nr 7/2007
Ewa Jędrzejczyk

Rekolekcje na rowerze

Dodano: 20 kwiecień 2007 r.

Kolejne lata naszego życia mijają tak szybko, jak nasze rowerowe pielgrzymki. Rok 2007 to już XIV wyprawa na Jasną Górę i VII do Rzymu, którą organizuje Katolicki Klub Sportowy ALPIN z Rzeszowa. Znowu wyruszymy na rekolekcje na rowerze.

7800 km temu

Pamiętam, jak dawno, dawno temu, kilka silnych duchem i ciałem osób postanowiło na rowerze pojechać do Częstochowy. Ideę zaszczepił w ich sercach ks. Mariusz Nowak - pasjonat kolarstwa i ojciec pomysłu. Śmiałkowie byli tyleż odważni, co romantyczni i żądni wrażeń estetycznych, bo zdecydowali się na podróż przez góry. Kto by pomyślał, że z Rzeszowa do Częstochowy można pojechać przez Nowy Sącz, Krościenko, Zakopane i Kalwarię Zebrzydowską? Owszem, można, ponieważ naszych kilku wspaniałych jak postanowiło, tak i zrobiło: wystartowało, pojechało i dojechało. Podróż była bogata w głębokie przeżycia duchowe.

W kolejnych latach rowerowa owczarnia powiększała swoje grono o kolejnych kolarzy. Teraz nasze pielgrzymkowe stadko liczy stu pielgrzymów i kilkunastu dobrych pasterzy, dbających o nas podczas drogi. Są nimi kucharze, lekarze, kierowcy, serwisanci. To sprawdzona ekipa tworząca od kilku już lat zgrany zespół.

Tour de Roma - to już siódmy raz

Obowiązkiem człowieka wierzącego i kochającego Boga jest kochać jeszcze mocniej i wierzyć jeszcze głębiej. Obowiązkiem kolarza jest trenować coraz więcej i jeździć coraz dalej. Ks. Mariusz połączył oba wymiary: przyszedł mu do głowy pomysł, aby rowerem pojechać do Rzymu. Pomysł przerodził się w pionierską wyprawę Rzeszów - Rzym, podczas której kilku zdobywców przecierało rowerowe szlaki dla swoich następców.

Szlaki zostały przetarte, rowery dotarte, rogate dusze przytarte.... Wszak nie sposób przejechać 2000 km i nie spokornieć, nie złagodnieć, nie zmęczyć się.

To trudna pielgrzymka. Trzeba o własnych siłach przejechać przez Słowację, Austrię i Włochy pokonując garb Karpat i Alp. Trzeba szczelnie owijać się kurtką w czasie ulewy, mocno trzymać kierownicę, by wiatr nie porwał w szalony taniec. Po próbie wody i powietrza, będziemy poddani próbie ognia: słoneczna Italia nie oszczędzi nam gorącego słońca i pięknie opali "na kolarza".

Nic to, że piecze, wieje i deszcz leje, bo... serce się śmieje! W miarę pokonywania kolejnych "setek" zbliżamy się do wielkiego celu podróży: Stolicy Apostolskiej i urzędującego w niej Ojca Świętego. Mamy marzenie, aby osobiście się z nim spotkać. Marzenia się spełniły - już pięć razy.

Modlitwa, czuwanie, radość

Nasza wyprawa to modlitwa, czuwanie, radość, szczęście. To zaduma nad sobą i światem, to mocne postanowienia poprawy, przemiany, nawrócenia. To szczere rozmowy z duchownymi, nieraz pierwszy raz "od lat"..., to spowiedź w cieniu palmy lub w mistycznym chłodzie murów średniowiecznego kościoła. To ludzie w różnym wieku, z różnych stron Polski, mówiący gwarą góralską, kaszubską, śląską. To sto różnych osobowości, spotkania, rozmowy, przyjaźnie i miłości.

Wyprawa to pola kwitnących słoneczników, austriackie serpentyny, alpejskie łąki, plantacje brzoskwiń i arbuzów, smak soczystych melonów, zapach włoskiego espresso i pieczonego w polowej piekarni chleba. To dotyk historii, wsłuchiwanie się w "mowę wieków" w Asyżu i Rzymie, oddanie pokłonu Maryi w austriackim sanktuarium w Mariazell - w 750 rocznicę jego istnienia, romantyczne spacery po Wenecji, słoneczny relaks nad Morzem Tyrreńskim - to podróż życia.

Te Deum laudamus

"Ciebie Boga wysławiamy" to motyw przewodni obydwu tegorocznych pielgrzymek.

Znowu wyruszamy w drogę. Będziemy dziękować za Pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II, modlić się o jego rychłą beatyfikację. Spotkamy się z Benedyktem XVI i nawiedzimy grób Papieża Polaka. Drugi ważny powód do składania Bogu dziękczynienia to 15 lat istnienia naszej Rzeszowskiej Diecezji. Chcemy dziękować wraz z całą Diecezją na czele z Jej Pasterzami: Ks. Biskupem Kazimierzem Górnym - Ordynariuszem Diecezji Rzeszowskiej oraz Księdzem Biskupem Edwardem Białogłowskim, który od wielu lat towarzyszy Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej do Częstochowy, organizowanej przez nasz Klub.

Ewa Jędrzejczyk
Rzecznik Prasowy
Katolickiego Klubu Sportowego ALPIN z Rzeszowa

Tagi: kraj świat
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA