Artur Kołodziejczyk

Dwie rzeczy Kanta

refleksja na niedzielę Trójcy Świętej rok B

Dodano: 26 maj 2009 r.

"Poznaj dzisiaj i rozważ w swoim sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego" (Pwt 4, 39; Biblia Tysiąclecia).

Wielki filozof Immanuel Kant stwierdził: "Dwie rzeczy napełniają mój umysł największym podziwem: niebo gwieździste nade mną i prawo moralne we mnie". Możemy wywnioskować, iż jego intelekt był niezwykle wrażliwy na otoczenie, które on potrafił uważnie obserwować.

Refleksja nad kwestią poznania prawdy dotyczącej istnienia Boga towarzyszy człowiekowi od początku jego życia. Jest to problem, który spędza sen z oczu wielu filozofom i teologom. Nic dziwnego, bo skąd się wzięło to, co jest?

W ogóle dlaczego jest raczej coś niż nic? Co było początkiem wszechrzeczy? Aż wreszcie, czy istnieje Bóg? Takie stricte filozoficzne pytania, czyli poszukujące bezinteresownie Prawdy, można mnożyć właściwie w nieskończoność, bo częścią naszej natury jest potrzeba nieustannego poszukiwania pewników...

Teizm, najkrócej mówiąc, głosi, że istnieje Bóg, który stworzył świat i podtrzymuje go w funkcjonowaniu. Teologia chrześcijańska dodaje, iż jest to Bóg Trójjedyny, który Objawił się człowiekowi jako Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Chrześcijanin musi zatem pamiętać, że to jeden i ten sam Bóg w Trzech Osobach. Jest On Kreatorem wszechświata. Stworzył człowieka, zapoczątkował ruchy ciał niebieskich, zaprojektował niebo gwieździste nad nami, ustanowił prawo moralne w nas i wiele innych.

W zacytowanym powyżej fragmencie z Księgi Powtórzonego Prawa zwracają moją uwagę trzy "słowa - klucze". Pierwsze to "dzisiaj". Sugeruje ono, że dyskusja nad Bożą egzystencją była zawsze aktualna, tak jak tu i teraz. Pomimo że słowa tej księgi zostały spisane kilkaset lat przed narodzeniem Jezusa z Nazaretu, to nie straciły nic na ważności, a na pewno nie przedawniła się kwestia zawierzenia w Istnienie Osobowej Transcendencji. Drugie słowo to "rozważ". Skłania nas do głębszego rozumowego i sumiennego wniknięcia w ten problem. Przeanalizowanie filozoficznej argumentacji na rzecz istnienia i krytycznej syntezy argumentów na rzecz nieistnienia Boga jest w stanie wzmocnić naszą wiarę i przybliżyć nas bardziej do Stwórcy. Ostatnie to "jest". Myślę, że finalizuje ono nasze dzisiejsze rozważania nad sprawą. Biblia udziela odpowiedzi na pytanie w kwestii istnienia Boga. "Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was»" (Wj 3, 14; Biblia Tysiąclecia). Samo Imię Boga, Jego Istota to "JESTEM". W rzeczywistości, zauważamy ślad Bożego działania. Biologiczna celowość świata, jego kategoryczna moralność i matematyczne uporządkowanie nakłaniają nas do stwierdzenia, iż Bóg istnieje. Sama filozofia, czyli "umiłowanie mądrości", dostarcza nam szeregu innych argumentów. To, co tak zadziwiało Kanta, swój początek i przyczynę zaistnienia odnajduje w Bogu.

W świecie możemy także spostrzec, że niektórzy ludzie odrzucają istnienie jakiejkolwiek ponadprzyrodniczej Istoty Wyższej, która jest prawodawcą bytu. To ateiści. Z teistami łączy ich to, że także wierzą w nieistnienie. Ktoś zapyta się, dlaczego? Motywuję to tym, że teiści i ateiści nie posługują się obiektywnymi, bezdyskusyjnymi dowodami na istnienie bądź nieistnienie Boga. Co najwyżej argumentami, które są mniej bądź bardziej poprawne logicznie. Przewaga teistów polega na tym, iż już niepojęte i zastanawiające jest to, że ludzki intelekt konstruuje argumenty na rzecz istnienia Transcendencji. Argumentacja ateistyczna opiera się - głównie - na obalaniu racji swoich oponentów. Ateizm można także interpretować jako skutek działanie Boga, który "ukrywa się za swoim dziełem. Nota bene "Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela, Zbawco!" (Iz 45, 15; Biblia Tysiąclecia).

W dzisiejszym motywie przewodnim, zaczerpniętym z Księgi Powtórzonego Prawa czytamy także, iż nie ma innego Boga, poza jedynym Panem. Jest to wyraźny akcent monoteistyczny. Wierząc w Jednego Boga, nie ulegajmy innym bożkom. Przybierają oni różnorakie postaci. Horoskopy, magia, wróżbiarstwo, bioenergoterapia i tak dalej. "Nie możecie służyć Bogu i mamonie" (Mt 6, 24; Biblia Tysiąclecia).

Na wakacyjnych szlakach proponuję zatrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech i kontemplować Boże dzieła. Jak wielkie rzeczy uczynił Jedyny Pan! Złożone oraz imponujące. Zatem dzisiaj rozważ, że Pan jest. Immanuela Kanta zachwyciło niebo gwieździste i prawo moralne. A Ciebie, co zadziwia?

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł