ks. Sylwester Jędrzejewski SDB

Dlaczego Bóg Starego Testamentu wydaje się taki okrutny?

z cyklu Pytamy teologa

Dodano: 17 marzec 2016 r.

Jak pogodzić przykazanie "Nie zabijaj" z nakazem kamieniowania za zdradę męża? – pyta Staszek. O odpowiedź poprosiliśmy biblistę.

fot. fotos.schuldekanat CC/Flickr.com

Bóg powiedział, żeby nie zabijać i jednocześnie żeby zatłuc kamieniami na śmierć kobietę, która zdradzi męża. Poza tym jest cała lista czynów, za które grozi śmierć. Bóg w Starym Testamencie niejednokrotnie jest potworem, który morduje swój lud i wybija go bez litości. Osobiście nie godzę się na taki wizerunek Boga i jeżeli naprawdę taka jest Jego natura, to nie wiem, czy chcę być jego wyznawcą. Poza tym surowe prawa, które dał w Starym Testamencie, nie mają absolutnie nic wspólnego z religią pokoju, miłości, miłosierdzia, pomocy, wybaczenia i szacunku, jaką szerzył jego Syn. - Staszek

Tekst nie ma charakteru pytania, a stanowi raczej rodzaj osobistej oceny, która może prowadzić do negatywnej decyzji wiary w Boga, objawiającego się w Starym Testamencie. Rzeczywiście, lektura tekstów Starego Testamentu, bez uwzględnienia kontekstu historycznego i kulturowego, może być szokująca. Był taki czas, że m.in. z tego powodu, nie zalecano – a nawet wręcz zabraniano – lektury niektórych tekstów Starego Testamentu. Działo się tak nawet w studiach teologicznych. Dopiero rozwój nauki, w oparciu o odkrycia archeologiczne, badania języków biblijnych, studia nad literaturą starożytną i studia porównawcze, oraz aplikowanie tych osiągnięć do studiów nad tekstami Biblii, pozwolił na podstawowy wniosek: rozwijający się (ewoluujący) obraz Boga w Starym Testamencie jest adekwatny do ówczesnej kultury. Został więc wyrażony i zapisany w języku i pojęciach, używanych w tamtych, odległych czasach. I był zgodny z ówczesnym postrzeganiem różnych bóstw, które miały pełnić funkcję opiekuńczą. Funkcja taka domagała się tego, aby było to bóstwo dominujące nad innymi, silniejsze. Widziano zatem i Boga Izraela jako opiekuna swojego ludu, zwyciężającego wszelkie przeciwności. Dodać należy, że Bóg w ujęciu Starego Testamentu, konfrontowany był ciągle z innymi bóstwami. Jego pojęcie rodziło się zatem w konfrontacji: najpierw z politeizmem (mnogość równoprawnych bóstw), potem z henoteizmem (mój bóg jest „lepszy” od innych bóstw), aby ostatecznie przybrać formę monoteizmu (mój/nasz Bóg jest jeden, potem jedyny; inne są nicością).

Kultura tamtych czasów sprawiła i to, że równie okrutna była obyczajowość. Stąd normy religijne odzwierciedlały tak okrutną obyczajowość. Zabijanie okrutne, kamieniowanie czy wyrzucanie poza społeczność (co równało się praktycznie śmierci), niestety okrutne, trudne jest współcześnie do zrozumienia. Ale do takiego wniosku prowadził długi proces. Jego zasadniczą cezurę (przedział) stanowiło definitywne objawienia Boga w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym.    

Sam powiedział o sobie, że nie przyszedł znieść Prawa, ale je wypełnić (Mt 5,17). Jezus zatem w swoim prawodawstwie nie przekreśla wcześniejszych zasad prawa religijnego, ale nakazuje skonfrontować je z miłością Boga, jako Jego istotą. Człowieka wszak stworzył Bóg na swój obraz i podobieństwo (Rdz 1,26). Dlatego Jezus mówi: Lecz biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. W ten sposób Jezus wraca i przywraca pierwotne i prawdziwe oblicze Boga (miłość) oraz zasadę sprawiedliwości, która ma rządzić ludzką społecznością. Naturą Boga – z której wynikają zasady życia człowieka – nie jest zatem okrucieństwo, ale – jak pisze św. Paweł – jest nią miłość Boża: Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa (Rz 13,10).

Podsumowując: Bóg objawiał się człowiekowi zgodnie z uwarunkowaniami kultury, w której człowiek żył (Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków – Hbr 1,1).  Wyjaśnienie teologiczne może brzmieć: mówił do ludzi tak, jak mogli Go wówczas zrozumieć; linia biegnie aż do pełni czasów (Gal 4; Hbr 1,1) kiedy wyraził się poprzez Syna (wiele przypowieści ewangelicznych, obrazujących Boga, np. o marnotrawnym synu).
Normy/przepisy religijne, tworzone były przez ludzi, a służyły dla wyrażenia totalnej odmienności tego Boga od innych bóstw  oraz totalnej odrębności tego ludu (Izraela), który sobie wybrał, od innych narodów. Mówiąc o sobie, Bóg jednocześnie mówił o człowieku. Kulturowe uzasadnienie Boga okrutnego jest analogiczne z ówczesnym kulturowym okrucieństwem człowieka - stąd takie okrutne normy życia społecznego i indywidualnego. Aż wreszcie powiedział wszystko o sobie i wszystko o człowieku: obraz Boga Ojca w człowieku wyraziło człowieczeństwo Jego Syna Jezusa, który dał się zabić dla naszego zbawienia. Tę drogę zbawienia kontynuuje w nas poprzez nasze życie w Kościele Duch Święty, który jest w nas sprawcą i chcenia i działania (Flp 2,13). Zatem Bóg objawia się teraz poprzez nas i to my, wierzący, realizujemy mniej czy bardziej udolnie religię Boga Najwyższego: religię pokoju, miłości, miłosierdzia, pomocy, wybaczenia i szacunku, jaką głosił Syn Boga żywego, Jezus Chrystus. 


 O autorze:

dr hab. Sylwester Jędrzejewski SDB, adiunkt w katedrze hermeneutyki biblijnej i judaistyki UPJPII w Krakowie, przez wiele lat wychowawca i wykładowca w seminarium salezjanów w Krakowie 

 

 

Jeśli chcesz zadać pytanie teologowi, prześlij je na adres redakcja@bosko.pl.

Dodaj swoją opinię na temat artykułu
(wszystkich opinii: 18)
Reklama
Portret użytkownika Jarek L
Jarek L (anonimowy), 18 kwiecień 2022 r.

Chciałbym to zrozumieć, ale nie rozumiem. To dwa różne światy. Te tłumaczenie jest naciągane. Albo Bóg jest bezwzględnie dobry i sprawiedliwy albo nie. I jeszcze jedna refleksja. Naród żydowski nie zna innego Boga niż ten ze starego testamentu, gdzie dominuje mentalność plemienna. My konta inni, gdzie dekalog obowiązuje tylko wewnątrz plemienia. Jak patrzę na ich stosunek do Palestyńczyków to zaczynam rozumieć z czego to wynika.

Portret użytkownika RAHU
RAHU (anonimowy), 11 maj 2021 r.

Jestem w trakcie przerabiania Księgi Jozuego, okrucieństwo jest dla mnie wstrząsające, postacie - nie są wręcz bajecznie czyste, jak ma sie to w dzisiejszych opowiastkach o świętych ( i tych współczesnych ;)) ale sa ludzcy i taki Jest Tam przedstawiony Bog. W moim odczuciu, Izrael jest fanatyczny i okrutny, przypomina nazistów. Jakie byly ludy tamtej epoki, moze tacy sami, moze gorsi? Niewiem. Mojzesz sam mowi, ze Bog nie wybral Izraela za szlachetność czy prawość. Wybral bo moal plan. Jestem tez po przerobieniu objawien sprzed stu lat, w Meksyku, spisanych w Ksiedze Zycia, albo zwanej Trzecim Testamentem. I przyznaje, gdyby nie obszerne wyjasnienia, rzut z perspektywy boskiej, to po przeczytaniu starego testamentu, mimo ewangelii Jezusa, raczej Chrzescijaninem bym nie byl. A przynajmniej wlozylbym te pisma miedzy inne książki z pod tematu religioznastwa. To jest moj osąd, a przyglądając sie dzisiejszemu Chrześcijaństwu ( myślom ludzi i znanym mi objawieniom ) i patrzac na to co robil Izrael w dawnych czasach i dzis, stwierdziłbym ze, nic sie nie zmieniło jacy ludzie tacy bogowie.. wymyśleni. No ale jest Trzeci Testamentem, w mojej opini jest slowem Bożym, odpowiedzią i wypełnieniem poprzednich dwócg Testamentów. Tam, w tym Trzecim Testamencie, Bog naprawdę jest Bogiem, przez duze "B". Jest Bogiem wszech: mądrym, milosiernym i faktycznie ponad czasowym. A wytlumaczenie tego wszystkiego, oraz czym jesteśmy, dlaczego tacy jesteśmy ( i byliśmy ) dla mnie jest jasne i raczej spójne. Zachęcam do lektury. Pozdrawiam i przepraszam za literówki

Portret użytkownika Paweł G,
Paweł G, (anonimowy), 14 listopad 2019 r.

Bóg jest przedstawiany jako okrutny i karzący, potwór wręcz żeby elity religijne, kościelne miały BAT w postaci strachu nad ludźmi. Wszak kościół im pomoże, zbawi ich, wyprowadzi , doprowadzi do Boga miłosienrgo, do miłości. Dodatkowo człowiek otrzymał wolna wolę w 100% , a że daje się pasać pasterzom kościelnym to i taki chów jest - strachliwy i posłuszny woli Boga , woli kościoła. bardzo dużo rzeczy w religii się wyklucza, w kościele się wyklucza, w biblii się wyklucza. Nie współgra to w żadnym s topniu. Po prostu mamy się bać i wykonywać to co chce kościół. Jak to się ma do wolnej woli ? niektóre tzw nakazy są wskazówkami typu "nie zabijaj' - owszem lepiej jest nie zabijać niż zabijać ( skutki zabicia kogoś będą zapewne bolesne ).

Portret użytkownika Grzegorz
Grzegorz (anonimowy), 25 październik 2019 r.

W tym temacie polecam artykuł:

https://www.apologetyka.info/ateizm/dlaczego-starotestamentalny-bog-kaza...

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 10 październik 2019 r.

Prymitywizm objaśniania tej wyzsanej z palca bajki jest jeszcze śmieśniejszy, niż sama bajka. Tu się nic kupy nie trzyma. Zaraz powiedzą, że śmierć oznacza miłość (bo tak sobie przekręcili słówko) i wmówią to dorosłym ludziom (a tych mi szkoda, którzy dosłownie wierzą w takie rzeczy, że teletubisie są przy tym poważną opowieścią). Ja nie potrafię objąć umysłem, jak można zajmować się takimi pierdołami. Żyjcie, jak ludzie, a nie tępe miernoty.

Portret użytkownika selena
selena (anonimowy), 4 wrzesień 2019 r.

Biblia jest instrukcją życia w systemie duchowo - informacyjnym, aby człowiek był świadomy, że Bóg Wszechmogący stworzył system. Jezus Zbawiciel jest wzorem człowieka dla człowieka, aby w systemie, myślami, słowami i uczynkami nie czynić destrukcyjnych falowych zakłóceń, i nie ponieś wiecznej śmierci w tunelu uczynków swoich, naukowo i empirycznie udowodniony. Więcej na blogu...

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 25 luty 2019 r.

Bóg Starego Testamentu to chyba jeden z najmniej sympatycznych bohaterów literackich: zawistny (i dumny z tego), małostkowy i niesprawiedliwy typ, z manią na punkcie kontrolowania innych i niezdolny do wybaczania, mściwy i żądny krwi zwolennik czystek etnicznych, mizogin, homofob i rasista, dzieciobójca o skłonnościach ludobójczych (oraz morderca własnych dzieci przy okazji), nieznośny megaloman, kapryśny i złośliwy tyran. Ci z nas, którzy od najwcześniejszego dzieciństwa się z nim stykają, nie dostrzegają tego horroru. Dopiero błogosławiona niewiedza stwarza odpowiednią perspektywę. (str.57)

Religia zdołała skutecznie przekonać ludzi, że jest sobie pewien niewidzialny człowiek - gdzieś tam w niebie - który pilnie baczy na wszystko, co robisz, i obserwuje cię każdej minuty i każdego dnia. Ów niewidzialny człowiek ma specjalną listę, na których jest wypisanych dziesięć rzeczy, których on nie chce, żebyś robił. A jeśli zrobisz którąś z tych rzeczy, to ma także specjalne miejsce, pełne dymu i ognia i płomieni i tortur i męczarni, gdzie wyśle cię, byś trwał tam i cierpiał i smażył się, i krztusił, i męczył aż po wieczność... Ale ten człowiek cię kocha!

Richard Dawkins – Bóg urojony

Portret użytkownika i.cz
i.cz (anonimowy), 28 listopad 2018 r.

Autor wyciagnal wlasciwe wnioski
1.Ludzie wymyslili sobie boga wg. wlasnych wyobrazen.
2.Moralnos biblijna nie jest uniwersalna, jest to moralnosc tego czasu. Wiec zadnego wplywu jakiejs wyzszej, bardziej rozwinietej istoty.
Stanislaw Lem napisal ze dowodem na kontakt z wyzszym ummyslem jest przyrost informacji. Tego tu brak.
Te dwa fakty dowodza ze jest to tekst napisany przez ludzi. Bez jakiekolwiek "pomocy" istoty rozumniejszej niz owczesni ludzie. Wyzsza istota nie mgla wyranie powiedziec ze niewolnictwo jest zle? Zabijanie za zbieranie chrustu w szabat? A tu mamy instrukcje jak sprzedac corke w niewole i nalaz zabicia pracujacych w szabat.
Zamiast zakazywac jedzenie miesa wieprzowego wyzsza istota kazala by te mieso rozdrobnic i dobrze wygotowac. I popijac alkoholem. Albo podpowiedziec jak zbudowac mikroskop. A tu mamy "madrosc" wsiowego glupka.

Portret użytkownika obywatel L
obywatel L (anonimowy), 21 czerwiec 2019 r.

Jeśli by im kazał zudowac mikroskop to by zwariowali, jeśli by kazała rodrabniać mięso to może kilka razy by to zrobili. Potem by olali. Tacy są ludzie.

Portret użytkownika Anonymous
Anonymous (anonimowy), 8 czerwiec 2018 r.

Jeżeli ktoś chce wiedzieć jaki jest Bóg - niech patrzy na Chrystusa, bo On jest pełnym obrazem Ojca . Dlatego radziłabym zaczynac czytanie Pisma Świętego od Nowego Testamentu. Bóg tak kocha kazdego człowieka ze postanowił go zbawić cierpiąc męki i umierając za niego na krzyżu. Pan Bóg dał nam największy z mozliwych dowód Swojej miłości! "Bo nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś zycie oddaje za przyjaciół swoich". Jakze wielka to miłość! Pan Bóg jest samą Miłością, Dobrocią, Miłosierdziem, Prawdą! Nie ma w Nim ŻADNEJ nieprawości! Wszelkie takie podejrzenia trzeba odrzucać a Stary Testament rozważac pamiętając o tym jaki jest Bóg (Miłość, Dobroć, Prawda, Miłosierdzie) i pytać Pana z pokorą i miłością:"Panie, przecież Ty jesteś samą Miłością, Dobrocią i Miłosierdziem, nie rozumiem tego i tego. Proszę, jeżeli zechcesz udzielić mi tej łaski, spraw abym to z pomocą Ducha Świętego zrozumiał/zrozumiała."

Zawsze o tym nalezy pamiętac (choćby się waliło i paliło) , ze Pan Bóg jest Dobry, Prawy, Milosierny i Kochający, bo inaczej to się pobłądzi i oddali się człowiek od prawdy. I mimo ze czegos nadal nie rozumiemy (bo wszystkiego i tak nie pojmiemy) to trzymajmy sie tego co jest pewne i co rozumiemy czyli jaki jest Bóg (a pełny Jego Obraz znajdujemy w Nowym Testamencie - Pan Jezus,ktory objawia nam Ojca).

Oh. Jak to wspaniale ze mamy TAKIEGO własnie Boga, a nie Boga ktory byłby bezlitosnym tyranem!!!!

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

św. Jan Bosko

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł