Orły na drodze dziecięctwa Bożego

Dodano: 1 październik 2016 r.

To już kolejne wspomnienie świętej Teresy od Dzieciątka Jezus – karmelitanki, doktora Kościoła, patronki misji. A przede wszystkim tej, która pokazała światu drogę dziecięctwa Bożego.

fot. eltb CC/ Flickr.com

Być dzieckiem

Muszę się w tym miejscu przyznać, że bardzo długi czas nie rozumiałam drogi, którą szła Tereska, a jednocześnie zazdrościłam jej. Zazdrościłam Boga, którego miała i o którym tyle mówiła. Jej Bóg to najczulszy, kochający Ojciec. Ona natomiast przez całe swe życie czuła się jak dziecko, które może zawsze, w każdej chwili schować się w Jego ramionach i nigdy nie zostanie odrzucone. Albo jak najmniejszy kwiatek, który jest podlewany przez Boga i korzysta z ciepła Jego promieni. Mój bóg przez lata był dla mnie sędzią z pochmurnym spojrzeniem, patrzącym na mnie z góry z wyciągniętym palcem. Mój bóg ciągle mnie oceniał. Miałam poczucie, że muszę zasłużyć na jego miłość. Żyłam w lęku przed jego spojrzeniem. Jednocześnie bałam się go i bardzo marzyłam, żeby on udowodnił mi, że jednak mnie kocha.

Jedyne, co posiadała Tereska, to ufność, że ma wielkiego Boga, który da jej to, czego potrzebuje. Ona wyciągała puste ręce i pokornie prosiła, wierząc, że Ojciec nie odmówi jej niczego. Mój bóg oczekiwał ode mnie przede wszystkim uczynków, oczekiwał doskonałości. Każda słabość była porażką i groziła „obdarowaniem” mnie groźnym spojrzeniem. Musiałam się napracować, by zasłużyć na miłość.

Po latach życia w lęku odkryłam, że mój bóg jest iluzją, fałszywym obrazem. Jest bogiem pisanym przez małe „b”, bo nie ma nic wspólnego ze Stwórcą. Żeby rozprawić się z iluzją, żeby zapełnić tę pustkę po fałszywym bogu, zamykam oczy i uruchamiam wyobraźnię. Staję się na powrót małym dzieckiem, wyciągam rączkę do prawdziwego Boga, łapię Go za palec (bo przecież dziecko całej ręki nie obejmie), ściągam Go z góry na ziemię, proszę, by usiadł i z wielką radością na twarzy włażę Mu na kolana. Pozwalam w końcu przykleić się Bogu do mnie, bo TAKIEGO Boga nie sposób odrzucić. Mogę wreszcie poczuć się jak Mała Tereska. Mogę choć w małej części zrozumieć, co ona przeżywała. Mogę śmiało wyciągnąć moje małe, puste rączki i z rozbrajającą szczerością powiedzieć, że ja nic nie mam, to Ty mi daj. Już nie muszę ciułać uczynków, by Bóg spojrzał na mnie łaskawym okiem. W końcu zaczynam czuć, że od zawsze byłam, że jestem i że będę Jego dzieckiem.

Być orlęciem

Lubię tę wielką świętą nazywać Mała Tereską. To określenie bardzo pasuje do niej. Kiedy czytam napisane przez nią Dzieje duszy, mam wrażenie, że w jednym ciele ukryły się co najmniej skrajne natury – natura małego dziecka i natura wielkiego teologa. Święta Tereska przekładała najtrudniejsze prawdy teologiczne na język dziecka, używając w tym celu wielu porównań. Moją uwagę zwróciło szczególnie jedno z nich, które świetnie oddaje relację człowieka do Boga. Tereska dusze wielkie nazywała Orłami, siebie natomiast małą ptaszynę pokrytą jedynie puchem. Nie uważała siebie za orła. Przyznała jednak, że ma orle OCZY i SERCE, bo – pomimo ogromnej maleńkości – miała śmiałość wpatrywania się w Boskie Słońce, Słońce Miłości. Pisała, że mała ptaszyna chce lecieć ku temu świetlanemu Słońcu, chce naśladować swych braci Orłów, ale niestety może jedynie podnieść swe małe skrzydełka, natomiast wzniesienie się nie leży w jej małych możliwościach. Tereska zauważyła również, że ptaszyna, nawet jeśli pozostaje pod działaniem promieni Słońca, może być pochłonięta ziemskimi błahostkami, takimi jak bieganie za robaczkiem, napotykanie na małą kałużę i maczanie w niej skrzydełek. Jednak po tych wszystkich czynach mały ptaszek, zamiast ukryć się w kącie i opłakiwać swoją nędzę, może zwrócić się ku Swemu Umiłowanemu Słońcu, nadstawić pod jego dobroczynne promienie swe małe zmoczone skrzydełka i kwiląc jak jaskółka, opowiedzieć o swych niewiernościach, sądząc, że swą zuchwałą ufnością ujmie sobie i zjedna większą miłość Tego, który nie przyszedł wzywać sprawiedliwych, ale grzeszników.

Święta Teresa chce każdemu z nas powiedzieć w ten sposób, że jesteśmy jak te małe, nieopierzone i nieporadne ptaszyny. Jesteśmy niedoskonali, zbyt słabi i tak często niewierni. Jednak nie zmienia to faktu, że Bóg przeznaczył nas do bycia orłami. Potwierdzenie, że tak jest, możemy znaleźć w Księdze Proroka Izajasza, który przypomina, że ci, co zaufali Panu, odzyskują siły, otrzymują skrzydła jak orły (Iz 40,31).

Święta Teresa wytyczyła nowy szlak duchowego wzrostu. Pokazała jak stać się orłem będąc dzieckiem bożym, najmniejszym spośród stworzeń. Przekonała na swoim przykładzie, że jedyne, co możemy zrobić, to zaufać i rzucić się w ramiona Ojca. Co mamy do stracenia?

Święta Tereso, tak jak obiecałaś, ześlij na każdego deszcz łask. A tych, którzy nie doświadczyli, jak to jest być dzieckiem bożym – obdarz łaskami podwójnie.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł