci. Możemy łączyć się z braćmi na ziemi i łączyć z braćmi w niebie, zwracać do nich jako przewodników na drodze przed nami- to też wyraz naszej wiary w Boga i w zachwycające obietnice które nam dał.

Pytał Pan jak odnaleźć Boga? Myślę, że najlepiej dalej się z Nim spotykać. W Piśmie Świętym, ale też w modlitwie- cichej i prostej- On wiele o Sobie wówczas opowie...
Pytał Pan o głoszenie Ewangelii- może nasze słowa nie zawsze są trafne i przekazują ją dobrze, pierwszym krokiem jest zawsze życie z miłością do innych. Bóg jest wszechmocny i Sam wiele opowie przez Pana...

Polecam Panu również jedną książkę:"Sekret Credo" ks.Robert Woźniak, może pomoże Panu znaleźć wiele odpowiedzi na prawdy naszej wiary.

Pozdrawiam bardzo ciepło

Portret użytkownika WIESŁAW
WIESŁAW (anonimowy), 26 luty 2016 r.

JAK MAM GO ODNALEŚĆ SKORO PRAWIE 7000 RAZY W BIBLII JEST WYMAWIANY JAHWE TO JEZUS ZOSTAŁ BOGIEM ALE NA PEWNO NIE WSZECHMOGĄCY JAK TO POGODZIĆ PRZECIEŻ DO BOGA JAHWE POTRZEBNA MODLITWA PRZEZ JEZUSA NIE MOGĘ POJĄĆ POCO SIĘ MODLIĆ DO ŚWIĘTYCH CHOĆ POTRZEBNI ŚWIĘCI TO MODLITWA POWINNA BYĆ BESPOŚREDNIO DO BOGA JAHWE PRZEZ JEZUSA CHRYSTUSA COŚ TU JEST NIE TAK JA PRZECZYTAŁEM BIBLIĘ 5 RAZY PROSTY ŚLUSARZ POMUŚCIE MNIE JAK MAM GŁOSIĆ EWANGELIĘ BO DUCH MÓJ MNIE TAK PODPOWIADA MAM DUŻĄ WIARĘ ALE STOJĘ W MIEJSCU JAK MAM TO ROZGŁASZAĆ POMUŚCIE A NAWET MAM SWOJE ŚWIADECTWO JAK ODESZŁEM OD PLUGAWYCH CZYNÓW MÓJ NUMER TELEFONU 663789068 PROSZĘ O KONTAKT.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł