ks. Dariusz Drzewiecki MIC

Dramat trwa, możesz pomóc

Dodano: 18 październik 2012 r.

Na początku stycznia br. w środkach masowego przekazu opublikowaliśmy apel o wsparcie polskich misjonarzy marianów, pomagających ofiarom tragicznego tajfunu na Filipinach. A oto poruszający list, który nadszedł do nas od jednego z nich, ks. Dariusza Drzewickiego:

„Właśnie upłynął siódmy miesiąc od tragicznej nocy 17 grudnia, gdy tajfun uderzył w naszą wyspę, pustosząc m.in. pobliskie miasto Cagayan de Oro. Prawdopodobnie patrząc z polskiej perspektywy, może się wydawać, że wszystko zostało już „pozamiatane“. Nic bardziej mylnego. Tysiące rodzin ciągle koczuje w tymczasowych obozach ewakuacyjnych, często bez dostępu do wody i elektryczności, z dala od osiedli miejskich. Warunki życia tych ludzi uwłaczają godności ludzkiej, szerzą się choroby. W tym kontekście pomoc, którą niesiemy ofiarom, jest dla nich znakiem tego, że Pan Bóg pamięta o swoich dzieciach, zwłaszcza sierotach i wdowach.

Mój ostatni raport o sytuacji pomocy został napisany 14 lutego. Od tamtego czasu wydaliśmy ok. 6000 USD na mleko dla dzieci w wieku od 0–4 lat, dokarmiamy również wszystkie kobiety ciężarne, dostarczając im odżywki i mleko co dwa tygodnie. W tym samym czasie dostarczamy potrzebne produkty i narzędzia, które mogą zapewnić utrzymanie i sens życia. Kupiliśmy kilkanaście maszyn do szycia, specjalnych rowerów, które po polsku chyba trzeba by nazwać rikszą do przewozu pasażerów, kupujemy narzędzia potrzebne do gotowania, pieczenia, przygotowywania soków owocowych. Łącznie od lutego zostało wydane na tego typu projekty ponad 2000 USD.

Ofiary tajfunu żyją w bardzo trudnych warunkach sanitarnych, dlatego są podatne na wszelkiego rodzaju infekcje i choroby. Ostatnio wykupiłem lekarstwa dla 8-letniej dziewczynki, która zachorowała na tyfus i w bardzo poważnym stanie wylądowała w szpitalu. Jej stan był bardzo ciężki. Infekcja zaatakowała mózg. Poza podawaniem lekarstw, odmawialiśmy w naszej mariańskiej wspólnocie nowennę w jej intencji za wstawiennictwem o. Stanisława Papczyńskiego. Dziewczynka wyzdrowiała, lecz choroba w dość znacznym stopniu uszkodziła jej mózg. Nie wiadomo jeszcze, na ile te zmiany są nieodwracalne. Na same lekarstwa dla tego dziecka wydaliśmy ponad 2000 USD. Jej rodzina nigdy nie dałaby rady wykupić tak drogich leków. To tylko dzięki Waszej ofiarności to dziecko przeżyło. Udzielona została także pomoc wielu innym chorym m.in. opłaciliśmy radioterapię dla chorej na raka matki kilkorga dzieci, szpital i lekarstwa dla innej chorej dziewczynki na gruźlicę kości, szpital dla kilkorga innych dzieci i lekarstwa, które systematycznie dowozimy do centrów ewakuacyjnych.

Dalszą pomocą są objęte dzieci i studenci, w pierwszej kolejności dzieci osierocone na skutek uderzenia tajfunu. I tak ostatnio wydaliśmy ok. 1000 USD na przybory szkolne, tornistry i tsinelas (czyli polskie japonki), powszechne obuwie na Filipinach. Ponadto opłacamy szkoły wyższe dla kilkorga sierot, m.in. Jima Boya, 21-letniego studenta, który stracił w tajfunie oboje rodziców, trzy siostry i babcie. Tym samym został najstarszym w rodzinie. Średnio cena jednego semestru w miejscowych college'ach i to tych tańszych oscyluje ok. 500 USD, plus dodatkowe koszty na uniform, plus koszty dojazdu. Ale edukacja jest najlepszym i trwałym antidotum na ubóstwo i bycie skazanym na życie na marginesie społeczeństwa.

Oczywiście poza pomocą ściśle materialną, staramy się myśleć również o potrzebach duchowych poszkodowanych przez grudniowy tajfun. Od marca udało się nam zorganizować kilka pielgrzymek ofiar tajfunu do naszego sanktuarium Bożego Miłosierdzia w El Salvador. Program tych pielgrzymek niemal zawsze był ten sam. Po przyjeździe nasi pielgrzymi mieli szanse wysłuchania konferencji o Bożym Miłosierdziu, modlić się przed Najświętszym Sakramentem, potem mieli przygotowanie do spowiedzi w małych grupach. Było to zarazem szansa na wyrażenie bólu, zwłaszcza dla tych, którzy w tajfunie stracili najbliższych. Najbardziej cierpią rodzice zaginionych dzieci, którzy wciąż żyją nadzieją, że dzieci się odnajdą, a z drugiej strony obciążają się winą za ich utratę, za to, że ich nie upilnowali. (Kilka dni temu spotkałem małżeństwo, które straciło piątkę dzieci. Gościli u nas tuż po świętach Bożego Narodzenia. Gdy spotkałem ich ostatnio, z radością zauważyłem, że spodziewają się kolejnego dziecka.) Wracając do pielgrzymów: po spowiedzi była celebrowana Eucharystia, a po niej uroczysta agapa – dla wielu pierwszy od wielu dni obfity posiłek.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł