Bernadetta Jamróz

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Dodano: 5 grudzień 2011 r.

5 grudnia to oficjalnie ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Każdy wolontariusz powinien świętować ten dzień. Ale czy jest na to czas, kiedy biega się za dzieciakami w oratorium w piasku w Peru, organizuje zabawy pod drzewami w upalnej Zambii albo towarzyszy podopiecznym przy koszeniu pachnącej trawy dla bydła w Ugandzie?

Zbliżamy się do końca 2011 roku, który upłynął pod hasłem Europejskiego Roku Wolontariatu. Wolontariusz to osoba, która bezinteresownie poświęca swój czas, energię, talenty, aby pomagać ludziom w potrzebie. Można to robić zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wolontariusze Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco już od 9 lat wyjeżdżają do odległych zakątków świata, aby tam służyć, pomagać salezjanom i siostrom salezjankom w pracy z najbiedniejszą młodzieżą.

W wakacje 2011 roku 16 młodych ludzi pracowało na misjach krótkoterminowych w Albanii, na Ukrainie, w Zambii i Ugandzie. Praca polegała głównie na organizowaniu kolonii dla dzieci i młodzieży, a ekipa z Odessy remontowała klasztor sióstr salezjanek i internat dla dziewczyn.

Głównym celem wolontariatu działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie jest przygotowanie młodych ludzi do wyjazdów długoterminowych. W tym roku na roczny wolontariat z MWDB wyjechało 9 wolontariuszy. Anna Kowalska i Katarzyna Sterna pracują w Calce, w Peru; Anna Jałoszewska i Dorota Rudzińska pracują w Piura w Peru; Alicja Kamasa i Anna Koda pracują w Mansie w Zambii; Katarzyna Steszuk i Joanna Grubińska pracują w Lusace, stolicy Zambii; Wojciech Zawada pracuje w Namugongo, w Ugandzie.

Od września 2011 roku kilkudziesięciu nowych wolontariuszy przygotowuje się do wyjazdu na misję, aby zastąpić tych, którzy wrócą w 2012 roku, a także wyjechać do zupełnie nowych placówek misyjnych. Weekendowe spotkania formacyjne organizowane są w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie raz w miesiącu. Podczas tych zjazdów uczestnicy słuchają konferencji, spotykają wolontariuszy i misjonarzy, którzy wrócili z misji i poznają duchowość salezjańską. Ważnym elementem formacji jest modlitwa i rozeznanie duchowe. Aby wolontariusz był dobrze przygotowany do wyjazdu, w Ośrodku organizowane są szkolenia z zakresu medycyny tropikalnej, fotografii i dziennikarstwa.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA