nr 18/2008
Magdalena Jankosz

Dobre towarzystwo

Dodano: 25 wrzesień 2008 r.

W swojej wielkiej mądrości Kościół proponuje nam "dobre towarzystwo" na nowy rok szkolny. Kilka dni temu wspominaliśmy patrona młodzieży, Świętego Stanisława Kostkę. Już niedługo, 29 września, będziemy obchodzić święto Archaniołów: Rafała, Gabriela i Archanioła. 1 października mamy możliwość zaprzyjaźnić się bliżej z patronką tego dnia, św. Tereską od Dzieciątka Jezus, a 4 października - z jednym z najbardziej popularnych świętych czyli z Franciszkiem z Asyżu. Warto też wiedzieć, że pomiędzy tymi dniami, 2 października, przypada święto naszych Aniołów Stróżów. To naprawdę wyjątkowo zestawienie postaci, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie, z których pomocy mamy możliwość korzystać i od których możemy się wiele nauczyć.

Anioł nie z obrazka

To, że do Aniołów mamy stosunek często lekko pobłażliwy, związane jest z naszymi wyobrażeniami o tych niebieskich duchach, kształtowanymi głównie przez malarstwo i rzeźbę. W naszych kościołach przy ambonie nierzadko możemy zobaczyć pucołowate aniołki ze skrzydełkami, nad naszymi łóżkami śliczny anioł w różowej sukni prowadzi dziewczynkę i chłopca przez dziurawy mostek. Raz widzimy anioła jako olśniewająco piękną kobietą, częściej jako delikatnego młodzieńca w rozwianej szacie. Do tego dochodzą wszystkie amorki ze strzałami, też mylnie nazywane aniołkami, które kolekcjonujemy na naszych ścianach czy szafkach. I jak tu wierzyć w potężną moc w walce ze złem kogoś, kto wygląda tak. naiwnie? Odpowiedź jest prosta: anioł nie ma skrzydeł, pięknej szaty ani blond włosów. Jest duchem, który bardzo aktywnie uczestniczy w naszym życiu. To, jak go sobie wyobrażamy, nie ma nic wspólnego z jego istotą. Być może przemawia do wyobraźni dziecka postać pięknego i dobrego opiekuna, ale my musimy wiedzieć o nim coś więcej.

Każdy z nas otrzymał od dobrego Boga niezwykły dar - Anioła Stróża. On nam towarzyszy, chroni, pomaga. Bardzo wiele osób doświadczyło w swoim życiu niezwykłej interwencji Anioła Stróża, właściwie każdy z nas pewnie kiedyś w ostatniej chwili uciekł przed nadjeżdżającym samochodem, przypadkiem przeszedł na drugą stronę ulicy w momencie, kiedy na chodnik spadła cegła czy dachówka, w ostatniej minucie zdążył na tramwaj. Chrześcijanin wierzy, że to są właśnie anielskie interwencje w naszym życiu. Jest ich znacznie więcej, czasami przybierają zupełnie cudowny charakter (można o tym przeczytać w książce "Spotkanie z Aniołem", o której kiedyś pisaliśmy w "Naszej Drodze"). Wszędzie tam, gdzie spotykamy się z dobrocią, życzliwością, bezinteresowną pomocą, spotykamy się z aniołami. Warto pamiętać o tym, że mamy zapewnioną pomoc i orędownictwo kogoś tak potężnego, jak Anioł Stróż. Warto prosić go o pomoc w każdej trudnej sytuacji, modlić się do niego w czasie podróży, górskiej wędrówki, przed klasówką czy odpowiedzią. Anioł Stróż bardzo realnie działa w naszym życiu, trzeba tylko chcieć dostrzec to działanie.

Rafał, Gabriel i Michał

Tych trzech aniołów, z uwagi na ich moc i znaczenie zwanych Archaniołami, Kościół każe nam czcić szczególnie, przypisując im nawet oddzielne święte.

Rafał (hebr. Bóg uzdrawia, Bóg uleczył, Uzdrowienie Boże, Lekarstwo Boże) patronuje pielgrzymom, chorym i chirurgom, bywa wzywany w czasie zarazy. W Starym Testamencie to on towarzyszył Tobiaszowi w drodze z Niniwy, uleczył ze ślepoty jego ojca i uwolnił od napaści złego ducha Sarę, która potem została żoną Tobiasza. Archanioł Rafał uczy nas, jak nieść ulgę w cierpieniu i w chorobie, jak towarzyszyć potrzebującym, jak pomagać.

Gabriel (hebr. Mąż Boży albo Bóg jest moją mocą) jest zwiastunem potężnego, mocnego działania Boga w sytuacjach po ludzku niemożliwych. To on oznajmił Zachariaszowi, że jego bezpłodna żona poczęła dziecko, to on przekazał Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Nasze podobieństwo do Archanioła Gabriela największe jest wtedy, gdy wyjaśniamy innym, że Bóg jest naszą mocą i że w związku z tym nie mamy się czego lękać. Aby móc o tym świadczyć, sami musimy polegać tylko na Bogu. Gabriel jest patronem pocztowców, radia i telewizji.

Michał (hebr. Któż jak Bóg!) to jeden z najpotężniejszych duchów niebiańskich, Archanioł Bożej sprawiedliwości, sądu, łaski i zlitowania. Archanioł Michał i jego aniołowie walczą dzielnie z aniołami zbuntowanymi, są bowiem rozpaleni miłością Boga. Michał towarzyszy umierającym w odejściu ich dusz do nieba. Biorąc z niego wzór - także i my - powinniśmy występować przeciwko fałszywym bogom, przeciw złu, niesprawiedliwości i jakiemukolwiek zniewoleniu człowieka. Archanioł Michał patronuje: umierającym, szermierzom, złotnikom, mierniczym, rentgeno logom, rytownikom, szlifierzom i kaplicom cmentarnym.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł