Alicja ISO

16 maja – św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

Dodano: 16 maj 2020 r.

Andrzej, duchowy syn świętego z Loyoli, wziął sobie głęboko do serca tę potrzebę jedności i działania w jej sprawie. Można go więc określić mianem patrona jedności, szacunku i współpracy.

Dziś, w święto jednego z patronów Polski – św. Andrzeja Boboli, czytamy niezwykły fragment Ewangelii. Pan Jezus świętuje Paschę ze swymi uczniami w wieczór poprzedzającym Jego mękę. Styl Jego wypowiedzi świadczy o intymności i bliskości tego spotkania na wspólnej, ostatniej już kolacji. Dla mnie najpiękniejsze jest to, że Jezus modli się na głos za uczniów w ich obecności. Wstawia się za nimi do Ojca. Dotychczas modlił się samotnie gdzieś w górach lub uczył modlić się uczniów na ich prośbę. Zapewne modlił się z nimi także wspólnie, ale ta modlitwa jest wyjątkowa. Wyobrażam sobie, że gdybym tam była, w tamtych czasach. Byłoby dla mnie niezwykłym przeżyciem słuchać, jak mój Mistrz i Nauczyciel modli się za mnie, za moją przyszłą misję. A także za tych, którzy uwierzą w Niego dzięki mojemu głoszeniu o życiu i dziełach Pana. Zapamiętałabym ten moment do końca swojego życia. Nastrój tamtego wieczoru, spojrzenie Pana zwrócone ku niebu i wzruszenie uczniów. Zapachy potraw, smak wina i chleba w ustach. Delikatne światło oliwnych lamp. Ponieważ w modlitwie nie ma barier czasowych, a słowa Pana są zawsze aktualne, dobrze jest przyjrzeć się tej scenie, jakby miała miejsce dzisiaj, teraz. I tak jest istotnie, podczas każdej mszy świętej, podczas naszej medytacji.

Spotkanie to dla mnie osobiście tchnie ogromny pokój. Myślę, że Chrystus mówi o trzech filarach Kościoła i jego znakach rozpoznawczych: JEDNOŚĆ W BOGU, JEDNOŚĆ MIĘDZY SOBĄ, MIŁOŚĆ ZESPALAJĄCA OBIE TE RZECZYWISTOŚCI. Tylko miłość i jedność sprawiają że możemy być przekonujący ze swoim świadectwem wiary i Ewangelii dla świata; zatem dla tych ludzi, którzy z różnych powodów są daleko od Boga i nie znają Go.

Możemy mówić, że „znamy” Boga tylko na podstawie wewnętrznego ładu miłości, pokoju, jedności. I to na różny sposób, także niewerbalny. Zachowując własną różnorodność i indywidualność, mieć głębokie poczucie tożsamości, jako uczeń Chrystusa. W każdej sytuacji. Nie głosimy siebie, własnych idei, lecz piękną i głęboką rzeczywistość życia z Bogiem. Nie chodzi tu o naszą chwałę, jakkolwiek możemy być bardzo utalentowani w tym, co robimy, ale o Bożą chwałę, Jego moc, dobroć i wszechogarniającą miłość.

Pan Jezus mówi: „oby się tak zespolili w jedno” – a zatem jedność jest procesem; jednością trzeba się stawać, pracować nad nią – nie jest to „gotowy produkt” do wzięcia. Myślę, że i samo dążenie, by żyć duchem jedności, bez podziałów i bezsensownych konfliktów, w dialogu pełnym miłości, pokoju i dobrej woli, znaczy już bardzo wiele. Co więcej, dążąc do jedności z Bogiem, czyli żywej i osobistej z Nim relacji, otwieramy swoje człowieczeństwo na największą łaskę – Miłość Boga. Czyli na tę samą miłość, jaką Bóg Ojciec obdarzał Swego Syna, najbliższego Sobie. Myślę, że nic piękniejszego oraz dającego poczucie pełni i sensu życia nie może człowieka spotkać jak to, że kocha miłością samego Boga. I właściwie to On sam kocha moim sercem, poprzez mnie samego. Jeśli obdarzamy innych miłością Bożą, to i nasze świadectwo jest prawdziwe. Zatem naprawdę w nas, w naszej wspólnocie, bije Serce Boga Ojca, Serce Syna. Pomimo naszych słabości i braków. A może właśnie dzięki nim.

W powyższy tekst Ewangelii doskonale wpisuje się postać dzisiejszego patrona – św. Andrzeja Boboli. To święty z odległych dla nas czasów – z przełomu XVI i XVII w. Przepaść czasowa i odmienność realiów historycznych sprawia, że dosyć łatwo zapominamy o bohaterach tamtych czasów, mających, choćby lokalnie wpływ na życie innych ludzi i historię narodu. I mnie Andrzej Bobola wydawał się kimś tak odległym, że po prostu „nieciekawym”. Szkoda byłoby zatrzymywać się jedynie na fakcie, że to patron Polski, z kontemplacyjnym spojrzeniem ku niebu na swych wizerunkach. Na (swoje) szczęście, miałam możliwość lepiej go poznać, zanim usiadłam do tego tekstu.

Andrzej Bobola był świetnie wykształconym jezuitą, człowiekiem o wielkim sercu; gdyby mógł, dotarłby na koniec świata, by zanieść tam Jezusa, wiedząc, że ktoś jeszcze żyje w duchowej biedzie, bez Boga, Jego nauki i sakramentów. W swym działaniu twórczy, pracowity, gorliwy, niezwykle uzdolniony, pełnił bardzo różne funkcje. Z drugiej strony temperament choleryka niczego mu nie ułatwiał. Pewne jest jednak, że chcąc pozostać wiernym Bogu i temu, co głosił, pracował nad swym trudnym charakterem i jego słabościami. Owoce jego modlitwy i pracy były widoczne: działając na pograniczu Polski i Rusi, głosił Bożą Miłość zarówno katolikom, jak i prawosławnym. Pomagał jednym i drugim, stając się zaczynem jedności. Podjął bowiem swego rodzaju nową ewangelizację, a zatem taki sposób wprowadzania Ewangelii we własne życie i głoszenia jej innym, jaki najbardziej był potrzebny w ówczesnym kontekście historycznym i społecznym.

Wystąpienie Marcina Lutra, związany z nim podział Kościoła, dużo wcześniejsze rozdzielenie wspólnoty chrześcijańskiej na prawosławie i katolicyzm, sprawiały zamieszanie w sercach i umysłach, prowadziły także do licznych walk na tle politycznym i religijnym. Sam zakon jezuitów powstał na „fali” reformacji. Andrzej, duchowy syn świętego z Loyoli, wziął sobie głęboko do serca tę potrzebę jedności i działania w jej sprawie. Można go więc określić mianem patrona jedności, szacunku i współpracy. Jego życie, które skończyło się tak tragicznie, pokazuje, ile można zrobić nawet w okolicznościach wyjątkowo trudnych, gdy ma się na celu dobro drugiego człowieka, gdy się naprawdę kocha. Tak, jak kocha go sam Bóg - jeszcze „przed założeniem świata”.

Andrzej Bobola uczy nas tego, o czym mówi Pan Jezus w dzisiejszym czytaniu:
wychodząc najpierw od głębokiego zjednoczenia z Bogiem, będziemy potrafili w atmosferze wzajemnego szacunku i miłości obdarzać Nim innych; prawdziwa ewangelizacja, nowa ewangelizacja nigdy nie dzieli, lecz łączy, prowadząc do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni oraz porywa serca ku Bogu. Jedność międzyludzka pomaga wznieść się ponad własne upodobania, egoistyczne interesy i inne ludzkie słabości; pozwala zgodnie współpracować na rzecz wspólnego dobra niezależnie od przekonań religijnych czy politycznych.

Dziś, w każdej wspólnocie, czy chrześcijańskiej, czy narodowej, tej jedności bardzo nam potrzeba….

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

św. Jan Bosko

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

książka

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł