Basia Czukiewska

Idź i ty czyń podobnie

refleksja na 15. niedzielę zwykłą roku C

Dodano: 13 lipiec 2013 r.

Musimy tak jak Samarytanin stać się sługami bezużytecznymi i pozwolić Bogu, by czynił w nas dobro i wypełniał dobre czyny, które z góry przygotował, abyśmy je pełnili. Dlatego najważniejsze, co mamy robić w życiu, to kochać.

Wystąpił jakiś znawca Prawa i wystawiając Go na próbę, zapytał: "Nauczycielu, co powinienem uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?" On mu rzekł: "Co jest napisane w Prawie? Jak tam czytasz?" Odpowiadając powiedział: "Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, i całą swoją duszą, i całą swoją mocą, i całą swoją myślą, a bliźniego swego jak samego siebie". Rzekł mu: "Poprawnie odpowiedziałeś. Czyń to, a będziesz żył". A on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: "Ale kto jest moim bliźnim?" Podejmując to, Jezus powiedział: "Pewien człowiek szedł z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ograbili go, zadali mu rany i odeszli, porzucając na pół umarłego. Przypadkiem szedł tą drogą jakiś kapłan. Gdy jednak go zobaczył, ominął bokiem. Podobnie lewita, który także znalazł się w tym miejscu, gdy zobaczył, ominął bokiem. Do tego samego miejsca doszedł też odbywający podróż Samarytanin i wzruszył się, gdy zobaczył. Przybliżył się, opatrzył jego rany, lejąc na nie oliwę i wino, wsadził go na swoje bydlę, zawiózł go do zajazdu i zajął się nim. Nazajutrz wyjął dwa denary, dał właścicielowi zajazdu i powiedział: Pielęgnuj go. Jeśli coś więcej wydasz, gdy będę wracał, oddam ci. Który z tych trzech okazał się, twoim zdaniem, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?" Odpowiedział: "Ten, który okazał mu miłosierdzie". Jezus mu rzekł: "Idź i ty czyń podobnie".

Jezus rozmawia z uczonymi w Prawie – z nauczycielami, którzy bardzo dobrze znali Pisma Starego Testamentu. Jednak nie obawia się dialogu z nimi. Zapytany o pewny sposób osiągnięcia zbawienia wiecznego, nie udziela jednoznacznej odpowiedzi, ale odsyła do Prawa, do którego uczeni zawsze się odnosili. Faryzeusz cytuje prawo miłości zgodnie z tym, co jest napisane w Księgach: "Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, i całą swoją duszą, i całą swoją mocą, i całą swoją myślą, a bliźniego swego jak samego siebie". Jezus pochwala rozumowanie faryzeusza, ale nakazuje mu, by to prawo wypełniał, by jego serce i dusza były faktycznie wypełnione miłosierdziem, a myśli skierowane na drugiego. Uczony nie do końca pojmuje, co znaczy kochać bliźniego jak siebie samego. Chyba nie w pełni ma czyste sumienie, jeśli chodzi o swoje zachowanie, stosunek i traktowanie innych, gdyż pyta Jezusa, kto jest jego bliźnim. W odpowiedzi słyszy przypowieść, która ma głęboki wymiar i za pomocą której Jezus pragnie przekazać uczonemu głębszy sens miłości bliźniego.

W przypowieści tej człowiek schodzi z Jeruzalem do Jerycha. Opuszcza miasto położone w górach Judei, przeznaczone dla zbawionych – symbol odnowy świata, centrum historii zbawienia, gdzie miały miejsce najważniejsze wydarzenia zbawcze dokonane przez Jezusa: Jego nauczanie, Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie. Udaje się do najniżej położonego miasta na ziemi, gdzie znajdował się bród, którym wiódł ważny szlak handlowy ze wschodu na zachód. Dzięki temu miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, miejscem gdzie liczył się pieniądz i zysk materialny. Człowiek w konsekwencji swojego wyboru opuszczając Jeruzalem, opuszcza miejsce święte – czyli Niebo, Królestwo Niebieskie, a tym samym Pana Boga. Rezygnuje z przebywania w miejscu ostatecznego zjednoczenia, podążając za dobrami materialnymi i pieniądzem. W drodze zostaje napadnięty, obity, okradziony i pozostawiony sam sobie. Stracił wszystko, co miał. Widząc pobitego Żyda, przechodzący tamtędy Kapłan, mimo że jest pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem i sprawuje przedstawicielstwo bardzo szanowanych przez Żydów grup zawodowych, nie zwraca uwagi na pokrzywdzonego. Okazuje obojętność, podobnie jak jego pomocnik Lewita. Obaj boją się dotknąć człowieka, który został okaleczony.

Dopiero Samarytanin – zwykły człowiek z grupy społecznej nielubianej i nieuznawanej przez uczonych w Piśmie nie waha się uczynić inaczej niż ci, którzy wcześniej bezdusznie mijali pokrzywdzonego. Podróżujący wędrowiec zauważył poranionego człowieka, na widok którego wzruszył się głęboko i wobec którego nie pozostał obojętny. Samarytanin pochyla się nad nim, opatruje i zalewa jego rany oliwą i winem, a następnie wiezie do gospody. Ten symbol namaszczenia ma ważny wymiar w tej przypowieści, gdyż w tamtych czasach namaszczenie było znakiem uzdrowienia. Tym zaś, który nas namaścił, jest Bóg. Samarytanin zatem może być symbolem Jezusa, który każdego dnia pochyla się nad nami, opatruje nasze zranienia, ociera łzy i koi ból. Namaszczenie może oznaczać sakramenty, które ustanowił Chrystus, pokazując, że są one skutecznym znakiem łaski, przez które udzielane jest nam życie Boże. Dodatkowo Samarytanin zapewnia schronienie w gospodzie dla potrzebującego i zostaje tam z nim do następnego dnia. Nie zważa na własne plany, ale służy swoją osobą, wsparciem i pomocną dłonią. Następnie daje gospodarzowi dwa denary, aby opiekował się cierpiącym i wyrusza w dalszą podróż. Samarytanin znalazł dla niego wspólnotę, która go przyjęła, a następnie zapłacił za niego. Jest to wspaniałe odzwierciedlenie postępowania Jezusa, który umarł za każdego z nas, zapłacił za nasze życie poświęcając siebie, jako ofiarę. Jezus pokazuje, że bez względu na naszą sytuację, problemy, doświadczenia nie zostawia nas samych, ale jest zawsze obecny. Jest blisko, bo nas kocha.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł