Z o. Leonardem Bieleckim, współzałożycielem programu "Bez sloganu" - internetowych kazań oraz książki pod takim samym tytułem, rozmawia Hanna Puchalska.
- Jako franciszkanie mamy swoją stronę internetową www.franciszkanie.net i pewnego dnia stwierdziliśmy razem z ojcem Jakubem, że dobrze byłoby ją ożywić, zrobić bardziej atrakcyjną. Biorąc pod uwagę, że na miejscu jest dwóch młodych braci, uznaliśmy, że warto spróbować, pomimo że pomysł wydawał się na początku dość szalony. Zawsze marzyłem, żeby prowadzić jakieś radio internetowe, choć w przypadku "Bez sloganu" miałem na myśli wideo, natomiast ojciec Jakub bardziej myślał o plikach muzycznych zamieszczanych na stronie. W końcu się dogadaliśmy i powstały spontaniczne filmy wideo o zróżnicowanej tematyce. Chcieliśmy pokazać, że to, czym żyjemy, jest naturalne i że można żyć wartościami katolickimi nadal pozostając sobą, wesołym i radosnym człowiekiem.
- Na początku długo myśleliśmy, jak nazwać naszą audycje. Było wiele różnych propozycji, ale tak naprawdę nie mogliśmy się zdecydować. Aż w końcu zapytałem ojca Jakuba, o czym właściwie chcemy mówić, co przekazać. Odpowiedział, że przecież chcemy opowiadać na pytania prosto, bez sloganu. Ponieważ spodobało nam się to określenie, tak już zostało.
- Tak naprawdę nie mamy grupy docelowej, jeśli chodzi o wiek. Nie można skupiać się tylko na wieku słuchaczy, ważniejsze są ich potrzeby, które często dotyczą wszystkich, bez względu na liczbę przeżytych lat. Jednak sama forma i umieszczenie programu na stronie internetowej sprawia, że "Bez sloganu" słuchają głównie osoby młode. Na początku byliśmy zdumieni, gdyż sporo maili i komentarzy otrzymywaliśmy również od osób dorosłych: czterdziesto-, pięćdziesięcioletnich. Wbrew naszym pierwotnym założeniom okazało się, że zainteresowani są nie tylko studenci i osoby młode. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że nasz przekaz trafia do większej grupy ludzi. Określając naszych odbiorców stwierdzam, że są to po prostu osoby, które żyją Chrystusem.
- Trudno powiedzieć, jaki przekaz trafia do młodych najbardziej. Jednak patrząc na komentarze i odpowiedzi, młodzi chcą przede wszystkim, aby mówiono do nich wprost, nie owijając w bawełnę. Nie boją się trudnych tematów i pragną, żeby ktoś udzielił im na nie wyczerpującej odpowiedzi. Tematy ważne i trudne wymagają rozmowy i większość młodych zdaje sobie z tego sprawę. W prezentowaniu odpowiedzi oczekują od nas konkretnych argumentów i przykładów. Często domagają się przykładów z Pisma Świętego na potwierdzenie naszych słów. Cieszy nas, że Pismo Święte jest ciągle ważnym autorytetem dla młodych.
- Tak, uważam, że każdy szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Trudne pytania są często fundamentalnymi, podstawowymi pytaniami, więc trudno się dziwić, że internauci często zadają pytania katechizmowe. Część problemów i pytań powstaje, gdy nauka Kościoła zderza się z rzeczywistością. Nie jest łatwo płynąć pod prąd i zachowywać się inaczej niż większość młodych. Jednak jest to możliwe - wystarczy czasem wskazać właściwą drogę. Nieraz młodzi potrzebują pomocy, rady, która pomoże im znaleźć swoje powołanie, zrealizować Słowo Boże i uporządkować swoje życie.
Rozważania rekolekcyjne oparte będą na 26 wezwaniach litanii do Oblubieńca Maryi. Każdego...
Zdrapka Wielkopostna 2021 może na nowo i skutecznie otworzyć Cię na Boga, Kościół jako...
Jak wygląda Zdrapka Wielkopostna 2021? Jaka jest jej tematyka? To jest tajemnica pilnie...
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia br. Diecezjalna Diakonia Liturgiczna...
„Oto ja, poślij mnie” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, zwanego Niedzielą...
Ja to zwykle rozumiałem tak, że Bóg w pewien sposób z jednej strony jest po stronie...
Kto [0] widział Obraz Przedstawiający 1= BÓG ? Z Boga = 1 – widzianym przez człowieka [0...
W Gniechowicach koło Wrocławia znajduje się jedyne w Polsce Sanktuarium św. Filomeny....
Nie do końca rozumiem co ten artykuł zmienił. Dobrze, Bóg nie stworzył zła, kropka. Ale...
Zwyczajność nie oznacza przeciętności. To właśnie codzienne życie, z jego trudami i...
Zastanów się, ile razy, oglądając wiadomości, słuchając radia, obserwując otoczenie,...
Gdy Bóg, w osobie Jezusa, osobiście przychodzi na ziemię pogrążoną w ciemności, daje nam...
Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...
32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...
Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...
W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...
365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...
To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...
Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...
Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...
Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....
Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...
Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...
Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...
Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...
Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...
32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...
"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...
Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...
Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...
Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...
Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...
Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...
Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....
Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...
Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...
Dodaj nową odpowiedź