Alicja

Dziś potrzeba nam świętych o „zapachu codzienności”

Refleksja na wspomnienie św. Teresy z Avila

Dodano: 15 październik 2018 r.

Św. Teresa nie zatraca swojej radości i kobiecości. Ona jest po prostu bardzo ludzką świętą.
fot. rawpixel, Unsplash

W połowie świąt Jezus przybył do świątyni i nauczał. Żydzi zdumiewali się mówiąc: "W jaki sposób zna On Pisma, skoro się nie uczył?"
Odpowiedział im Jezus mówiąc: "Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał. Jeśli kto chce pełnić Jego wolę, pozna, czy nauka ta jest od Boga, czy też Ja mówię od siebie samego. Kto mówi we własnym imieniu, ten szuka własnej chwały. Kto zaś szuka chwały tego, który go posłał, ten godzien jest wiary i nie ma w nim nieprawości".
W ostatnim, najbardziej uroczystym dniu Święta Namiotów, Jezus stojąc zawołał donośnym głosem: "Jeśli kto jest spragniony, a wierzy we Mnie, niech przyjdzie do Mnie i pije. Jak rzekło Pismo: «Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza»".
A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego.
(J 7, 14-18. 37-39a)

Październik to miesiąc prawdziwie wielkich świętych. Poczynając od Teresy z Lisieux, przez Faustynę, Jadwigę Śląską, skończywszy na Janie Pawle II – nie wliczając w to już Święta Matki Bożej Różańcowej. Dziś wspominamy także św. Teresę Wielką i jej wyjątkowy życiorys.

Hiszpańska karmelitanka, Teresa z Avila, jest znana prawie każdemu. Jej słynne utwory: „Życie”, „Księga fundacji”, a przede wszystkim „Twierdza wewnętrzna” są rozbudowanymi przewodnikami po modlitwie. Teresa w swoich pismach świetnie pokazuje na własnym przykładzie, że im więcej wiemy o modlitwie, im dłużej żyjemy w relacji z Panem (a przynajmniej tak nam się wydaje), tym nasza znajomość tematu w rzeczywistości jest... mniejsza.

W dzisiejszej Ewangelii padają ostre słowa z ust Jezusa względem ludzi Jego pokolenia: „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, głusi słyszą, ubogim głosi się Ewangelię”, więc czegóż chcieć więcej? Wciąż brakuje im ostatecznego potwierdzenia, że Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem. Czyżby nie czytali, nie słyszeli o znakach charakteryzujących czasy mesjańskie? Dlaczego pomimo uczynienia tak wielkich cudów, zarówno ich rozum, jak i serce nie chcą uwierzyć, że Jezus to Syn Boży? Dlatego jedyny znak, jaki otrzymają, to znak Jonasza. Jezus i Jego nauka to więcej niż proroctwo dla Niniwy, więcej niż mądrości Salomona, których pragnęła wysłuchać królowa z Południa. Choć czasy te wydają nam się odległe, to mimo różnic kulturowych i uwarunkowań epokowych wciąż zadajemy te same pytania, mamy podobne wątpliwości. I nadal nie potrafimy uwierzyć, że „poza Bogiem nie ma dla nas dobra”. Nie przekonuje nas ani Słowo Pana zawarte w Ewangelii, ani świadectwa życia świętych i osób nam współczesnych, które dzięki wierze odnalazły sens życia… Zatem co nas przekona; czego właściwie chcemy? Jakiego świadectwa i jakiego znaku właściwie szukamy? Oby nie był to ten ostatni, niepodważalny znak czasów ostatecznych, jaki słyszymy w dzisiejszej Ewangelii…

Życie Teresy z Avila również obfitowało w znaki, które traktowała jak drogowskazy, dzięki nim mogła swe życie uczynić pełniejszym, szczęśliwszym. Ona sama stała się symbolem prawdziwego oblicza Kościoła swojej epoki (żyła w XVI w.), na równi ze współczesnym jej św. Ignacym z Loyoli. Jako młoda osoba wstąpiła do zakonu karmelitańskiego w hiszpańskiej Avili. Przeżywszy tam spokojnie dwadzieścia lat, otrzymała od Jezusa wyraźne sygnały i sama także coraz lepiej zaczęła dostrzegać, że zakon, który wybrała, potrzebuje gruntownej przemiany. Nikt już nie żył duchem Reguły – zakonnice poświęcały więcej czasu towarzyskim spotkaniom niż modlitwie i pracy w klasztorze. W ten sposób, pomimo wielu przeciwności, słabego zdrowia, nieufności Inkwizycji i krzywdzących opinii, dokonała ogromnego dzieła – reformy Zakonu Karmelitańskiego. To dzięki Teresie odzyskał on swoje pierwotne piękno: kontemplacyjny charakter w ścisłej klauzurze, równowagę pomiędzy samotnością pustyni, a ogrodem wspólnoty. Od tamtej pory św. Teresa nazywana jest w Karmelu „Naszą Matką”. I słusznie, ponieważ dzięki jej matczynym zabiegom i trosce, Zakon ten w niezmienionej formie co do sposobu życia przetrwał do dzisiejszych czasów. Dla nas może być to znak, że to dzieło nie tylko ludzkie, lecz w założeniu i realizacji – jak najbardziej Boże.


Sama Teresa jest postacią bardzo ciekawą, „mieniącą się” barwami jak jesienne drzewa. Energiczna, stanowcza, twardo stąpająca po ziemi kobieta, niestrudzona w podróżach po Hiszpanii, by zakładać nowe klasztory według pierwotnej Reguły, mądra i odważna. Z drugiej strony, osobowość pełna ciepła i wyrozumiałości, otwarta, przyjacielska i serdeczna. Nade wszystko jednak kochająca Pana całą sobą, sercem pełnym oblubieńczej tęsknoty, a zarazem żaru miłości wciąż świeżej, wciąż nowej.
Dla mnie osobiście to święta „z przytupem”: dobrze wie, czego chce, doskonale zarządza i kieruje. Jest kreatywna jak trener motywacyjny i specjalista ds. coachingu. Z kalendarzem zapełnionym po brzegi wyjazdami jest jak product manager. Wreszcie, jest „zasypana” papierami, sprawami jak prezes prężnej korporacji. To wszystko w jednej tylko osobie. A przy tym św. Teresa nie zatraca swojej radości i kobiecości. Ona jest po prostu bardzo ludzka: podczas rekreacji brała do ręki tamburyno, by zatańczyć ku uciesze wspólnoty i na Bożą chwałę, a swoim siostrom polecała, aby… dobrze goTetowały. Dzisiaj również potrzeba nam takich właśnie świętych - świętych o „zapachu codzienności”, których spotkamy wszędzie: w autobusie, w urzędzie, w poczekalni u lekarza, w sklepie czy na przejściu dla pieszych. „Zaprzyjaźnionych” z trudem pracy i codziennych relacji, a zarazem, jak Teresa, zapatrzonych w horyzont Boskiej Opatrzności, jako źródło nadziei i własnych możliwości.

Jeśli na przestrzeni czasów Bóg posyła nam tak wielu świętych, tak różnych pod każdym względem, z pewnością jest to znak, że Kościół przetrwa wszystkie burze. I że od początku do końca jest pomysłem Boga, nie człowieka. Nikogo nie trzeba przekonywać jak słabym "budulcem" jest człowiek, lecz „Bóg jest jego Opoką, jego udziałem na wieki”. Warto o tym pamiętać, kierując się słynną maksymą Teresy:

„Nie trwóż się, nie drżyj wśród życia dróg. Tu wszystko mija, trwa tylko Bóg. Cierpliwość przetrwa dni ciężkich znój, kto posiadł Boga, ma szczęścia zdrój. Bóg sam wystarcza!”

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Rozważania drogi krzyżowej dla zabieganych, niecierpliwych i szukających pokoju serca

14,90 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł