Justyna

Bóg składa nas w całość – świadectwo młodej żony i mamy

Dodano: 13 kwiecień 2016 r.

Co małżeństwo zmieniło w moim życiu, jakim wyzwaniem jest każdego dnia, może trochę o narzeczeństwie, a potem także o nowych odkryciach bycia mamą i tatą.

fot. teegardin CC/Flickr.com

Jestem żoną niezbyt długo, dopiero niecałe 4 lata. Mamy dwójkę dzieci – Krzysia i Tereskę. Co małżeństwo zmieniło w moim życiu? Bardzo wiele, a właściwie wszystko. Od takich – nazwijmy to – technicznych rzeczy, po wewnętrzne, a nawet duchowe. Małżeństwo jest wyzwaniem, które muszę podejmować każdego dnia.

Na początku było bardzo ciężko. Poznaliśmy się na ślubie moich znajomych. Paweł gdzieś tam mnie wypatrzył, widział, że składam życzenia młodej parze z księdzem, więc założył, że muszę być osobą wierzącą, a na tym mu najbardziej zależało. Ja również szukałam męża wierzącego. I tak się zaczęło. Bardzo ważne było dla nas zachowanie czystości przedmałżeńskiej, ale to strasznie trudna sprawa. Wspólne kolacje czy wyjazdy we dwójkę stwarzają wiele pokus, które trzeba było pokonywać. Na szczęście się udało. I w noc poślubną, nie tę zaraz po weselu, tylko na naszym wyjeździe, mogliśmy obdarować siebie najpiękniejszym prezentem – czystością. Skąd wiedziałam, że „to on”? Miałam bardzo silne, wewnętrzne poczucie, że chcę być jego żoną. Przed Pawłem miałam kilku chłopaków, ale przy nikim nie czułam się tak bezpiecznie pod każdym względem. Wiedziałam, że on mnie nie skrzywdzi, a ja mogłam być po prostu sobą. Była cudowna podróż poślubna i.... Później wszystko się zmieniło.

Paweł miał swoje mieszkanie, ja się do niego wprowadziłam – dobre rozwiązanie, bo chyba świadomość obecności moich czy jego rodziców, słuchających naszych ciągłych kłótni, jeszcze bardziej by pogarszała sprawy. A kłóciliśmy się praktycznie bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że krzyczałam do siebie w duchu „co ja takiego zrobiłam, przecież to na całe życie!” i musiałam uciekać z domu na długaśne, nocne spacery, żeby odetchnąć. Odetchnąć i modlić się, bo nie potrafiłam nic innego zrobić. Błagałam Ducha Świętego, aby rozwiązał za mnie ten problem, jakoś pomógł nam z powrotem normalnie ze sobą rozmawiać. To był bardzo trudny czas uczenia się. Jesteśmy z pozoru podobni do siebie, a jednak bardzo różni. On poukładany, ja roztrzepana, on zamknięty, mający swój świat, ja uwielbiająca obecność drugiej osoby. Lubię sprzątać, on woli odpoczywać, ja szybko, on powoli i tak każdej, najdrobniejszej rzeczy o sobie trzeba było się nauczyć.

Są też inne sfery, których uczy małżeństwo. „Żony bądźcie poddane mężom”. Jedno z najtrudniejszych zadań w małżeństwie. Ciężko jest stawać po stronie męża, zwłaszcza przeciw swoim rodzicom czy przyjaciołom i to jeszcze w sytuacjach, gdy ma się odmienne zdanie. Ale czasem tak trzeba i to bardzo owocuje. Dalej trzeba nauczyć się mężczyzny, nie poniżać go czy ośmieszać zwłaszcza w otoczeniu, nie rządzić mężczyzną. Niestety my kobiety czasem tak już mamy, że całkiem nieświadomie poniżamy swoich mężczyzn. Koniecznie trzeba to w sobie zmienić. I musimy pamiętać o tym, że mężczyźni potrzebują seksu – tak są stworzeni.

Wraz z mężem należymy razem do Domowego Kościoła. I tu odkrywamy kolejne, wspaniałe rzeczy, które moim zdaniem mocno scalają naszą więź małżeńską. Wspólna rodzinna modlitwa– cudowna rzecz. Dzieciaki bardzo szybko łapią wszystko, co się mówi. „Aniele Boże, stróżu może” – tak modli się nasz dwuletni synek. I zaskakuje nas niesamowicie – „ja nie słucham mamy, słucham drugiej Mamy” (w sensie Matki Bożej). Z Pawłem odmawiamy też wspólną modlitwę małżeńską. Jest to fantastyczny dar i zarazem ogromne wyzwanie. Odmawiamy ją wieczorem. Modlić się razem, będąc pokłóconym – o nie. A ponieważ wspólna modlitwa jest naszym oazowym zobowiązaniem, trzeba więc najpierw się pogodzić. A ja wzięłam sobie też mocno do serca usłyszane kiedyś słowa „niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce” i staram się, choć nie zawsze wychodzi, pójść spać w zgodzie i z uśmiechem. Tych kłótni jest już zdecydowanie mniej, a jak się pojawiają, to przed wieczorną modlitwą staramy się rozwiązać problem, aby przed Bogiem stanąć już pogodzeni.

Reklama
Portret użytkownika KwiatPaproci
KwiatPaproci, 14 kwiecień 2016 r.

Piękne i wartościowe świadectwo. Podoba mi się, że zdobyłaś się na to, żeby opowiedzieć wszystko od początku do końca, nie zapominając również i tych złych chwilach i swoich słabościach - myślę, że Twoja historia może być bardzo pouczająca i inspiracjąca, może dodawać odwagi tym, którzy sobie w małżeństwie nie radzą. Życzę Ci wszystkiego najlepszego, zdrowia dla Ciebie i dzieci, i wielu łask dla Twojej rodziny.

W oczy rzuciło mi się tylko jedno zdanie - pewnie nie chciałaś, żeby wydźwięk był tak niefortunny, ale "I musimy pamiętać o tym, że mężczyźni potrzebują seksu – tak są stworzeni" brzmi tak, jakby kobiety seksu nie potrzebowały i musiały traktować współżycie z mężem jako obowiązek. Trochę też nie podoba mi się sformułowanie "tak są stworzeni", bo niby jaki Bóg miałby cel w stwarzaniu jednej płci z o wiele większym pociągiem seksualnym od drugiej? Żaden. Jest wielu mężczyzn o średnim czy nawet niskim libido i twierdzenie, że duży pociąg seksualny to przymiot ich płci, mogłoby być dla nich krzywdzące.

Portret użytkownika Sylwia
Sylwia, 13 kwiecień 2016 r.

Piękne świadectwo! Chwała Panu! :)

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł