Katarzyna Stachnik-Kowalska

Pocieszyciel

refleksja na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego

Dodano: 15 maj 2016 r.

Czuję bardzo mocno, że Duch Święty przynagla mnie, abym mu zaufała i zaczęła go wołać, bym poczuła się godna, aby go wzywać w zwykłej codzienności.

Zanim się nawróciłam, moja malutka wiara opierała się jedynie na obrazie Boga, kogoś nadprzyrodzonego i nie do końca mi życzliwego. Po nawróceniu zakochałam się w Jezusie, Synu Boga, był dla mnie bliższy i bardziej dostępny, zaczęłam poprzez strony Pisma Świętego lepiej Go poznawać. Dalej bardzo łatwo przyszło mi uwierzyć w istnienie aniołów, co zaowocowało nawiązaniem wielkiej przyjaźni z moim Aniołem Stróżem. Potem przyszła kolej na świętych, wśród nich najmocniej moje serce skradł ksiądz Bosko. Matka Boża oswajała mnie ze sobą powoli, delikatnie, by stać się kimś dla mnie niezwykle ważnym. Wierzę mocno, że bardzo opiekuje się mną i całą moją rodziną, że nieustannie wstawia się za nami do Boga. Przez te kilkanaście lat Duch Święty pozostawał zupełnie poza zasięgiem mojego poznania i doświadczania go w sposób świadomy. Jego Osoba kojarzyła mi się z tymi przedziwnymi zjawiskami, o jakich czytamy dziś w Dziejach Apostolskich, przez co wydawał mi się Kimś obcym i zupełnie dla mnie niedostępnym, Kimś kogo nie ma w moim życiu. Ostatnie miesiące są czasem mojego wielkiego nawrócenia w patrzeniu na Osobę Ducha Świętego.

Duch Święty od pewnego czasu z niezwykłą delikatnością i czułością ujawnia mi swoją obecność we mnie, w moim życiu. Poprzez różne spotkania, fragmenty Pisma Świętego, rozmowy, natchnienia na modlitwie mówi mi, że jest i że czeka na moje wezwania. Jakże bardzo potwierdzają to słowa dzisiejszej Ewangelii: „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze”. Najczęściej słowo „Parakletos” tłumaczy się jako „Pocieszyciel”, ale podobno ten grecki termin nie ma adekwatnego odpowiednika w języku polskim. Pochodzi od czasownika „parakaleo”, co znaczy „wzywam”, „proszę”. Dosłownie oznacza: „ten, który jest wzywany”. Można to oddać terminami: obrońca, adwokat, doradca, rzecznik, asystent, pomocnik, opiekun. Czuję bardzo mocno, że Duch Święty przynagla mnie, abym mu zaufała i zaczęła go wołać, bym poczuła się godna, aby go wzywać w zwykłej codzienności, prosząc o pomoc w każdej sprawie, nawet z pozoru błahej i nieważnej.

Kiedy Jezus był jeszcze z uczniami, widział, jak popełniali mnóstwo błędów, mówili wiele głupstw, poddawali się swoim lękom i obawom. Nawet kiedy Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał, kiedy zaczął się im ukazywać, oni wciąż mieli w sobie jeszcze mało wiary i zaufania. Dopiero gdy Jezus odchodzi do Ojca i zsyła na nich Ducha Świętego, stają się ludźmi pełnymi mocy i odwagi, by dzielić się z innymi wiarą i dokonywać wielkich cudów. Naprawdę wierzę, że Duch Święty pragnie być sprawcą takich cudów również w naszym życiu.

A co najważniejsze, jest on bliżej niż przypuszczamy, jest on w nas. Święty Paweł w liście do Koryntian pisze: „Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest” (1 Kor 6, 19). Kiedy wydawało mi się, że Duch Święty nie jest obecny w moim życiu, On po cichu działał w głębi mego serca, pomagając mi dokonywać właściwych wyborów, rozpalając różne pragnienia, dając siłę do pokonywania trudności, zmęczenia, modląc się i wielbiąc Boga w moim sercu, dokonując wielkich cudów (największym z nich jest moje nawrócenie). To dzięki Jego nieustannej obecności mogę bez żadnych trudności wyznać, że to Jezus Chrystus jest moim Panem, bo przecież „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus” (1 Kor 12, 3). Jestem pewna, że każde dobro, które czynię, pochodzi z Jego natchnienia, że to On jest sprawcą wszelkiego dobra w nas.

Ostatni czas odkrywania obecności Ducha Świętego w moim życiu i współpracy z Nim jest również czasem nawiązania silnej relacji z Bogiem Ojcem, przemiany mojego serca w tej relacji, zaczęłam wierzyć i czuć, że Pan Bóg mnie bardzo kocha, że jestem Jego ukochaną córką, że pragnie mojego dobra i jest stale przy mnie obecny. Nigdy nie łączyłam ze sobą tych dwóch aspektów mojego życia duchowego, natomiast dzisiejszy fragment z listu do Rzymian uświadomił mi bardzo mocno, że nie jest to przypadek. Owocem współpracy (naprawdę niewielkiej) z Duchem Świętym jest moja nowa tożsamość Dziecka Bożego. „Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!». Sam Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi.”

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł