WACOM/md

Kard. Dziwisz o Kongresie Miłosierdzia: To wydarzenie dla całej Polski

Dodano: 23 sierpień 2011 r.

Kilka tysięcy czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów weźmie udział w październiku w II Światowym Apostolskim Kongresie Miłosierdzia w Krakowie. Nadzieję, że będzie to wydarzenie, w które zaangażuje się cała Polska, wyraża kard. Stanisław Dziwisz.

Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach to światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Jest ono ściśle związane z osobą s. Faustyny Kowalskiej, której Pan Jezus objawił orędzie o Bożym Miłosierdziu dla całego świata. W dniach od 1 do 5 października 2011 r. będzie to miejsce spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów.

II Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia, odbywający pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”, to okazja do podzielenia się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. – Będzie to również czas odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście „nowej ewangelizacji” i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem – przekonują metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn, z których inicjatywy trzy lata temu w Rzymie odbył się I Kongres Miłosierdzia Bożego.

Kardynał Dziwisz przekonuje, że II Kongres Miłosierdzia to wydarzenie ważne nie tylko dla Krakowa, ale dla całej Polski. Wierni z archidiecezji krakowskiej otworzą swe domy dla pielgrzymów, którzy zadeklarują udział w Kongresie. Przewidziano szereg spotkań otwartych na ulicach i w kościołach krakowskich, w których udział może wziąć każdy. Wierni będą mogli duchowo uczestniczyć w Kongresie Miłosierdzia za pośrednictwem mediów, a przede wszystkim – modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Uczestnikami Kongresu w Krakowie będą m.in. przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy kard. Péter Erdő i arcybiskup Wilna kard. Audrys J. Bačkis. Zapowiadany jest udział w jednym ze spotkań s. Marie Simon-Pierre Normand, uzdrowionej za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Do Krakowa przybędą czciciele Bożego Miłosierdzia z całego świata. Organizatorzy Kongresu przypominają, że każdy uczestnik zobowiązany jest do elektronicznej rejestracji na stronie internetowej www.wacom2011.pl. Rejestracja uczestników trwa do 31 sierpnia.

W programie II Kongresu Miłosierdzia znajdą się konferencje (w tym kard. Camillo Ruiniego, kard. Kazimierza Nycza i abp. Władysława Ziółka), świadectwa i wspólne modlitwy. W niedzielę, 2 października, w łagiewnickim sanktuarium Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. W południe podczas modlitwy Anioł Pański papież Benedykt XVI przekaże przesłanie do uczestników Kongresu Miłosierdzia.

W trakcie Kongresu zaplanowano również spotkania modlitewne w kościołach krakowskich. Na Rynku Głównym w Krakowie, przed bazyliką Mariacką, wystawione zostanie misterium „Miłosierdzie źródłem nadziei”.

Na środę, 3 października, zaplanowano modlitwę o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Dzień później uczestnicy Kongresu wezmą udział w ekumenicznej modlitwie za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II o miłosierdzie dla świata na rynku w Wadowicach.

W ostatni dzień Kongresu Eucharystii w sanktuarium łagiewnickim będzie przewodniczył kard. Christoph Schönborn, a homilię wygłosi kard. Péter Erdő. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wygłosi słowo na zakończenie kongresu, a potem nastąpi Akt Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i rozesłanie Apostołów Miłosierdzia Bożego.

Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Faustyny. Apostołka Bożego Miłosierdzia zmarła 5 października 1938 r. i została pochowana na cmentarzu przy krakowskim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

W archidiecezji krakowskiej już po zakończeniu II Światowego Apostolskiego Kongresu Bożego Miłosierdzia rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie wskazywał na Boże Miłosierdzie jako znak nadziei dla całej ludzkości. Tajemnicę Bożego Miłosierdzia uczynił tematem encykliki „Dives in Misericordia” (1980). „Kościół winien dawać świadectwo miłosierdziu Boga objawionemu w Chrystusie, w całym Jego mesjańskim posłannictwie, przede wszystkim wyznając je jako zbawczą prawdę wiary i życia z wiary, z kolei starając się wprowadzać je i wcielać w życie zarówno własnych wyznawców, jak też w miarę możności wszystkich ludzi dobrej woli” – pisał w niej.

Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM – World Apostolic Congres On Mercy) po raz pierwszy odbył się w Rzymie w 2008 r. Idea Kongresu zrodziła się w Łagiewnikach podczas międzynarodowych rekolekcji dla kapłanów zorganizowanych z inicjatywy kard. Christopha Schönborna, arcybiskupa Wiednia. Zgodnie z założeniami, co trzy, cztery lata odbywają się kongresy światowe, a pomiędzy nimi kontynentalne i krajowe.

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach sympozja i inne wydarzenia poświęcone zgłębianiu tajemnicy Bożego Miłosierdzia odbywają się od wielu już lat. Tu mają miejsce Międzynarodowe Kongresy Apostołów Bożego Miłosierdzia. Spotkaniom tym patronuje metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a organizuje je rektorat sanktuarium i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Zobacz także:
www.wacom2011.pl
Hymn
Kard. Dziwisz o II Kongresie Miłosierdzia (mp3)
Kard. Dziwisz: Kongres jest nie tylko dla Krakowa (mp3)

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

św. Jan Bosko

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł