nr 7/2010
ks. Zbigniew Kapłański

Najpotężniejszy

Dodano: 27 kwiecień 2010 r.

W wielu wersjach znana jest legenda o człowieku, który chciał służyć najpotężniejszemu panu. Raz był to stróż prawa, potem gangster, kiedy indziej król, wreszcie sam diabeł. Kiedyś jednak bohater opowiadania zobaczył drżenie diabła, który dotychczas wydawał się niezwyciężony. Okazało się, że Szatan nie umiał opanować lęku, gdy przechodzili obok przydrożnego krzyża. Od tamtej chwili ów człowiek już wiedział. "Chcę służyć Ukrzyżowanemu!".

Zmartwychwstanie jest przejawem mocy Boga, który przez to zwycięża każdą słabość, każde cierpienie, nawet choroby i śmierć. Zebrałem na dzisiaj prawdziwe relacje Waszych koleżanek i kolegów, którzy dzielą się swoimi odkryciami potęgi Pana Boga.

Źródło odwagi i łagodności

Od kiedy pamiętam, dziadek był dla mnie ideałem. Nie tylko zawsze pamięta o imieninach i urodzinach, ale w każdej trudniej sytuacji, gdy tylko coś się stanie, właśnie on jest pierwszy do pomocy. Jego miłość do babci jest dla mnie wzorem miłości; bardzo bym chciała, aby kiedyś właśnie tak mnie traktował mój mąż.

W czasie Wielkiego Postu przeżyłam chyba najważniejsze wydarzenie mojego życia. Któregoś czwartku dziadek powiedział, że już jestem wystarczająco duża (mam 14 lat), aby dowiedzieć się pewnej trudnej prawdy. Nic więcej nie chciał mówić, tylko poprosił, abym następnego dnia, w piątek, przyszła na Drogę Krzyżową do parafii, gdzie on z babcią chodzi na jakieś spotkania. Gdy dziadek mnie zapraszał, babcia siedziała obok, ale też nic więcej nie chciała powiedzieć.

Poszłam. Zawsze w Wielkim Poście chodzę na Drogę Krzyżową, tyle, że tym razem trzeba było wsiąść w tramwaj i pojechać kilkanaście przystanków.

Pierwsze zaskoczenie było już na samym początku. Ksiądz, który przewodniczył modlitwie, powiedział: "dzisiaj rozważania Drogi Krzyżowej przygotowała grupa Anonimowych Alkoholików spotykająca się w naszej parafii".

- Co oni mogą mieć wspólnego z moim dziadkiem? Przecież on w ogóle nie pije! Od kiedy pamiętam, jest abstynentem! - tak sobie pomyślałam. Niedługo się okazało, że to tylko część prawdy.

Przy VII stacji zobaczyłam, że mój dziadek bierze mikrofon, a obok staje babcia. Zaczął mówić.

- Mam na imię Adam, jestem alkoholikiem - zaczął dziadek, a mnie wmurowało. Nie wiedziałam, czy uciekać, czy zapaść się ze wstydu pod ziemię. - Ale przecież mnie tu nikt nie zna - pomyślałam. Przyszła jeszcze myśl, że dziadek postanowił to odegrać dla dobra innych. Słuchałam, a on mówił dalej: - Nie piję od osiemnastu lat i właśnie dzisiaj, przy tej stacji, w której rozważamy drugi upadek Pana Jezusa, chciałbym wszystkim opowiedzieć, jak Pan Jezus pomaga podnieść się tym, którzy upadli. Piłem codziennie: po pracy wchodziłem do jakiegoś baru, zamawiałem alkohol i dopiero potem szedłem do domu. Usprawiedliwiałem się, że to takie odprężenie po stresującym dniu, że to przecież dla dobra domowników, bo wrócę mniej spięty, mniej zdenerwowany. Ale przecież wszyscy wiemy, że to są kłamstwa nałogowca. I pewnego dnia ta oto kobieta, która po Panu Bogu najbardziej mnie kocha, podjęła najodważniejszą i najwspanialszą decyzję życia (tu wskazał na babcię). Ona po prostu nie wpuściła mnie do domu! Powiedziała, że w tym domu, założonym przez porządnego człowieka (mówiła o mnie w czasie przeszłym), nie ma miejsca na pijanych... Jaki ja byłem wtedy wściekły. Nigdy się nie awanturowałem, a wtedy miałem ochotę rozbić drzwi, powybijać okna. Jakoś się jednak opanowałem, było mi wstyd przed sąsiadami - oni przecież nic nie wiedzieli. Pochodziłem trochę po ulicach, wreszcie trafiłem do jakiegoś hotelu, wynająłem pokój. Tej nocy nic nie spałem. Powoli trzeźwiałem i dochodziło do mnie, co się stało. Upadłem i mało brakowało, bym najbliższych pociągnął za sobą. Ale moja ukochana, najodważniejsza na świecie żona nie pozwoliła, bym szkodził innym! Nad ranem już wiedziałem - muszę z tym skończyć! Pozwoliła mi wrócić do domu pod oczywistym warunkiem - zero alkoholu! Pan Bóg pomógł! Najpierw przez żonę, potem osobiście. Dostałem łaskę rozgrzeszenia, zacząłem chodzić na Msze Święte dwa, trzy razy w tygodniu. I trwam w tym do dzisiaj! I dziękuję Panu Bogu za żonę, za Jego cierpliwość i za pomoc w wypełnianiu obietnic. Aby wstać trzeba sobie uświadomić, że się upadło. I trzeba przyjąć wyciągniętą dłoń Pana Jezusa.

Chyba jest jasne, że byłam wstrząśnięta. Zrozumiałam, dlaczego dziadek jest abstynentem. I bardzo, ale to bardzo go pokochałam. Zawsze był mi bliski, ale od tego piątku za nim szaleję! Już nie ma dla mnie znaczenia, że jest profesorem medycyny, ważniejsza jest jego odwaga, miłość i wiara. Już wiem, że nie zostawię nigdy Pana Boga, skoro On pozwala na takie zwycięstwa, skoro On daje odwagę, siłę i taką łagodność nawróconemu człowiekowi!

Ada

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł