Alicja ISO

16 maja – św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

Dodano: 16 maj 2020 r.

Andrzej, duchowy syn świętego z Loyoli, wziął sobie głęboko do serca tę potrzebę jedności i działania w jej sprawie. Można go więc określić mianem patrona jedności, szacunku i współpracy.

Dziś, w święto jednego z patronów Polski – św. Andrzeja Boboli, czytamy niezwykły fragment Ewangelii. Pan Jezus świętuje Paschę ze swymi uczniami w wieczór poprzedzającym Jego mękę. Styl Jego wypowiedzi świadczy o intymności i bliskości tego spotkania na wspólnej, ostatniej już kolacji. Dla mnie najpiękniejsze jest to, że Jezus modli się na głos za uczniów w ich obecności. Wstawia się za nimi do Ojca. Dotychczas modlił się samotnie gdzieś w górach lub uczył modlić się uczniów na ich prośbę. Zapewne modlił się z nimi także wspólnie, ale ta modlitwa jest wyjątkowa. Wyobrażam sobie, że gdybym tam była, w tamtych czasach. Byłoby dla mnie niezwykłym przeżyciem słuchać, jak mój Mistrz i Nauczyciel modli się za mnie, za moją przyszłą misję. A także za tych, którzy uwierzą w Niego dzięki mojemu głoszeniu o życiu i dziełach Pana. Zapamiętałabym ten moment do końca swojego życia. Nastrój tamtego wieczoru, spojrzenie Pana zwrócone ku niebu i wzruszenie uczniów. Zapachy potraw, smak wina i chleba w ustach. Delikatne światło oliwnych lamp. Ponieważ w modlitwie nie ma barier czasowych, a słowa Pana są zawsze aktualne, dobrze jest przyjrzeć się tej scenie, jakby miała miejsce dzisiaj, teraz. I tak jest istotnie, podczas każdej mszy świętej, podczas naszej medytacji.

Spotkanie to dla mnie osobiście tchnie ogromny pokój. Myślę, że Chrystus mówi o trzech filarach Kościoła i jego znakach rozpoznawczych: JEDNOŚĆ W BOGU, JEDNOŚĆ MIĘDZY SOBĄ, MIŁOŚĆ ZESPALAJĄCA OBIE TE RZECZYWISTOŚCI. Tylko miłość i jedność sprawiają że możemy być przekonujący ze swoim świadectwem wiary i Ewangelii dla świata; zatem dla tych ludzi, którzy z różnych powodów są daleko od Boga i nie znają Go.

Możemy mówić, że „znamy” Boga tylko na podstawie wewnętrznego ładu miłości, pokoju, jedności. I to na różny sposób, także niewerbalny. Zachowując własną różnorodność i indywidualność, mieć głębokie poczucie tożsamości, jako uczeń Chrystusa. W każdej sytuacji. Nie głosimy siebie, własnych idei, lecz piękną i głęboką rzeczywistość życia z Bogiem. Nie chodzi tu o naszą chwałę, jakkolwiek możemy być bardzo utalentowani w tym, co robimy, ale o Bożą chwałę, Jego moc, dobroć i wszechogarniającą miłość.

Pan Jezus mówi: „oby się tak zespolili w jedno” – a zatem jedność jest procesem; jednością trzeba się stawać, pracować nad nią – nie jest to „gotowy produkt” do wzięcia. Myślę, że i samo dążenie, by żyć duchem jedności, bez podziałów i bezsensownych konfliktów, w dialogu pełnym miłości, pokoju i dobrej woli, znaczy już bardzo wiele. Co więcej, dążąc do jedności z Bogiem, czyli żywej i osobistej z Nim relacji, otwieramy swoje człowieczeństwo na największą łaskę – Miłość Boga. Czyli na tę samą miłość, jaką Bóg Ojciec obdarzał Swego Syna, najbliższego Sobie. Myślę, że nic piękniejszego oraz dającego poczucie pełni i sensu życia nie może człowieka spotkać jak to, że kocha miłością samego Boga. I właściwie to On sam kocha moim sercem, poprzez mnie samego. Jeśli obdarzamy innych miłością Bożą, to i nasze świadectwo jest prawdziwe. Zatem naprawdę w nas, w naszej wspólnocie, bije Serce Boga Ojca, Serce Syna. Pomimo naszych słabości i braków. A może właśnie dzięki nim.

W powyższy tekst Ewangelii doskonale wpisuje się postać dzisiejszego patrona – św. Andrzeja Boboli. To święty z odległych dla nas czasów – z przełomu XVI i XVII w. Przepaść czasowa i odmienność realiów historycznych sprawia, że dosyć łatwo zapominamy o bohaterach tamtych czasów, mających, choćby lokalnie wpływ na życie innych ludzi i historię narodu. I mnie Andrzej Bobola wydawał się kimś tak odległym, że po prostu „nieciekawym”. Szkoda byłoby zatrzymywać się jedynie na fakcie, że to patron Polski, z kontemplacyjnym spojrzeniem ku niebu na swych wizerunkach. Na (swoje) szczęście, miałam możliwość lepiej go poznać, zanim usiadłam do tego tekstu.

Andrzej Bobola był świetnie wykształconym jezuitą, człowiekiem o wielkim sercu; gdyby mógł, dotarłby na koniec świata, by zanieść tam Jezusa, wiedząc, że ktoś jeszcze żyje w duchowej biedzie, bez Boga, Jego nauki i sakramentów. W swym działaniu twórczy, pracowity, gorliwy, niezwykle uzdolniony, pełnił bardzo różne funkcje. Z drugiej strony temperament choleryka niczego mu nie ułatwiał. Pewne jest jednak, że chcąc pozostać wiernym Bogu i temu, co głosił, pracował nad swym trudnym charakterem i jego słabościami. Owoce jego modlitwy i pracy były widoczne: działając na pograniczu Polski i Rusi, głosił Bożą Miłość zarówno katolikom, jak i prawosławnym. Pomagał jednym i drugim, stając się zaczynem jedności. Podjął bowiem swego rodzaju nową ewangelizację, a zatem taki sposób wprowadzania Ewangelii we własne życie i głoszenia jej innym, jaki najbardziej był potrzebny w ówczesnym kontekście historycznym i społecznym.

Wystąpienie Marcina Lutra, związany z nim podział Kościoła, dużo wcześniejsze rozdzielenie wspólnoty chrześcijańskiej na prawosławie i katolicyzm, sprawiały zamieszanie w sercach i umysłach, prowadziły także do licznych walk na tle politycznym i religijnym. Sam zakon jezuitów powstał na „fali” reformacji. Andrzej, duchowy syn świętego z Loyoli, wziął sobie głęboko do serca tę potrzebę jedności i działania w jej sprawie. Można go więc określić mianem patrona jedności, szacunku i współpracy. Jego życie, które skończyło się tak tragicznie, pokazuje, ile można zrobić nawet w okolicznościach wyjątkowo trudnych, gdy ma się na celu dobro drugiego człowieka, gdy się naprawdę kocha. Tak, jak kocha go sam Bóg - jeszcze „przed założeniem świata”.

Andrzej Bobola uczy nas tego, o czym mówi Pan Jezus w dzisiejszym czytaniu:
wychodząc najpierw od głębokiego zjednoczenia z Bogiem, będziemy potrafili w atmosferze wzajemnego szacunku i miłości obdarzać Nim innych; prawdziwa ewangelizacja, nowa ewangelizacja nigdy nie dzieli, lecz łączy, prowadząc do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni oraz porywa serca ku Bogu. Jedność międzyludzka pomaga wznieść się ponad własne upodobania, egoistyczne interesy i inne ludzkie słabości; pozwala zgodnie współpracować na rzecz wspólnego dobra niezależnie od przekonań religijnych czy politycznych.

Dziś, w każdej wspólnocie, czy chrześcijańskiej, czy narodowej, tej jedności bardzo nam potrzeba….

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

opowiadania dla ducha

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł