34/2013
Małgorzata Szewczyk

Chesterton błogosławionym?

Dodano: 31 sierpień 2013 r.

Jego przejście na katolicyzm stało się wydarzeniem równie głośnym co konwersja kard. Johna Henry’ego Newmana. Być może tak jak słynny angielski hierarcha, Gilbert Keith Chesterton zostnie ogłoszony błogosławionym. Propozycję wyniesienia jednego z najważniejszych pisarzy katolickich XX w. od dłuższego czasu wspierał kard. Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek.

chesterton.org

Nie jest chyba przypadkiem, że w ostatnim czasie o autorze, który wykreował postać księdza detektywa Browna, jest naprawdę głośno. Na początku Roku Wiary postać angielskiego powieściopisarza, poety, publicysty i działacza społecznego żyjącego w trudnych dla wiary katolickiej czasach przełomu XIX i XX w. przywoływał abp Rino Fisichella. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zachęcał do sięgania po twórczość autora, przedstawiając go jako jednego z pisarzy potrafiących pisać o wierze. Z kolei dwa tygodnie temu media obiegła wiadomość o trwających przygotowaniach do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza konwertyty. W sprawę szczególnie zaangażował się bp Peter Doyle z diecezji Northampton, na terenie której pisarz spędził większość swego życia. – Aktualnie biskup poszukuje odpowiedniego kapłana, który przebadałby życie Chestertona i stwierdził, czy rzeczywiście było one heroiczne, czyli czy zasługuje on na zaliczenie w poczet błogosławionych – relacjonował Dale Ahlquist, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, podczas 32. Konferencji Chestertonowskiej w Worcester, w stanie Massachusetts. Kim był autor Przygód księdza Browna i dlaczego pod jego wpływem znaleźli się tacy znani literaci, jak C.S. Lewis czy J.R.R. Tolkien?

Konwersja

Był osobą rozpoznawalną w Anglii. Tęgi, w binoklach, zawsze z cygarem w ustach i laską w ręce, pełen dowcipu i o dobrotliwym usposobieniu, a jednocześnie o jasno określonych poglądach, których się nie wstydził i które potrafił bronić – takim go zapamiętano. Charakteryzowała go niepohamowana pasja czytania i dyskutowania. Dzięki temu zapewne zachował intelektualną niezależność. Biograf Chestertona, ks. Ian Ker zauważa, że na pewno był on heroiczny w swej działalności publicystycznej, zawsze nadstawiał drugi policzek. Inni znawcy angielskiego pisarza przypominają z kolei o skuteczności jego apostolatu. On sam nawrócił się za sprawą kolegi po piórze – Hilairego Belloca, angielskiego pisarza francuskiego pochodzenia, od urodzenia wojującego katolika, głoszącego prowokujące uwagi na temat religii. To dzięki niemu prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu uczestniczył w 1900 r., w katolickiej Mszy św., a 22 lata później pisarz przeszedł na katolicyzm. Chesterton urodził się w 1874 r. Pochodził z zamożnej rodziny. Ojciec przyszłego pisarza był właścicielem biura pośrednictwa handlu nieruchomości. Gilbert uczęszczał do ekskluzywnej St. Paul’s School, jedynej szkoły publicznej w Londynie. Później uczył się malarstwa w Slade School, ale szybko poświęcił się pisarstwu. Trzeba przyznać, że jego dorobek jest nie tylko imponujący pod względem liczby utworów, ale i niezwykle różnorodny. Choć żył zaledwie 62 lata, pozostawił ok. 80 tomów, na które składają się powieści, nowele, wiersze, eseje, biografie, rozprawy, a także sztuki teatralne. Światową sławę przyniosła mu napisana w 1908 r. powieść o bardzo silnym wydźwięku religijnym Człowiek, który był Czwartkiem, traktująca o tym, jak służby specjalne manipulują od środka opozycją.

Detektyw w sutannie

Największą bodaj popularność przysporzył mu jednak cykl nowel detektywistycznych wydany w Polsce pod tytułem Przygody księdza Browna. Chesterton napisał łącznie 51 opowiadań, z czego trzy ostatnie znaleziono po jego śmierci. Przygody przysadzistego kapłana o okrągłej twarzy i szczeciniastych, ciemnych włosach cieszyły się równie dużym zainteresowaniem co detektywistyczne dochodzenia najsławniejszego na świecie detektywa Sherlocka Holmesa, postaci, którą stworzył sir Arthur Conan Doyle. Choć różnił ich nie tylko wygląd fizyczny, ale i sposób prowadzenia śledztwa, obaj bohaterowie są do dziś rozpoznawalni przez miłośników klasyki detektywistycznej. Ojciec Brown nie tyle posługiwał się dedukcją w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, co kierował się aspektem psychologicznym i duchowym. Występował raczej w roli duszpasterza, który lepiej niż inni potrafi wniknąć w duszę przestępcy. Dzięki nowelom z ojcem Brownem Chestertona obwołano nawet prezesem Detection Club – Klubu Pisarzy Detektywistycznych. Znalazł się wśród takich sławnych pisarzy, jak: Agatha Christie, Dorothy Sayers, ks. Ronald Knox czy Anthony Berkeley.
Warto pamiętać, że Chesterton był także przyjacielem Polski. Jej rozbiór uważał za jedną z największych zbrodni. Nie ukrywał swojego zamiłowania do średniowiecza i rycerskości. Być może jego sympatia do naszego kraju wynikała właśnie z naszej historii – rycerskich tradycji i związków z katolicyzmem.

Obrońca wiary

Kiedy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak Wiekuisty człowiek, Latająca gospoda, a także Heretycy, Ortodoksja i Święty Franciszek z Asyżu oraz liczne eseje. Lektura Chestertona jest niesamowicie skutecznym remedium na głupotę także współczesnych nam czasów. Do dziś jego dzieła zadziwiają wprost swą aktualnością. Wystarczy sięgnąć np. po Heretyków, by przekonać się, że tzw. polityczna poprawność nie jest jedynie domeną naszych czasów, lecz niszczy człowieka już od dawna. „Nie ma nic równie niemądrego jak kult życiowego sprytu. (...) Dla praktycznego osiągnięcia celów nic nie jest równie zgubne, jak to olbrzymie znaczenie przypisywane każdemu doraźnemu zwycięstwu. Nic nie zwodzi tak kompletnie jak sukces” – przekonywał. Piętnował głupotę, bezideowość, absurd, zakłamanie i nihilizm. Prorocznie w zjawiskach tych dostrzegał zalążek późniejszych globalnych katastrof. „Nigdy nie brałem poważnie mych książek, ale poglądy moje biorę zupełnie poważnie” – przyznawał. Chesterton znalazł w katolicyzmie wszystko, czego szukał: zaspokojenie swych potrzeb duchowych, ostoję tradycji i pewność metafizyczną. Wierzył, że tylko Kościół katolicki jest jedyną drogą do Prawdy. Sprawy wiary były dla niego najważniejszym tematem, któremu się poświęcił. W jego twórczości nawet żart występował w obronie religii. Nie ma cienia przesady w mówieniu o Chestertonie jako o wielkim apologecie. Kiedy zmarł w 1936 r., sam kard. Eugenio Pacelli, przyszły papież Pius XII, w telegramie kondolencyjnym do obywateli Anglii, napisanym w imieniu papieża Piusa XI, nazwał go „obrońcą wiary”. Czytajmy Chestertona!

Tagi: święci
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł