Mocne spotkania z Bogiem

refleksja na 19. niedzielę zwykłą rok A

Dodano: 10 sierpień 2014 r.

Ilu uczciwych i głęboko wierzących ludzi na Ukrainie, w strefie Gazy, w Iraku i innych miejscach musi postępować jak Eliasz. Czekają na Boga w lekkim powiewie letniego wiatru, tymczasem nad ich głowami przelatują z wielkim hukiem samoloty wojskowe, rakiety, pociski.

Zapewne każdy ma swój prywatny dziennik, przechowywany najczęściej w pamięci, w którym zapisał swoje wyróżniające się spotkania z Bogiem. Niewątpliwie próbujemy się z Nim spotkać codziennie na modlitwie. Rano prosimy o błogosławieństwo na rozpoczynający się dzień, potem w ciągu dnia być może wznosimy do niego myśli, zapraszając, aby podpowiadał nam, jak mamy się zachować w trudnych dla nas sytuacjach. Kiedy przychodzi wieczór, po raz kolejny powtarzamy „Ojcze nasz” bądź inne modlitwy. Innym razem chcemy tak zwyczajnie, jak dzieci Ojcu, opowiedzieć o tym, co wydarzyło się minionego dnia i pogadać z Nim o naszych spawach,

Dzisiejsze czytania chcą nam przypomnieć mocne spotkania z Bogiem, czyli te ze wspomnianego dziennika. Punktem odniesienia są Eliasz, apostołowie oraz św. Paweł.

Może znaleźliśmy się kiedyś w sytuacji Eliasza i usłyszeliśmy zaproszenie: „Wyjdź, aby stanąć na górze wobec Pana!” Kiedy biły pioruny i szalała burza, zamykaliśmy oczy i zatykaliśmy uszy. W chwilach przerażenia strach wypełnia wszystkie zmysły i próbuje wziąć górę nad człowiekiem. Wówczas pozostaje tylko czekać, aż żywioł przejdzie. Potem liczy się straty. W tym roku wielu ludzi po raz kolejny doświadczyło niewyobrażalnej siły natury.

Eliasz wezwany przez Boga nie wyszedł z jaskini od razu, czekał w bezpiecznym miejscu, aż przyroda ponownie stanie się dla niego miejscem zachwytu nad całym stworzeniem. Po ludzku trudno nam się przecież pogodzić z tym, że Bóg przychodzi do nas w czymś, co przeraża i stanowi dla nas zagrożenie życia. Kiedy wychodzi słońce i przyroda się uspokaja, wtedy łapiemy duchowy oddech, łapiemy Boga i umawiamy się z nim na spotkanie w komfortowych dla nas warunkach.

W minionych dniach przeraża nas nie tylko natura, która czasami wdziera się do domów bez pukania i zgody mieszkańców. Ileż niepokojów niosą doniesienia o wojnach, które pochłaniają kolejnych, często niewinnych ludzi. Żywioły natury, niezależne od nas, przychodzą i odchodzą. Konflikty zbrojne dzisiejszych dni, stworzone wyłącznie przez człowieka, wypełniają strachem serca i głowy nie tylko mieszkańców ziem ogarniętych wojną, ale wszystkich, którzy w nich uczestniczą chociażby przez doniesienia prasowe. Ilu uczciwych i głęboko wierzących ludzi na Ukrainie, w strefie Gazy, w Iraku i innych miejscach musi postępować jak Eliasz. Czekają na Boga w lekkim powiewie letniego wiatru, tymczasem nad ich głowami przelatują z wielkim hukiem samoloty wojskowe, rakiety, pociski. Na ulicach przerażający krzyk zabijanych, rannych. Towarzyszy im zapewne dodatkowo poczucie przebywania na ziemi, do której także inni roszczą prawa. Kiedy więc w końcu będą mogli wyjść przed swoje domy, aby tak jak Eliasz zachwycić się w poczuciu pełnego bezpieczeństwa pięknem stworzenia i przede wszystkim w spokoju serca spotkać samego Stwórcę przynoszącego im pokój?

Staramy się być z tymi doświadczonymi tak wielkim cierpieniem ludźmi, ofiarami politycznych sporów i nieumiejętności dochodzenia do ustaleń na drodze dialogu i pokoju. Z nieudawanym współczuciem jesteśmy z nimi duchowo – jesteśmy z mieszkańcami wschodniej Ukrainy, mieszkańcami Gazy oraz Iraku. Jesteśmy z tymi, którzy chociaż tak bardzo pragną, nie mogą razem z nami cieszyć się pokojem. Jednocześnie w różny sposób wyrażamy sprzeciw wobec gwałtów, zabijania i przemocy. Jakże pragniemy, aby Bóg uciszył burzę, która niemal codziennie nadciąga nad domy przerażonych ludzi, tak jak uciszył burzę na jeziorze. Wówczas uspokoił apostołów, pokazując, że to On jest Bogiem, również Panem tych mocy, które od zawsze trwożyły człowieka. Zanim jednak uciszył burzę, poszedł na górę i całą noc spędził na modlitwie, czyli na rozmowie z Ojcem.

Wobec wszystkich burz i niebezpieczeństw – zarówno tych globalnych, pogodowych, jak także tych naszych codziennych – możemy przyjąć właściwie trzy postawy, które nam podsuwa scena z ewangelii. Postawa pierwsza – pójść razem z Jezusem na górę i tam razem z nim kształtować siebie podczas spotkania z Ojcem, tym samym niejako przygotowując siebie do konfrontacji z trudnościami. Postawa druga – oddelegować Jezusa na modlitwę, a samemu spać w łodzi z przeświadczeniem, że Boga obowiązkiem jest czuwanie, a ja zajmę się swoim życiem. Kiedy jednak przyjdą trudności, zacznę wołać o pomoc, bo nie będę na nie przygotowany. Kiedy otrzymam pomoc, wyznam: Ty, Boże, naprawdę jesteś wielki. Trzecia postawa – ani modlitwa Jezusa, ani burza na morzu zupełnie mnie nie interesują. I niech tylko ktoś albo coś ośmieli się mnie zbudzić...

Mocne spotkania z Bogiem zmieniają życie. W tych dniach módlmy się, aby decydenci tego świata otworzyli się na Boga i wraz z nim szukali pokojowych dróg rozwiązania konfliktów zbrojnych. Burze wywołane przez człowieka przez człowieka mogą być uciszone. Często potrzeba jednak bardzo dużo modlitwy, aby serca człowieka to zrozumiało, a potem uczyniło wszystko co tylko możliwe, aby ludzie w lekkim powiewie wiatru i ciszy mogli spotkać Stwórcę.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł