Ewa Juszczyk, Kenia

Ludzie pustyni Korr

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Z tego co zauważyłam, to życie tutejszej kobiety nie jest łatwe. Codziennie nosi na plecach 20 litrów wody lub ciężkie kłody drewna, opiekuje się dziećmi i całym dobytkiem. Bardzo ciekawe jest to, że dokładnie co trzy lata rodzi ona nowe dziecko.

Nairobi 26.07.2005

Witam,

Na wstępie bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam. Tutaj w Kenii czas płynie bardzo szybko. Aż mi trudno uwierzyć, że jestem tu już miesiąc. Był to przede wszystkim czas poznawania nowych ludzi, ich życia tutaj w Nairobii i nie tylko.

Ostatni tydzień był szczególnie bogaty w przeżycia z tej racji, że wraz z kilkoma osobami (Fr Henry, Aneta, Adam, - wolontariusze z Polski, Fary - wolontariuszka z USA, Eduardo - wolontariusz z Hiszpanii, Fr Isaiah z Wenezueli) spędziłam go na odległej o 600 km od Nairobi pustyni Korr.

Pustynia Korr to obszar znajdujący się na północy Kenii (poniżej jeziora Turkana, mniej więcej pomiędzy dwoma miastami: Isiolo i Marsabit). Krajobraz jest półpustynny, a klimat gorący. Obecnie temperatura dochodzi do 30°C i jak powiedzieli nam nasi nowi przyjaciele z Korr, jest zimno, ponieważ jest zima. Latem (od grudnia do czerwca) jest tam znacznie cieplej (30-50°C). Właściwie tak na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że życie w takich warunkach jest zwyczajnie niemożliwe. A jednak bardzo często na tych dość ubogich w roślinność terenach można spotkać mieszkańców pustyni Korr.

Zamieszkują ten teren dwa plemiona: Samburu i Rendille. Żyją w ciężkich i trudnych do wyobrażenia dla przeciętnego Europejczyka warunkach. Ich domy to tzw MANYATY, czyli małe afrykańskie chatki zrobione z patyków (konstrukcja) pokrytych skórami zwierząt lub - co się częściej zdarza - kartonami. Zazwyczaj jest tak, że jedną wioskę tworzy jedna rodzina. Stawiają oni wówczas jedną chatkę obok drugiej i żyją wspólnie tak długo, jak to tylko jest możliwe. Na terenie takiej wioski znajdują się również specjalnie ogrodzone ciernistymi krzakami zagrody dla zwierząt. Zagrody te stanowią schronienie przed złodziejami lub dzikimi zwierzętami. Głównie hoduje się tutaj wielbłądy kozy oraz osły. Mięso i mleko wielbłądzie - to podstawowe menu tamtejszej kuchni. Z tego co zdążyliśmy się dowiedzieć, to nie wszyscy mają szczęście jeść tutaj regularne posiłki. Na niektórych terenach jedynym pożywieniem przez około 6 miesięcy w roku jest właśnie tylko i wyłącznie wielbłądzie mleko. Chociaż często słyszymy o problemie głodu w Afryce, nie zawsze łatwo jest nam sobie wyobrazić, jak bardzo jest to poważny problem, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Każdy, kto tu przyjedzie, odczuje z pewnością brak różnych rzeczy, których w swoim kraju ma pod dostatkiem, ale może właśnie dzięki temu łatwiej jest zrozumieć żebrzące o cukierki, o pieniądze, o chleb, o wszystko... dzieci, których tu w Afryce są tysiące. Jak im pomóc???

Często się zdarza, że tu na pustyni jej mieszkańcy zmuszeni są do przenoszenia swojego dobytku z jednego miejsca na drugie. Spowodowane jest to ograniczoną ilością wody, którą można zaczerpnąć z wyłupanych w ziemi studni lub studni bardziej nowoczesnych (z ręczną pompą - Aneta nagrała nawet krótki film podczas wyciągania wody ze studni. Jak się okazuje jest to rytuał, któremu towarzyszy odpowiedni śpiew. Mam nadzieje, że uda mi się go przesłać, a jeśli nie, to mam nadzieję, że obejrzymy go wspólnie w Polsce po moim przyjeździe), których jest z kolei bardzo niewiele, a które także oddalone są często kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Wodę w 20-litrowych baniakach noszą kobiety, dzieci lub... osiołki. Kiedyś jadąc na katechezę do jednej z manyat, mieliśmy okazje podwieźć 5 kobiet. Były bardzo szczęśliwe i całą drogę śpiewały z tej radości. Muszę przyznać, że było to ciekawe doświadczenie, ponieważ był to dość specyficzny śpiew, w każdym razie zupełnie inny niż ten, który mogę na co dzień usłyszeć, np. podczas Mszy tu w Nairobi.

Z tego co zauważyłam, to życie tutejszej kobiety nie jest łatwe. Codziennie nosi na plecach 20 litrów wody lub ciężkie kłody drewna, opiekuje się dziećmi i całym dobytkiem. Bardzo ciekawe jest to, że dokładnie co trzy lata rodzi ona nowe dziecko. Na pewno niewiele ludzie ci wiedzą o naturalnej metodzie planowania rodziny, żyją jednak w zgodzie ze swoją naturą, w związku z czym rodziny tutaj, pomimo ciężkiej sytuacji materialnej, są bardzo liczne. Życie w zgodzie z naturą jest tutaj czymś oczywistym i normalnym. Nie dziwi tutaj nikogo widok kobiety karmiącej swoje dzieciątko nawet w kościele lub na "ulicy" (sam piasek) z odsłoniętymi piersiami w długiej zakrywającej koniecznie nogi chuście, czyli tzw. kandze.

Oczywiście naszą uwagę zwróciły również przepiękne stroje. Szczególnie było to widoczne na niedzielnej Eucharystii. Kościół był pełen mężczyzn i kobiet ubranych w kolorowe KANGI. Można z niej zrobić spódnice, okrycie na głowę. Kobietom kanga służy nie tylko do ozdoby. Służy także jako nosidełko dla małego dziecka, które przy mamie czuje się najlepiej. Codzienny strój stanowią kolorowe ozdoby zrobione z drobnych koralików. Są to również dobrze sprzedające się turystom pamiątki, które można kupić niemal wszędzie i od każdego. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni noszą je na głowach, w uszach, na szyi, rękach, nogach.

Sytuacja dzieci jest tutaj dość trudna i skomplikowana. Często się zdarza, że biegają sobie po wsi bez jakiegokolwiek ubrania. Te które chodzą do szkoły, są ubrane dość skromnie. Inaczej wygląda edukacja przy parafii, gdzie życie ogólnie jest bardziej zorganizowane, a inaczej na terenach oddalonych od kościoła lub miasta.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł