Kuba Piasecki

Buchtują, tokują...

Dodano: 20 kwiecień 2006 r.

Nadeszła wiosna! Nareszcie! Po wysokich śniegach i mroźnych, ciągnących się jak makaron, wieczorach. To pora roku, która daje chyba najwięcej nadziei. Lasy dotąd szare i martwe wypełniają się życiem. Podnoszą się pierwsze rośliny, rozmarzające bagna budzą się ze snu. Zaczyna się nowy cykl, kolejna wędrówka przez wszystkie pory roku.

fot. Kuba Piasecki

Tak to już jest, że przed wiosną musi być długa zima, aby docenić życie i piękno, jakie po niej przychodzi. Następują wielkie zmiany, zmienia się powietrze, mówi się, że "czuć wiosnę". Nie tylko my ją czujemy. O nadejściu zmian możemy się dowiedzieć, obserwując zachowanie zwierząt i roślin. Tak jak każda pora roku również wiosna w charakterystyczny sposób zmienia las i mieszkające w nim istoty. W tym czasie matka natura również nie skąpi wrażeń, jakie idą w parze z radością budzącego się świata. Teraz mają miejsce różne zjawiska, które nie powtórzą się do następnego roku.

Podczas spacerów można natrafić na poroże pozostawione przez jelenia-byka (samca). Co roku właśnie o tej porze, gdy poczują wiosnę, zrzucają swoje ozdoby z głów. Pozostawiają je, obijając wieńcem o gałęzie drzew, skacząc przez rowy albo - całkiem przypadkiem - podczas żerowania bądź snu. Znalezienie takiego zrzuconego poroża to nie lada frajda, ale wymaga od szukającego wiedzy i bardzo dużo szczęścia. Czasem dosłownie można się o taki zrzut potknąć lub go nie zauważyć. Pamiętam dobrze, jak por raz pierwszy znalazłem poroże, pamiątka i wspomnienia zostały do dziś.


Kuba Piasecki

Byki do lata nakładają nowe, masywniejsze i potężniejsze wieńce. Ten okres wymaga od zwierzęcia dobierania odpowiednich składników pożywienia i sporego wysiłku fizycznego. Podczas wzrostu tkanka kostna jest pokryta scypułem, przypomina to szary pokrowiec pokrywający rosnący wieniec. Podczas wzrostu jest on bardzo silnie unaczyniony. Gdy naczynia te zaczynają zanikać, jest to sygnał dla byka, żeby ścierał scypuł z poroża. Zwierzęta zaczynają barwić z początku białe, wytarte wieńce. Rozpoczynają się drobne potyczki i kąpiele błotne nadające wieńcom piękne ciemne barwy. Wszystko po to, żeby byk na rykowisku mógł ruszyć w leśne ostępy ze wspaniałym porożem i zebrać jak największy harem łań wokół siebie. Dzięki temu następuje pewien dobór naturalny (największe prawa do łań ma tylko największy, najsilniejszy i najbardziej doświadczony byk). Widać doskonale, jak ważny w tym całym cyklu jest czas wiosny, kiedy zwierzęta muszą dobrać jak najbardziej wartościowy pokarm. Ciekawym mogę powiedzieć, że wieniec jeleni największą swoją potęgę osiąga między 10 a 14 rokiem życia, później na starość zaczyna się uwstecznić. U samców saren - kozłów jest trochę inaczej. W tym okresie następuje wycieranie parostków (tak nazywa się poroże kozłów) przed letnią rują, natomiast gubienie przypada na okres późnej jesieni.

Tagi: kraj
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA