Faustynka ISO

Ona była ZAWSZE gotowa na wysłuchanie Słowa

Refleksja na Dzień Świętości Życia

Dodano: 25 marzec 2019 r.

„Niech mi się stanie według Twego słowa” – to nie historia sprzed dwóch tysięcy lat. Opowiadasz mi ją DZISIAJ, bo tylko DZISIAJ, w tej godzinie mogą spłynąć na mnie łaski, które teraz dla mnie przygotowałeś. Maryja uczy nas bycia tu i teraz, gotowości na wysłuchanie i przyjęcie tego, co chce mówić do nas Pan. Ona była ZAWSZE gotowa na wysłuchanie Słowa. Żyła „tu i teraz” ze wszystkimi radościami i smutkami każdego dnia.

"Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.
Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami».
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa». Wtedy odszedł od Niej anioł."
(Łk 1, 26-38)

Czas Wielkiego Postu w pełni, a Ty, Panie, dajesz mi słowo o Twoim poczęciu, o zwiastowaniu Maryi... A przecież sam wiesz, że teraz inne we mnie myśli, inne refleksje: droga krzyżowa, gorzkie żale... post, modlitwa, jałmużna – czas umartwiania, rozważania Twojej męki. A Ty chcesz mówić mi dziś o życiu. Panie, przecież ja wiem już tyle o życiu, ono pędzi mi przed oczami każdego dnia. Wymyka się niejednokrotnie z moich rąk. Przelatuje między palcami i zanim się obejrzę, mija kolejny miesiąc, rok.

Ale wracając do życia... „niech mi się stanie według słowa Twego”. Słowo, które ciałem się stało i zamieszkało między nami... Słowo: oto jestem Boże, by wypełniać Twoją wolę. Dla Maryi mógł to być pierwszy z wielu kolejnych dni zachwytu nad życiem, nad jego pięknem i głębią. Ona żyła od początku w wielkiej bliskości Boga, ale z Jezusem w swym łonie wszystko stało się jakby pełniejsze... Życie było w niej. Maryja potrafiła celebrować życie na każdym jego etapie. Dziś chce tego uczyć również nas. Widziała życie w pierwszych słowach anioła, widziała je również, kiedy stała pod krzyżem. Ona uczy nas nie tylko życia w pełni, lecz życia Pełnią – wolą Bożą, Bożym Słowem. Uczy nas bycia tu i teraz, gotowości na wysłuchanie i przyjęcie tego, co chce mówić do nas Pan. Ona była ZAWSZE gotowa na wysłuchanie Słowa. Żyła „tu i teraz” ze wszystkimi radościami i smutkami każdego dnia.

Jezu, tak często w moim życiu jestem pomiędzy... albo w przeszłości, wracając do początku, analizując kolejny raz to, co było... albo w przyszłości, czasem z przerażeniem patrząc na to, co przede mną, żyjąc lękiem i obawami, niepewnością co dalej. Nawet kiedy potrafię znaleźć coś dobrego w tym co było, lub co będzie, to rzadko lub nigdy nie jestem „tu i teraz.” „Niech mi się stanie według Twego słowa” – to nie historia sprzed dwóch tysięcy lat. Opowiadasz mi ją DZISIAJ, bo tylko DZISIAJ, w tej godzinie mogą spłynąć na mnie łaski, które teraz dla mnie przygotowałeś. Jak pisała Święta Siostra Faustyna w Dzienniczku: „O życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej. Będzie mi dana w godzinie drugiej, ale już nie ta sama. Czas przechodzi, a nigdy nie wraca. Co w sobie zawiera, nie zmieni się nigdy, pieczętuje pieczęcią na wieki.” (Dz 62)

W naszym cennym życiu często przed czymś uciekamy lub za czymś gonimy. Spotykamy z przyjacielem, a myślami jesteśmy daleko, bo przecież tyle obowiązków... Idziemy na spacer, ale śpiew ptaków zagłuszamy muzyką w słuchawkach. Ledwo zrobimy jedno, myślimy już o drugim. Mijając każdego dnia mnóstwo ludzi, rzadko zwracamy na nich uwagę, bo przecież telefon jest tak wciągający. Ledwo zacznie się weekend, a już martwimy się tym, co będzie, kiedy się skończy... I nie wolno powiedzieć nam stop, bo przecież świat pędzi, a my nie chcemy zostać w tyle. Zresztą... to wcale może nie być łatwe, zmierzenie się z samym sobą, z rzeczywistością, która mnie otacza. Panie... dlaczego życie tu i teraz jest tak trudne? Dlaczego nie potrafimy czerpać radości z małych, codziennych chwil, na które składa się życie? Czemu doceniamy coś, gdy tego już nie ma? Dlaczego w życiu często dostrzegamy więcej przeszkód niż okazji na Twoje działanie?

Panie, być może żyć DZIŚ to największe zadanie, jakie mogę sobie postawić na Wielki Post. Może każdy dzień powinien być dla mnie nowym darem życia, doświadczania Twojej łaski, mówienia Bogu TAK - jak Maryja. Być może, słuchając codziennie Twego Słowa, doświadczę życia w pełni? I znajdę je także tam, na Kalwarii, w cierpieniu i samotności, bo przecież ono i tam jest. Znajdę życie. Takie prawdziwe i głębokie. Życie, które będzie wydawało piękne owoce dla mnie i dla innych. Życie, które będzie maleńką zapowiedzią tego co w niebie... Ale ja zaczynam żyć DZIŚ. Tu i teraz. Bo TERAZ jest czas łaski, a ja nie chcę zmarnować nic z tego, co przygotował dla mnie Pan...

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł