Anna Maria Michalak, Joanna Rybicka

Dwa razy Lednica 2005

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Minął kolejny rok. Kamień, biała szata i świeca spakowane w plecaku... Hasłem tegorocznego spotkania nad jeziorem Lednica było "Spotkajmy się u źródła". Spotkaliśmy się w miejscu, gdzie przed wiekami naród Polski przyjął chrzest, a tym samym przyjął Chrystusa we własne dzieje, by jeszcze raz przeżyć swój własny chrzest i przyjąć osobiście Chrystusa w dzieje własnego życia. "Dzieje narodu są przede wszystkim dziejami ludzi. A dzieje każdego człowieka toczą się w Jezusie Chrystusie. W Nim stają się dziejami zbawienia." (Jan Paweł II, I pielgrzymka do Polski - Błonia Krakowskie). Dlatego na dzieje Polski i na dzieje każdego człowieka można patrzeć jedynie przez pryzmat Chrystusa, bo tylko On może nadać im sens. I może dlatego potrzebny jest powrót do źródła, by ten sens powtórnie odkryć.

Być u Źródła

Już od samego rana na pola napływały rzesze młodych pielgrzymów. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17 minutą ciszy poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Hymnem tegorocznej Lednicy stała się pieśń do Jego słów: "Szukałem Was, teraz Wy do mnie przychodzicie...", do której ułożona została również swoista litania, w której powtarzaliśmy m.in.: "Przyjacielu Młodych... Orędowniku Pokoju... Pocieszycielu Słabych... Strażniku Czystości... módl się za nami...". Była to pierwsza Lednica po Jego śmierci, pierwsza Lednica, kiedy nie usłyszeliśmy Jego orędzia. Lecz nikt nie miał pewnie wątpliwości, że właśnie Jemu to spotkanie jest dedykowane.

Jak zawsze program spotkania był bardzo bogaty. Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości i wręczeniu stypendiów "Talenty Lednickie", w uroczystej procesji zostały wprowadzone relikwie Św. Wojciecha, Św. Jadwigi, Św. Kingi i Bł. Jolanty. Potem "Bogurodzica" wraz z wprowadzeniem Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie w specjalnym nabożeństwie rozważana była droga Chrystusa przez dzieje naszej Ojczyzny. Potem odnowienie przyrzeczeń Chrztu, a więc moje wyznanie wiary oraz mój świadomy wybór Chrystusa. Zapalona świeca, biała szata... Kapłani udali się nad jezioro, by na znak odnowionego przymierza pokropić wszystkich zaczerpniętą z niego wodą. Następnie celebracja Eucharystii, w jej trakcie słowa arcybiskupa Gondeckiego, a także specjalne przesłanie do młodych skierowane przez papieża Benedykta XVI. Ważną częścią było również przekazanie młodym Testamentu Jana Pawła II. Miało ono formę kolejnych pytań, na które odpowiadała młodzież i przez to wyrażała gotowość przyjęcia do swojego życia Jego ostatnich słów. Na zakończenie spotkania jeszcze namaszczenie wonnymi olejkami, Adoracja Najświętszego Sakramentu i ułożenie z przywiezionych kamieni Drogi III Tysiąclecia. Potem jeszcze tradycyjne przejście przez Rybę - Bramę, czyli mój osobisty wybór Chrystusa.

Ponad miarę

Jak zawsze czuwaniu towarzyszył wspólny śpiew i taniec. Deszcz z nieba w niczym nie przeszkodził radości, a może nawet ją spotęgował. W trakcie spotkania przypomniały mi się słowa Jana Pawła II, dla którego deszcz i wiatr były znakami działania Boga, obfitości Jego Łaski, którą zawsze daję ponad miarę, przekracza wszystkie ludzkie oczekiwania: chcieliśmy zostać pokropieni wodą chrzcielną, zostaliśmy obficie polani wodą z nieba.

Zresztą w tym roku tych znaków było więcej. Tak jakby Bóg przez nie chciał jeszcze bardziej podkreślić swoją obecność. Był to więc nie tylko deszcz, ale również tęcza, która pojawiła się "nad Rybą" na rozpoczęcie Mszy Świętej. Jakby symbol tego, że niebo jest otwarte. Potem jeszcze między chmurami ukazał się skrawek nieba i widok na zachodzące słońce.

 

Po co tu przyszliście?

Jednakże stojąc w strugach deszczu na pewno niejeden z nas początkowo zastanawiał się po co tu przyjechał. Po co blisko 200 tysięcy młodych z całej Polski zgromadziło się na polach lednickich, na miejscu niegdysiejszego Chrztu Polski? I może właśnie tego dnia jeszcze bardziej pytanie, które kiedyś młodym zadał Jan Paweł II: "Po co tu przyszliście?" domagało się od nas wyraźnej odpowiedzi. Pytania to z pewnością ważne. I nawet jeśli odpowiedź budziła z początku pewne wątpliwości, w trakcie spotkania stawała się coraz bardziej oczywista.

"Przemień nas Panie, uczyń cud jak dawniej w Kanie". I może słowa tej pieśni zawierały w sobie jakąś cząstkę odpowiedzi. Ten śpiew i taniec były szczególnym wołaniem o "cud lednicki", którym jest przede wszystkim przemiana serca. Ale każdy wrócił do domu ze swoim własnym cudem, swoją własną tajemnicą.

 

Dla innych

Również jednym z takich cudów lednickich, którego dotknęliśmy było doświadczenie wspólnoty, które wyraziło się szczególnie poprzez wspólne trwanie na modlitwie, wspólne bycie wzajemne ze sobą i dla siebie, wspólny śpiew, wspólny taniec, wspólnie wzniesione ręce ku niebu. Czasem, gdy brakowało sił, to właśnie ręka osoby stojącej obok podtrzymywała moją zmęczoną rękę. Sami z siebie na pewno dawno byśmy zrezygnowali. To świadomość, ze jesteśmy razem jakoś dziwnie dodawała siły i radości.

Czasami trzeba poczuć się trochę dzieckiem, by jak ono zatańczyć Bogu. By całą swoją osobą oddać Mu chwałę i dziękczynienie, gdyż jak głosi jedna z pieśni lednickich: "Godzien jesteś Panie nasz i Boże, odebrać dziś chwałę i Moc".

 

Dla siebie

Obok doświadczenia wspólnoty, spotkania nad Lednicą mają również bardzo ważny osobisty wymiar. I to właśnie on jest chyba najważniejszy. Bo przecież chodzi o to, by spotkanie z Chrystusem przeżyć przede wszystkim osobiście, by we własnym sercu powiedzieć Mu swoje "tak".

"Ukaż mi Panie swoją twarz, daj mi usłyszeć Twój głos, bo słodki jest Twój głos i twarz pełna wdzięku". Słowa tej pieśni długo brzmiały w moim sercu. Pod koniec czuwania nastała cisza. Adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Moment wyjątkowy. Jakby zwieńczenie całego tego spotkania. Czas mojego wyboru, czas wyboru Chrystusa, czas dziękczynienia, czas zawierzenia, czas prośby: "ukaż mi, Panie, swoją twarz." Potem oczywiście przejście przez "Rybę". Jakby pieczęć.

Wracamy do domu, z wielką radością, lecz może także z pewną obawą. Jak długo to potrwa? Co zostanie z tej niezapomnianej nocy?

Tagi: Lednica
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł