Granice miłości

refleksja na 19. niedzielę zwykłą roku A

Dodano: 6 sierpień 2011 r.

Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból. Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen. - Rz 9,1-5

Rembrant, Św. Paweł

W centrum refleksji nad czytaniami dzisiejszej niedzieli postawmy fragment z 9. rozdziału Listu św. Pawła do Rzymian. Pozornie to tekst mało atrakcyjny, zwłaszcza w kontekście dwóch pozostałych, bo ani w nim nie grzmi, ani nie wieje, ani zalewa - nic nie przeraża. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że tych kilka zdań skierowanych do rzymian może umknąć naszej uwadze, zwłaszcza w konfrontacji z tak plastycznymi i niesamowitymi wydarzeniami, jakie przeżywa Eliasz oraz apostołowie, a zwłaszcza św. Piotr. Wyznanie – jakże osobiste - św. Pawła ma jednak w sobie coś, co łączy te tak odległe czasowo wydarzenia – pierwsze zapisane w Pierwszej Księdze Królewskiej i i drugie w Ewangelii wg św. Mateusza.

Wyznanie św. Pawła

Przypomnijmy najmocniejszy jego fragment: „Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. ” Kontekstem napisania tych jakże mocnych słów jest wielki ból, jakiego doświadcza Apostoł Narodów, spowodowany tym, że Izraelici nie przyjmują Jezusa jako Mesjasza. Paweł jakże skrótowo i syntetycznie obejmuje całą historię Izraela, do którego według ciała należał także Chrystus. Ów ból apostoła jest tak wielki, że gotów jest on zrobić wszystko, byle tylko Izrael uznał w Jezusie Mesjasza. Przypisy w Biblii w tym momencie odsyłają do cheremu, czyli kary wykluczenia ze wspólnoty, srogiej klątwy, której konsekwencje były tak dalekie, że jeśli ktoś w czasie trwania cheremu umarł, to na jego trumnie kładziono kamień na znak, że zasłużył na ukamienowanie. Paweł w Liście do Rzymian wyznaje więc wielką miłość do swojego narodu, ale jeszcze większą do Jezusa jako zbawiciela.

Wyznanie Pawła a Eliasz

Eliasz, uciekając przed gniewem rozzłoszczonej królowej Izebel, dochodzi do Góry Horeb. Jest on jedyną osobą w Biblii, która przychodzi do miejsca, w którym Jahwe zawarł przymierze z Izraelem i dał mu przykazania. Eliasz może poczuć się jak Mojżesz, chociaż ze sobą nie ma ludu. W tym szczególnym miejscu Bóg, który często musiał prowadzić naród wybrany twardą ręką, daje się poznać prorokowi w delikatności łagodnego powiewu. Taki sposób objawienia się Jahwe być może zaskakuje Eliasza. Może bardziej spodziewał się ognia, piorunu jako znaków Jahwe, który przez gwałtowne przejawy natury przypomina, że jest i jednocześnie w ten sposób przemawia do człowieka. Religijna wyobraźnia Eliasza na Górze Horeb poszerza się o nowe doświadczenie, tym samym otrzymuje tak wiele nowych informacji o Stwórcy. Bóg Ojców, którego wspomina Paweł w Liście do Rzymian, nie wystrasza
człowieka nieokiełznaną mocą natury, ale pozwala się poznać w
łagodności, bliskości, subtelności, cieple.

Wyznanie Pawła a Chrystus panujący nad naturą

Jezus prezentuje apostołom cały wachlarz wydarzeń, które zmuszają do postawienia pytania: „Kim On jest?” Jan Chrzciciel już nie żyje i Jezus o tym wie. Tłum idzie za Nim, słuchając Jego słów. Ale iluż ludzi w historii było mocnych w słowach, nauczyciel z Nazaretu nie jest pierwszy! On jednak nie tylko przemawia. Nie tak dawno rozmnożył pięć chlebów i dwie ryby, które wystarczyły do nakarmienia rzesz ludzi - to był mocny sygnał, szczególnie dla apostołów. Teraz kolejny znak - uciszenie burzy i spacer po wodzie. Zatem uczniowie do już znanej im charakterystyki Mistrza dopisują kolejne elementy. Tak, ich nauczyciel jest mocny nie tylko w słowie. Eliaszowi – Izraelicie - Bóg dał się poznać w delikatności wiatru, Chrystus zaś – z ciała Izraelita – wiatr ujarzmił. Paweł w czytanym dzisiaj fragmencie zbiera to wszystko w jedno i zdaje się wołać: Przyjęliście Eliasza, dlaczego Chrystusa nie chcecie przyjąć?

Finał

Refleksja powinna się kończyć morałem? Nie zawsze. Trzy wielkie postaci – Eliasz, Paweł i Piotr – składają świadectwa swojej wiary i osobistego doświadczenia Boga. Świadectwo Eliasza i Piotra są opisem w trzeciej osobie. Paweł wiarę w Boga Ojców i w Jezusa Chrystusa wyznaje osobiście. Nie będę porównywał czy waloryzował tych doświadczeń, bo absolutnie nie o to chodzi. Chcę je połączyć w jedno. Uznać z jednej strony ich różnorodność, a jednocześnie ich jedność, ich wzajemne uzupełnianie się. Jednocześnie chciałbym dodać, że tak samo pragnę zachwycać się Bogiem w ciepłym i delikatnym powiewie wiatru, jak i w srogiej burzy. Pragnę także doświadczać Boga w ciszy mojego pokoju, w czasie prywatnej modlitwy, ale również podczas poznawczych wycieczek, w czasie których poznaję historię wiary człowieka w Trójjedynego Boga. Chciałbym także – trochę jak Paweł – pamiętać o innych i życzyć im głębokiej wiary w Mesjasza, którym jest Jezus Chrystus.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł