Basia Czukiewska

„Weźmijcie Ducha Świętego”

refleksja na niedzielę Zesłania Ducha Świętego

Dodano: 8 czerwiec 2014 r.

Dlaczego mamy w sobie tyle cierpienia, lęku i obaw? Dlaczego jesteśmy tak bardzo zniewoleni przez uwarunkowania, manipulację, zależności, sposób wychowania, reklamę, pracę czy też różnego rodzaju ideologie?

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: „Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: „Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. – J 20,19-23

Wydawać by się mogło, że każdy wiek i każdy czas ma swoje szczególne Dary Ducha, z których największym jest nadzieja i radość. Jednak patrząc na dzisiejszy świat, trudno dostrzec zadowolenie na twarzach większości ludzi. Każdy gdzieś biegnie, pędzi, wspina się po szczeblach kariery, dąży do tego, by jak najwięcej mieć i posiadać. Ludzie dostosowują się do obowiązujących norm w pracy, mimo że nie są zgodne z wewnętrznymi przekonaniami, z wiarą i wartościami. Dodatkowo boją się, aby przypadkiem nie być gorszym od kolegi z pracy, koleżanki ze studiów czy sąsiada z bloku. Dlaczego mamy w sobie tyle cierpienia, lęku i obaw? Dlaczego jesteśmy tak bardzo zniewoleni przez uwarunkowania, manipulację, zależności, sposób wychowania, reklamę, pracę czy też różnego rodzaju ideologie? Dlaczego odczuwamy lęk przed śmiercią, obawę przed jutrem i strach przed tym, co nieznane…? Dlaczego nie pokazujemy, że jesteśmy świątynią Boga i że w naszych sercach mieszka Duch Boży, Duch, z którego owoców – miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności i opanowania – powinno się składać nasze życie…?

Jezus przychodzi do nas każdego dnia ze swoim POKOJEM, tak jak przyszedł do uczniów. „Pokój wam” – powiedział do zlęknionych apostołów, którzy ze strachu pozamykali się w wieczerniku. Pokój wam – powtarza dwukrotnie, jakby chciał podkreślić i zapewnić uczniów: nie jesteście sami, nie lękajcie się, jesteście wybrani i powołani. Oczywiście, że mogą przyjść trudności, cierpienie czy obawy. Ale kluczowe jest to, że każdy ochrzczony otrzymał Ducha Bożego, który nad nim czuwa i który pomoże w trudnościach, jeśli tylko się otworzy, uwierzy oraz w pełni zawierzy Bogu. Wszystko obróci się ku dobremu – zapewnia Jezus. Poprzez pokój, z którym przychodzi, pragnie obudzić świadomość, że każdy z nas znajduje się w potężnych rękach Boga. Jezus bardzo dobrze wie o tym, że jesteśmy słabi, zlęknieni, często zamknięci na jakiekolwiek łaski, ale mimo to staje pośrodku naszego cierpienia, zniewoleń, lęku i obaw. Nie stanowi dla Niego problemu fakt, że drzwi są zamknięte – bo przecież On jest Bramą, przez którą chce przeprowadzić każdego z nas. Posyła nas, byśmy napełnieni darem Ducha dawali świadectwo o Jezusie zabitym i zmartwychwstałym. Chrystus, odpuszczając grzechy i wydając samego siebie na śmierć, objawia główny cel swojej misji – pojednanie człowieka z Bogiem przez odpuszczenie grzechów. Wyraża się to w końcowych słowach skierowanych do uczniów: „Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Właśnie tę misję zostawia apostołom, a tym samym każdemu z nas.

Duch Święty sprawia, że wyzwolenie, jakie przyniosła śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, staje się naszym udziałem. Uzdalnia nas ono do innego patrzenia na Boga, świat, drugiego człowieka i własne życie. Jezus, dając nam Ducha Świętego, pragnie byśmy żyli pełnią w radości, miłości, zrozumieniu. Byśmy się nie lękali o siebie, nie zazdrościli innym lepszego losu, ale świadomi własnego powołani ufali, wierzyli, żyli pokojem i byli otwartymi naczyniami, po brzegi wypełnionymi Duchem Świętym, jego owocami i charyzmatami. Każdy z nas oprócz tego, że jest umiłowanym uczniem Jezusa, jest również powołany i posłany, by głosić Dobrą Nowinę. Nie trzeba wyjeżdżać na inne kontynenty, mieć wspaniale płatną pracę, wielki dom i kilka samochodów czy nawet wyjeżdżać na misję, bowiem misja uczniów Jezusa jest wszędzie ta sama – obwieszczać odpuszczenie grzechów i wielkie miłosierdzie Boga. Można to czynić wszędzie – w domu, wśród najbliższych, w miejscach pracy, wszędzie tam, gdzie są ludzie zlęknieni i przestraszeni życiem. Potrzeba tylko odwagi i współpracy z tym, który jest tchnieniem Ojca i Syna. Zatem nie lękajmy się i otwórzmy się w pełni na działanie Ducha i spełniajmy misję, którą zostawił nam Pan.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

książka

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

opowiadania dla ducha

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł