ks. Paweł Kłys

Abp Ryś: Twój ojciec i twoja matka muszą w twoim życiu dużo ważyć

Dodano: 31 październik 2019 r.

"Nie możesz lekceważyć tego, kim są dla ciebie ojciec i matka. Oni mają w twoim życiu ważyć!" – abp Ryś wygłosił w Łodzi wykład na temat budowania relacji w rodzinie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 mężczyzn w różnym wieku.

„Jak budować relacje w rodzinie?” to temat wykładu, który dla członków i
sympatyków łódzkiego Klubu Ojca wygłosił w środę 30 października
arcybiskup Grzegorz Ryś. Spotkanie zorganizowano w Zespole Szkół
Salezjańskich w Łodzi.

Kto nie uczestniczył w spotkaniu, a ma chęć posłuchać, o czym mówił abp Grzegorz Ryś – nic straconego. Na kanale Archidiecezji Łódzkiej na YouTube jest już dostępna cała treść wykładu.

W trakcie wykładu metropolita łódzki przybliżył słuchaczom cztery postacie,
wśród których znaleźli się: biblijny Tobiasz, św. Teresa Benedykta od
Krzyża, św. Tomasz More oraz Hermas z II wieku. Wskazując na te
postacie, łódzki pasterz opowiedział o ich relacjach rodzinnych i ich
wierze w Pana Boga.

– Jako rodzice macie prawo domagać się szacunku. Macie prawo powiedzieć swoje, a wasze dzieci mają prawo to uszanować, ale nie mają obowiązku za tym pójść! Mogą pójść tak, jak będą chcieli. Nawet do takiego momentu, kiedy będziecie płakać i modlić się, by wasze dzieci wróciły do tego, co jest najważniejsze. Ale to jest ich prawo do podjęcia takiej albo innej decyzji – zaznaczył abp Ryś.

Tłumacząc Boże przykazanie: czcij ojca swego i matkę swoją, prelegent powiedział: – Twój ojciec i twoja matka muszą w twoim życiu dużo ważyć: muszą być w twoim życiu poważnym ciężarem. To, co mówią, to, kim są, jest dla ciebie ważne. Nieraz jest tak, że musimy ważyć różne opinie, różne sytuacje. Co przeważy? To twój wybór, ale nie możesz lekceważyć tego, kim są dla ciebie ojciec i matka. Oni mają w twoim życiu ważyć! – zauważył arcybiskup.

Grzegorz Ryś odwołał się również do tego, kim powinny być pociechy dla swoich rodziców: – Kiedy dzieci się robią dorosłe, to wtedy widać, czy miałeś te dzieci dla nich samych, czy siebie samego! (…) Ty czegoś chcesz dla swojego dziecka, wiesz, co jest dla niego dobre, masz doświadczenie o wiele dłuższe, wiesz jak świat wygląda i jest taka pokusa, by zadecydować za niego. Ty nie możesz zadecydować za niego! Wtedy tak naprawdę zaczyna się czwarte przykazanie. Ono dotyczy relacji między ludźmi dorosłymi – zaznaczył metropolita łódzki.

Po wykładzie był czas na zadawanie pytań arcybiskupowi.

Łódzki Klub Ojca spotyka się w każdą ostatnią środę miesiąca o godz.
19:00 w Zespole Szkół Salezjańskich (ul Wodna 36 w Łodzi) w auli św. Jana Pawła II.
Działa on w ramach ogólnopolskiej organizacji tato.net.

– W tych spotkaniach biorą udział łódzcy ojcowie, którzy dzielą się swoim doświadczeniem rodzinnym - mówi lider grupy Daniel Fortuna – 
Łódzki Klub Ojca organizuje także cykl spotkań "Działam z dzieckiem", w czasie których ojcowie wraz ze swoimi dziećmi gotują i pieką – dodał organizator spotkania.

Galeria zdjęć ze spotkania dostępna na stronie: archidiecezja.lodz.pl

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA