nr 15-16/12
Sabina Miodońska

Savoir vivre za granicą

Dodano: 31 lipiec 2012 r.

Gdy wyjeżdżasz za granicę pamiętaj, że czeka Cię spotkanie z inną kulturą. Ważne jest więc, by znać i szanować prawa i zwyczaje w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli złamiesz przyjęte zasady, możesz kogoś urazić lub nawet... trafić do więzienia.

fot. www.sxc.hu

Warto pamiętać, że każdy kraj ma swoje prawa i zasady dotyczące zarówno obyczajów, jak i przepisów wjazdowych, podróżowania, ubezpieczenia, zameldowania, służby zdrowia, bezpieczeństwa i wreszcie kultury.

Poznaj miejscowe zwyczaje

Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj. Przed wyjazdem przeczytaj uważnie opis kraju, do którego się udajesz. Dla przykładu w Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane, a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc poza rejonami turystycznymi noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodenek przez mężczyzn. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą być na zaczepki ludności miejscowej. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji dostojników państwowych, a także mostów i portów.

Co zrobić w trudnej sytuacji?

Podczas pobytu za granicą mogą Cię spotkać różne przykre sytuacje. Jeżeli zostałeś napadnięty lub okradziony, przede wszystkim powiadom o tym zdarzeniu lokalną policję. Potem skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Konsul może ułatwić Ci kontakt z krewnymi lub znajomymi w Polsce, którzy prześlą Ci pieniądze za pośrednictwem banku lub firmy świadczącej tego rodzaju usługi. W uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, konsul może wypłacić poszkodowanemu polskiemu obywatelowi kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do zwrotu pożyczki po powrocie. Należy pamiętać, że przekazywanie środków pieniężnych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne ograniczone jest do wyjątkowych sytuacji. Do zdecydowanej większości państw można przesłać pieniądze z Polski drogą bankową.

Tagi: świat
Reklama
Portret użytkownika asenglish.pl
asenglish.pl (anonimowy), 8 wrzesień 2013 r.

Dzięki za konkretne informacje. Przydadzą się :)

Portret użytkownika Marcin Stryjecki
Marcin Stryjecki (anonimowy), 16 październik 2012 r.

fajny artykuł!
Bardzo bardzo rzeczowy i dłuuuuuugi;-)

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA